Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko vede v Sýrii nové tažení proti Čečencům, ti mu hrozí džihádem

  20:03
Kreml v Sýrii útočí nejen na Islámský stát a nepřátele Bašára Asada. Tamní občanskou válku využívá pro boj s extremisty z Kavkazu, zejména Čečenci. Tím si však podle expertů může zadělat na problémy přímo v Rusku, kterému Čečenci vyhrožují svatou válkou.
Současný konflikt v Sýrii je pro Rusko připomínkou krutých bojů v...

Současný konflikt v Sýrii je pro Rusko připomínkou krutých bojů v rusko-čečenských válkách. Na archivním snímku jeden z čečenských bojovníků stojí před zničeným domem po ruském ostřelování Grozného v lednu 1995. | foto: Profimedia.cz

Rusko od vstupu do války v Sýrii každý den vypočítává úspěšné nálety a proklamuje, že vládní vojska s ruskou podporou v uplynulých týdnech slaví vítězství.

Původně se Moskva oháněla jasným motivem – budeme bojovat s teroristy z Islámského státu. Ze mapy ruských cílů však vyplývá, že spíše než na stoupence Islámského státu útočí na skupiny povstalců, kteří jsou na seznamu úhlavních nepřátel Bašára Asada.

Rusko-čečenské války

První čečenská válka vypukla na sklonku roku 1994 a vyvrcholila o dva roky později zničující bitvou o Groznyj. Rusové navzdory ohromné převaze prohráli a na severním Kavkaze vznikla nezávislá čečenská republika Ičkeria.

Členové ruských speciálních sil v Čečensku
První čečenská válka. Snímek z Grozného

Druhá válka v Čečensku vypukla v roce 1999. Groznyj padl počátkem roku 2000, o několik měsíců později Moskva v Čečensku dosadila proruskou vládu. Od roku 2007 vládne republice tvrdou rukou Ramzan Kadyrov (více o Kadyrovovi se dočtete zde).

Zdroj: Wikipedia

Moskva stojí po boku vládnoucího rodu Asadů už od jeho nástupu k moci v roce 1971. Vojska současného prezidenta Bašára Asada byla v měsících před ruskou intervencí na ústupu a nedostávalo si jim vojáků. Rusové se tak zřejmě rozhodli zachránit v zemi co se dá včetně svého přístavu v Tartúsu, který je jejich jedinou námořní základnou ve Středozemním moři.

Ruský prezident Vladimir Putin však mohl mít k vojenské intervenci ještě jeden motiv, který sahá do nedávné ruské historie a v následujících letech může ovlivnit dění přímo v Rusku. Tím motivem je Čečensko, které se v minulosti stalo dějištěm dvou krvavých konfliktů s Ruskem (více viz box).

V řadách Islámského státu a dalších radikálních skupin bojujících proti Asadovi válčí stovky Čečenců. Jsou to často islamisté, kteří z Kavkazu odešli poté, co Moskva na začátku nového tisíciletí rozdrtila poslední zbytky jejich odporu. A v ruské společnosti je stále zapsán strach z teroristických útoků kavkazských islamistů, které si vyžádaly stovky obětí (o posledním útoku ve Volgogradu se dočtete zde).

Ruský premiér Dmitrij Medveděv těsně před vstupem ruských bojových letounů do vzdušného prostoru Sýrie prohlásil, že je lepší bojovat s terorismem za hranicemi, než v Rusku. Myslel tím zejména bojovníky Islámského státu, vzhledem k nedávné historii jsou však nálety na povstalecké jednotky, v kterých bojují islamisté z Kavkazu, pochopitelné.

Útok na muže z Kavkazu

Kavkazští bojovníci se do konfliktu v Sýrii poprvé zapojili už v létě 2012 při bitvě o Aleppo, připomíná agentura AFP. Postupem let si vysloužili pověst dobrých válečníků. Místní jim říkají Čečenci bez ohledu na to, že mnozí z nich pochází z jiných oblastí Kavkazu.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) odhaduje, že v současnosti v Sýrii bojuje nejméně dva tisíce lidí z Čečenska, Dagestánu a dalších kavkazských regionů. „Koncentrují se v provinciích Idlíb, Aleppo a Latakía,“ uvádí představitel SOHR Abdel Raman. Nejvíce jich působí ve frontě an-Nusra a skupině Ajnad Kavkaz.

Všechny tyto skupiny jsou aktivní zejména na severozápadě Sýrie, tedy v oblasti, která je hlavním cílem ruských a asadovských náletů. „Rusové se raději koncentrují na an-Nusru, kde bojují Čečenci a Kavkazané, protože s Islámským státem už se vypořádává koalice vedená Spojenými státy,“ vysvětluje francouzských expert na extremismus Romain Caillet.

Putin se nemusí obávat ani pošramocení vztahů s Ramzanem Kadyrovem, současným čečenským vůdcem. Kadyrov před časem vstup některých Čečenců do řad Islámského státu a povstaleckých skupin odsoudil a Putinovi dokonce nabídl vyslání své jednotky do Sýrie. Bojů proti Islámskému státu se chtěl zúčastnit i osobně.

Ruské nálety v Sýrii

Nálety na pozice extremistů v Sýrii může Moskva chápat jako určitou formou prevence před možnými teroristickými útoky v Rusku. Že se nejedná o plané obavy Kremlu, dokazuje i video, které se před časem objevilo na jednom ruském islamistickém webu. Čečenští bojovníci na něm svolávají své druhy ve zbrani k návratu domů a zapojení do „svaté války proti Rusku“.

Výzvy k džihádu nemusí vyslyšet jen Čečenci. Podobně jako oni totiž vyznává sunnitskou větev islámu většina z 20 milionů muslimů žijících v Rusku. Rovnice je v tomto ohledu jednoduchá – Rusko v Sýrii bombarduje pozice sunnitské opozice a podporuje šíitské alávity, ke kterým se hlásí i klan Asadů. Není proto divu, že mezi ruskými muslimy budí poslední válečné dobrodružství Kremlu velké vášně, připomíná server Newsweek.

Není tajemstvím, že ruské tajné služby se k muslimům staví podezřívavě. „Všechno, co nemohou kontrolovat, považují za extremismus,“ myslí si o jejich přístupu Harun Sidorov, ředitel Národní organizace ruských muslimů. Podle experta na islám z think-tanku Carnegie Moscow Center Alexeje Malašenka s Islámským státem sympatizuje asi půl milionu ruských muslimů. Mnozí z nich věří, že islamisté bojují za sociální spravedlnost a legitimní vládu. Jiní oceňují, že se postavili na odpor Západu.

Strach z kritiky Kremlu

K otevřené kritice Kremlu se ruští muslimové zatím neodhodlali. Zjevně se nejedná o taktický tah, ale strach z možných následků. „Muslimové v Rusku byli umlčeni represivní politikou, kterou Putin prosazuje během svého úřadování,“ vysvětluje Ajrat Vachitov, bývalý imám z Tatarstánu, který byl v Rusku v roce 2005 zatčen kvůli podezření z terorismu. Později byl propuštěn kvůli nedostatku důkazů.

Rusové v Sýrii

Část ruské muslimské obce počínání Moskvy podporuje. Ravil Gainutdin, který stojí v čele Rady ruských muftí, se opakovaně snaží mírnit nesouhlasné projevy ozývající se z řad ruské muslimské komunity. Neměla by prý současnému počínání Ruska v Sýrii přikládat žádný politický podtext. Gainutdin uklidňuje veřejnost, která se obává možných útoků extremistů na území Ruska.

Moskva poslední velké útoky zažila v roce 2011, kdy při sebevražedném atentátu na letišti Domodědovo zemřelo sedmatřicet lidí. Situace na Kavkaze se značně zklidnila, ale teroristé se čas od času připomenou - jako v prosinci minulého roku, kdy zaútočili v Grozném (více čtěte zde).

Expert na ruské bezpečnostní služby Andrej Soldatov nicméně tvrdí, že jeho vlast není na novou vlnu teroru připravena.

„Ruský protiteroristický systém byl navržen v polovině minulého desetiletí. Jeho hlavním cílem bylo zastavit skupiny ozbrojenců v přebírání nadvlády nad regiony s důležitou infrastrukturou. Nešlo o prevenci teroristických útoků,“ vysvětluje Soldatov, a dodává, že bezpečností opatření v Moskvě a dalších velkých městech považuje za dysfunkční.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Česko vydá na Ukrajinu odsouzeného za vraždu řidiče Sazky, odpykává si 22 let

19. dubna 2024  21:03

Česko vydá na Ukrajinu Timura Treťjakova odsouzeného na 22 let vězení za nájemnou vraždu řidiče...

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno  20:38

Neznámý muž, který se dnes zapálil před soudem s Trumpem se podle policie jmenuje Maxwell...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  20:36

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...