Putin vytvořil superúřad po vzoru KGB

  • 15
Deset let po rozpuštění bývalé sovětské tajné služby KGB se zdá, že se tato nebezpečná instituce opět probouzí k životu. Důvod k obavám poskytl ruský prezident Vladimir Putin, který tento týden nově koncipoval celý bezpečnostní aparát a vytvořil nový bezpečnostní superúřad.

Putin, bývalý agent KGB a pozdější šéf nástupnické služby FSB, rozpustil tři důležité instituce a vyzbrojil tak Federální bezpečnostní službu novými silnými pravomocemi a rozsáhlými prostředky, napsala agentura DPA.
 
Zatímco kritici se znovuzrození Fénixe KGB z popela vážně obávají, bývalý předseda bezpečnostní rady Andrej Kokošin bagatelizuje reorganizaci jako dlouho očekávanou přestavbu v zájmu větší efektivnosti.

Bývalý šéf FSB Nikolaj Kovaljov zase označil tyto změny za nutné, má-li se zvýšit stupeň spolupráce.
 
V rámci restrukturalizace přešla pod FSB největší část FAPSI, vládního úřadu pro komunikace a elektronický dohled. Odborníci FAPSI vytvořili elektronický systém ke sčítání hlasů při volbách a kritici se teď obávají, že FSB by napříště mohla ovlivňovat každý výsledek voleb.
 
Návrat k časům KGB se výrazně projevuje i v podřízenosti ruských pohraničních vojsk kontrole FSB. Se stotisícovou armádou, vyzbrojenou tanky a letadly, teď FSB, stejně jako kdysi KGB, přebírá dozor nad hranicemi mohutné ruské říše.
 
Putinův úder proti údajně neefektivním úřadům zasáhl i daňovou policii, která má špatnou pověst. Teď bude podřízena ministerstvu vnitra. Ze všech důležitých částí bezpečnostního aparátu zůstává tak dosud nedotčena jedině zahraniční tajná služba SVR.
 
Přes symbolické oživení KGB má nová FSB k mohutnosti svého předchůdce, čítajícího téměř půl milionu pracovníků, ještě daleko. "Mně osobně se Putinův krok nelíbí, protože tyto služby by měly být navzájem odděleny," řekl Arsenij Roginskij, šéf organizace na ochranu lidských práv Memorial, která hájí oběti sovětských represí. "Přímý návrat k systému KGB to však není," dodává.

Včera měly za Putina všechny oddělenou odpovědnost, dnes mají odpovědnost kolektivní," říká Roginskij. Pozorovatelé připomínají, že Putin neustavil pro nový superúřad žádný kontrolní mechanismus.

"Jen Putinova dobrá vůle zabraňuje tomu, aby Rusko při této změně nesklouzlo k diktatuře," upozornil jeden vojenský expert v listu The Moscow Times.  Otázkou je, jak dlouho ale tato šlechetnost vydrží.
 
Je přitom nápadné, že bývalý dlouholetý příslušník tajné služby Putin kolem sebe stále více sdružuje někdejší členy KGB. Zatímco v jiných zemích bývalého východního bloku mohou někdejší příslušníci tajných služeb sotva vykonávat veřejné funkce, zdá se být v Rusku příslušnost ke KGB při obsazování vysokých funkcí naopak profesní výhodou.

Nejprominentnějšími muži KGB ve vysokých funkcích jsou po Putinovi ministr obrany Sergej Ivanov a šéf nového státního výboru pro boj s drogami Viktor Čerkesov.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video