Putin utrpěl při masakru dvojí porážku

  • 145
Ve čtvrtek prohlásil Vladimir Putin, že udělá vše pro záchranu životů dětí v beslanské škole. "Bezpečnost rukojmích je pro nás prvořadá," řekl. Hrůzná páteční bilance je tak pro něj dvojnásob bolestná. Detaily o zásahu jsou dosud nejasné.

Vývoj krize - ZDE



Je však zřejmé, že Putina i bezpečnostní síly bude pronásledovat otázka: "Musel být počet obětí tak vysoký?"

Operace podle všeho nebyla plánována a bezpečnostní síly spontánně reagovaly na vývoj. Otázka zní: Zvládly vzniklou situaci dobře?

Málokdo pochyboval, že zásah proti únoscům přijde dříve či později, rychlost akce však překvapila i ruské politiky. Bezprostředně poté se objevily spekulace, že velitelé nezvládli situaci a při úderu udělali nějakou chybu.

Nesporné je, jak zdůraznily například Spojené státy, že vina za vysoký počet obětí je jen a pouze na straně teroristů. Je možné, že se nikdy přesně nedozvíme, jak celá operace proběhla. Putina však pronásleduje černá můra situací, kdy v minulosti bezpečnostní síly zklamaly očekávání veřejnosti.

Když před dvěma lety zasahovali ruští komandos proti čečenským únoscům v moskevském divadle na Dubrovce, zahynulo 129 rukojmích, kteří se otrávili uspávacím plynem. Ten do divadla napumpovaly ruské jednotky. Příbuzní obětí se dodnes ptají: Byl takový počet mrtvých nezbytně nutný? Nebo je za tak vysokým počtem obětí možnost hledat i nekompetentnost velitelů?

Stejný stín pochybností se vznáší i nad ruským zásahem proti čečenským únoscům, kteří v roce 1995 obsadili nemocnici v jihoruském Buďonnovsku. Teroristům se podařilo uprchnout, v ruském ostřelování nemocnice však zahynul velký počet rukojmích a očití svědci uváděli, že použitá palebná síla byla zcela neadekvátní.

Putinovo okolí nyní čeká úkol, který může být nesnadný: musí přesvědčit svět i Rusko, že bezpečnostní síly opravdu udělaly maximum pro záchranu co největšího počtu zajatců.

Experti na protiteroristické operace se vyhýbají odpovědi na přímo položenou otázku, zda se nedalo zachránit více lidí. V minulých letech obdobné situace většinou komentovali pragmatickým konstatováním: V podobných případech se nedá zabránit obětem. Muži tajných služeb nabízejí pohled z druhé strany: Když jsou teroristé odhodláni zabíjet, každý zachráněný lidský život se počítá.

Je však jasné, že zásah bude patřit k dalším zlomovým okamžikům v kariéře Vladimira Putina. Není pravděpodobné, že by jeho reputace či postavení mohlo nějak zásadně utrpět. Ale pokud by se prokázalo, že zásah byl špatně připraven, Putinovo Rusko může ztratit body.

Když se před několika lety potopila nukleární ponorka Kursk, ruský tisk Putinovi vyčítal snahu armády vše zamlžit a zakrýt příčiny havárie za bariéru lží a polopravd. Ruské ozbrojené síly - i Putin sám - tím utrpěly.

V uplynulých letech se však ruskému prezidentovi dařilo budovat image nového Ruska, kde je stále méně místa pro neprofesionální chování. Putin utrpěl porážku na několika frontách - nyní musí ukázat, že je stále vlivným vůdcem schopným razantní a účinné akce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video