Putin vyjednával mír na Blízkém východě po telefonu

Ruský prezident Vladimir Putin po telefonu diskutoval s izraelským premiérem Ehudem Barakem o konkrétních krocích k uklidnění napětí na Blízkém východě. Putin volal Barakovi během jednání s palestinským předákem Jásirem Arafatem v Moskvě. S izraelským premiérem Ehudem Barakem později hovořil z Moskvy po telefonu také palestinský předák Jásir Arafat. Podle úřadu izraelského premiéra se Barak s Arafatem dohodli na obnovení činnosti společných styčných úřadů na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy.

Rusko je spolu s USA organizátorem mírových jednání na Blízkém východě, avšak ve srovnání s Washingtonem sehrává jen malou roli.

Většina pozorovatelů je proto skeptická k možnosti, že by Arafatova návštěva v Moskvě výrazněji přispěla k urovnání krize. "Jsem si jist, že cesta k ukončení násilí na Blízkém východě bude nalezena," prohlásil palestinský předák po příletu do Moskvy.

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát v rozhovoru pro ruský list Vremja Novostěj uvedl, že Arafat se rozhodl navštívit Moskvu, protože izraelská agrese nabírá na rychlosti a je nezbytné ji zastavit.

"Rusko je spolusponzorem mírového procesu a žádáme jej, aby pomohlo prosadit naši žádost o mezinárodní ochranu v Radě bezpečnosti OSN," řekl Irikát.

"Naší druhou nadějí je, že Rusko pomůže najít způsoby, aby byla naplněna rezoluce Rady bezpečnosti OSN o navrácení území, které Izrael okupuje od roku 1967," dodal.

Amerika straní Izraeli, tvrdí palestinský vyjednávač
Irikát již ve čtvrtek otevřeně kritizoval hlavního prostředníka mírových jednání, Spojené státy, za mlčení k zabíjení Palestinců. Washington tím podle něj dává zelenou izraelskému násilí.

"Americká vláda odsuzuje zabíjení vždy, když zemře někdo na izraelské straně. Neslyšíme však nic, i když je do ničivé války tažen celý národ Palestinců," prohlásil.

Americký ministr obrany William Cohen, který ve středu ukončil návštěvu Blízkého východu, odmítl kritiku nevyváženého postoje a prohlásil, že USA nečiní rozdíl mezi palestinskými a izraelskými oběťmi.

Diplomatická jednání násilí nezastavila
Navzdory diplomatickým snahám o ukončení násilností propukly v pátek na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy prudké střety mezi oběma stranami. Podle nemocničních zdrojů při nich izraelští vojáci zastřelili tři mladé Palestince.

Potyčky se vystupňovaly v Ramalláhu, Betlémě a v Chán Junisu v pásmu Gazy. Podle svědků při srážkách v Chán Júnisu, Nábulusu a Džanínu bylo zraněno kolem dvaceti lidí. Boje v Chán Júnisu vyvolaly paniku v ulicích. Stovky lidí utekly před izraelskou palbou ze svých domovů a někteří z nich na rukou nesli křičící děti.

Srážky začaly, když se palestinští demonstranti pokusili zabránit izraelským vojákům přemístit kontrolní stanoviště palestinské policie. Když izraelští vojáci zahájili palbu, palestinští ozbrojenci ji opětovali. Do přestřelky se později zapojili uniformovaní příslušníci palestinských bezpečnostních sil. Obě strany v boji použily protitankové rakety.

Izraelci shodili ve čtvrtek na Palestince omylem bombu
Napětí mezi Izraelem a Palestinci se dále stupňuje. Po středečním útoku na izraelský autobus, při němž zemřeli dva lidé, následovalo hned několik incidentů. Izraelský vrtulník například omylem shodil bombu na palestinské autonomní město Nábulus. Armádní představitelé citovaní agenturou Reuters se za incident, který se stal při vojenském výcviku, omluvili.

Výbuch si podle izraelských zdrojů nevyžádal žádné oběti. Podle agentury AFP, která se odvolává na očitého svědka, ovšem střela mířila na automobil a jednoho člověka zabila.

Palestinská bezpečnost oznámila, že bomba spadla poblíž staveniště. Policie místo uzavřela a Palestinci zahájili vyšetřování.

Při dalším výbuchu v Gaze byli zraněni čtyři lidé
Při dalším výbuchu u židovské osady Neve Dekalim v pásmu Gazy byli podle osadníků zraněni dva izraelští vojáci a dva Palestinci. Podle izraelské televize přišel jeden z vojáků o život.

Palestinská militantní organizace Fatah oznámila, že odpověď na středeční izraelský útok na dva palestinské automobily na jihu pásma Gazy bude rozhodná a bolestná. Izraelští vojáci při něm zastřelili čtyři Palestince, mezi nimiž byla jedna žena.

"Fatah ujišťuje, že krev jeho synů netekla nadarmo. Rány palestinského povstání zasáhnou izraelskou armádu a osadníky hluboko," oznámil Fatah v prohlášení.

I po útoku na izraelský autobus je naděje na jednání
Izraelský ministr zahraničí Šlomo ben Ami oznámil, že jeho americká resortní kolegyně Madeleine Albrigtová mu v telefonickém rozhovoru naznačila ochotu předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata k oživení stagnujících mírových rozhovorů na Blízkém východě.

Čelní izraelští představitelé přitom v noci na čtvrtek zvažovali, jak zareagovat na pumový útok v severoizraelském městě Hadera. Jednání však bylo ještě před rozhodnutím přerušeno.

Výbuch bomby, který zasáhl autobus v centru izraelského města Hadera severně od Tel Avivu, nepřežili dva lidé a nejméně 30 jich bylo zraněno.

Na jihu pásma Gazy byli několik hodin před útokem v Hadeře zabiti čtyři Palestinci, když izraelský tank ostřeloval dvě vozidla poblíž židovské osady Morag. Mezi mrtvými je jedna žena. Podle izraelského armádního rozhlasu se palestinská vozidla snažila dostat k silně střežené osadě. Palestinské úřady však útok označily za masakr civilistů.

Rozstřílená vozidla byla provrtána více než dvěma sty náboji - více ZDE.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video