Chodorkovskij dostane pardon, oznámil Putin. Ropný magnát o to nežádal

  • 40
Ruský prezident Vladimir Putin hodlá vbrzku udělit milost bývalému ropnému magnátovi Michailu Chodorkovskému. Vyhoví tím prý jeho žádosti. Podle advokátů vězněného miliardáře o to však sám nežádal. Ve čtvrtek současně opustili ruské věznice první amnestovaní lidé.

Chystané propuštění nejznámějšího ruského vězně oznámila agentura RIA Novosti. To, že Chodorkovskij o prezidentský pardon sám nežádal, Putinovi nijak nebrání v jeho udělení. Chodorkovskému zbývá osm měsíců do odpykání téměř jedenáctiletého trestu vězení za daňové úniky, praní peněz a údajné krádeže ropy.

"Michail Borisovič Chodorkovskij měl v souladu se zákonem napsat příslušný dokument - žádost o milost. Dlouho tak neučinil, nedávno mě ale o omilostnění požádal," prohlásil ruský prezident na závěr více než čtyřhodinové tiskové konference (více o samotné akci najdete v tomto článku).

Jeden den vězně Michaila Chodorkovského

Chodorkovskij mu prý napsal dopis. Jako důvod své milosti prý uvedl humanitární důvody. Bez udělení pardonu by z vězení měl vyjít v říjnu příštího roku. Dosud ho však Putin držel pevně ve své moci.

"Strávil ve vězení víc než deset let. To je dlouhá doba. Myslím, že je třeba rozhodnout (o udělení milosti). V nejbližší době bude této žádosti vyhověno," slíbil šéf Kremlu. Zároveň dal najevo pochybnosti o údajně chystaném třetím procesu s Chodorkovským. Prohlásil, že "zvláštní perspektivu" takového případu nevidí a že nechápe, jaký by byl jeho smysl. "Nevidím, že by tam něco někomu hrozilo."

Silvestra už může oslavit doma

Žádostí přiznal vinu, zní z Dumy

Podle poslanců vládní strany Jednotné Rusko je žádost Chodorkovského o milost jednoznačným přiznáním viny.

"Obrátil se na garanta ochrany občanských práv a ústavy a apeluje na jeho milosrdnost. Rozhodnutí bylo na prezidentovi," konstatoval místopředseda Státní dumy Sergej Něverov.

Stejný názor vyslovil jeho kolega z vedení sněmovny Sergej Železňak. "Prosba Chodorkovského o milost je potvrzení viny a vyjádření naděje, že prezident Putin projeví lidskost a milosrdenství," uvedl poslanec.

Podle ruských právních expertů lze očekávat, že Chodorkovskij vyjde na svobodu v příštích dnech, oslavovat Nový rok by prý mohl už doma. "Žádné zvláštní úkony nejsou zapotřebí. Vyjde prostě dekret o amnestii a člověk je na svobodě. Prezident projevil svou vůli, jeho rozhodnutí nabývá platnosti okamžitě," řekl novinářům Chodorkovského advokát Vadim Kljuvgant.

Obhájce potvrdil, že Putin může Chodorkovského amnestovat i bez žádosti o milost. Kljuvgant řekl, že jeho mandant žádnou takovou žádost nepodal, nevyloučil ale, že to za něj učinil někdo jiný. Během deseti let, které bývalý miliardář strávil ve vězení, o jeho osvobození hlavu státu žádalo mnoho lidí, řekl advokát.

"Máme dopis s jeho podpisem," odpověděl na dotaz novinářů ohledně žádosti o milost mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. O termínech propuštění Chodorkovského odmítl spekulovat, omezil se na prohlášení, že se tak stane "v nejbližší době".

U soudu politickou motivaci neprokázal

Někdejší nejbohatší Rus byl zatčen a uvězněn v roce 2003. Odsouzen byl ve dvou procesech, v roce 2005 a v roce 2010, za údajné daňové úniky a defraudace. Opozice však vnímá Chodorkovského jako vězně Kremlu, kterému se znelíbil svými politickými ambicemi.

Magnát, který jednal s nejbohatšími lidmi světa, návštěvník Bílého domu a někdejší miliardář, byl před dvěma lety přemístěn do lehčího vězení, trestanecké kolonie u města Segeža poblíž finských hranic.

Michail Chodorkovskij se narodil v roce 1963 a udělal kariéru v Komsomolu. Soukromě podnikat začal ještě za perestrojky. V roce 1989 založil banku, v roce 1993 působil jako náměstek ministra ropného průmyslu a energetiky, od roku 1997 byl výkonným ředitelem společnosti Jukos.

Patřil mezi nejvýznamnější ruské oligarchy, angažoval se i v politice. V roce 2003 ho zatkla policie, Putinova vláda zmrazila účty Jukosu, na hodinu musela být kvůli panice uzavřena moskevská burza. Podíly v Jukosu však Chodorkovskij prodal ještě před zatčením. Mnohé hlasy proces kritizují jako politicky motivovaný, ale u Evropského soudu pro lidská práva to Chodorkovskij neprokázal.

Vězení opouštění první amnestovaní lidé

Ve čtvrtek současně odstartovala vlna propouštění lidí, na něž se vztahuje amnestie vyhlášená ve středu na návrh Putina Státní dumou. Z vazby vyšli čtyři opoziční aktivisté, kteří byli stíháni za účast v loňských masových protestech proti návratu Putina do prezidentského úřadu. Další lidé, včetně členek skupiny Pussy Riot či aktivistů Greenpeace, by věznice měli vyjít v příští dnech.

Nikolaje Kavkazského a Mariju Baronovou propustila správa moskevské vazební věznice, Leonid Kovjazin a Vladimir Akimenkov vyšli na svobodu přímo ze soudní síně, kde se jejich kauza projednávala. Všichni se podle moskevského rozhlasu zodpovídali z podněcování nepokojů, kterého se měli loni v květnu dopustit při demonstraci na moskevském Blatném náměstí.

Zbylých osm z dvanácti obviněných se ovšem prezidentská amnestie netýká, protože podle obžaloby při demonstraci podnikli násilný útok proti ochráncům pořádku. Ve vyšetřovací vazbě jsou už půldruhého roku.

Za účast v protiputinovských protestech byli zatím odsouzeni dva lidé. Maxim Luzjanin si odpykává trest 4,5 roku, v případě Michaila Kosenka soud rozhodl o nucené nemocniční léčbě. Jakou nemocí či závislostí trpí, média neuvádějí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video