Intervenci v Sýrii ne, notovali si Putin a Chu Ťin-tchao v Pekingu

  • 68
Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Pekingu na třídenní návštěvu Číny. Na programu má kromě mnoha ekonomických a energetických otázek i Sýrii, jejíž autoritářský režim de facto obě země pomáhají udržovat. S napětím se také čeká ohlášení společného podniku Ruska a Číny na výrobu nového letounu.

Situace v Sýrii Rusko a Čínu stále více vzdaluje od Západu, protože Peking i Moskva zatím odolávají jeho tlaku a coby stálí členové Rady bezpečnosti OSN s právem veta odmítají schválit rezoluce proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Svou pozici země nezměnily ani po setkání prezidentů Vladimira Putina a jeho čínského protějšku Chu Ťin-tchaa. Oba jsou proti zahraniční vojenské intervenci a proti násilné změně režimu v této zemi, prohlásil mluvčí čínského ministerstva po setkání státníků v Pekingu.

Oba politici vyzvali mezinárodní společenství, aby nadále podporovalo mírovou iniciativu zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana pro Sýrii a monitorovací misi v zemi a usilovalo tak o politické řešení syrské problematiky.

Annanův plán se nicméně zdá být v troskách. Syrská ozbrojená opozice v pondělí vypověděla příměří a oznámila, že znovu začala útočit na vojáky, aby dle svých slov ochránila lid. Místo monitorovací mise si přeje nárazníkovou zónu a bezletové pásmo. Objevily se také zprávy, že opozice zintenzivnila útoky na pozice armády a přes víkend zabila na 80 vojáků.

Mrtví v Sýrii

Od loňského března, kdy vypuklo v Sýrii povstání proti prezidentu Bašáru Asadovi, zemřelo už přes 13 400 lidí. Alespoň dle opoziční bilance.

Prezident Asad se o víkendu distancoval od masakru v Húlá a zopakoval, že teroristé se snaží využít situace v jeho zemi a že Sýrie čelí válce vedené silami ze zahraničí. "To, co se stalo v Húlá a na dalších místech, jsou barbarské masakry, které by nemohly spáchat ani zrůdy," řekl Asad o události, kdy někdo na konci května zmasakroval 108 civilistů včetně dětí.

Syrský konflikt se navíc opět přelil do sousedního Libanonu. V sobotu tam při prudkých střetech mezi příznivci a odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada zahynulo 15 lidí. To je podle agentury Reuters nejhorší bilance obětí v Libanonu od vypuknutí protivládního povstání v Sýrii.

Rušný diplomatický týden

Pobytem v zemi mocného jižního souseda vyvrcholí pro Vladimira Putina rušný diplomatický týden, při němž šéf Kremlu jednal se státníky Běloruska, Německa, Francie a Uzbekistánu a v Petrohradě hostil vrcholnou schůzku s vedením EU.

Svůj pobyt v Pekingu zahájí ruský prezident jednáním s čínským protějškem Chu Ťin-tchaem. S napětím se čeká zejména ohlášení společného podniku na výrobu dálkového letounu konkurujícího boeingům a airbusům. Oba státníci budou jednat o energetické spolupráci a hlavních mezinárodních problémech.

Ruský vůdce s sebou do Pekingu přivezl šest vládních ministrů a také šéfa plynárenského gigantu Gazprom a nejvyšší činitele dalších energetických společností. Putinovi poradci sdělili, že by v Číně mělo být podepsáno 17 velkých hospodářských a obchodních dohod.

Posledním bodem jeho programu v komunistické Číně bude summit Šanghajské organizace pro spolupráci, regionálního sdružení, jehož členy jsou kromě Ruska a Číny ještě středoasijské státy Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán a Tádžikistán.

Podle ruských zdrojů se v Pekingu Putin setká i s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a s íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. Obě země mají v šanghajské organizaci status pozorovatele.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video