Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | foto: Reuters

Putin: Učte o mně, já vám řeknu jak

  • 120
Ruský prezident bývá často kritizován za specifické pojetí demokracie. Nyní dal svým odpůrcům do ruky další trumf. S přispěním Kremlu vznikly manuály, které učitelům říkají, jak učit o Rusku a Putinově vládě. Úřady tvrdí, že směrnice nejsou povinné, ale učitelé si o tom myslí své.

Dva několikasetstránkové manuály mají sloužit jako základ pro výuku historie a sociálních věd na vysokých školách.

Na jejich výrobě se přímo podíleli poradci Kremlu. Historiografický manuál "Nejnovější dějiny Ruska, 1946-2006" sepsal Alexander Fillipov, výzkumník napojený na Putinovu vládu.

Zejména popis posledních let připomíná putování rajskou zahradou. "Prakticky každý významný čin je spojen se jménem a skutky prezidenta V. V. Putina," cituje z manuálu americký list Washington Post. Léta Putinovy vlády jsou prý zachycena obzvlášť nekritickým způsobem.

Autoři také obhajují styl vlády, který bývá ruskému prezidentovi vytýkán. Kritici tvrdí, že se Putin vrací k sovětskému modelu: soustředí moc do svých rukou, snižuje význam parlamentu, korumpuje justici a ušlapává každý zárodek občanské společnosti. Manuál ale mluví o "suverénní demokracii", kde je centralizace moci nutným předpokladem vybudování stabilního státu.

Ukrajinská revoluce byla připravená
Směrnice pro učitele historie se dotýká i nedávných událostí na sousední Ukrajině. "Napětí bylo vyvoláno uměle, revoluce byla připravená," říká text o událostech z roku 2004, kdy Viktor Juščenko nahradil v čele státu prokremelského Viktora Janukovyče.

Zajímavá místa má i druhý manuál, který má vést výuku sociálních věd. Píše se v něm, že Spojené státy usilují o vytvoření globálního impéria a pokouší se Rusko izolovat od dalších postsovětských republik.

"Vytváříme národní ideologii, která reprezentuje, jak vnímáme sebe sama jako národ, jako Rusy, vytváříme vizi své identity a světa kolem nás," tvrdí Leonid Poljakov, profesor moskevské vysoké školy ekonomické a editor textu.

"Učitelé potom budou moci vtělit tuto národní ideologii, tuto vizi, do své praktické práce a používat ji k rozvíjení občanského a patriotického postoje," míní akademik.

Nepovinné, ale...
Někteří učitelé už se měli příležitost s manuály seznámit. Texty byly prezentovány minulý měsíc na učitelské konferenci v Moskvě. Úřady sice tvrdí, že držet se jich není povinné, ale co v Rusku přijde s razítkem Kremlu, to má váhu.

"Děje se velmi nebezpečná věc. Snaží se nás přivést zpátky k jednotnému myšlení," říká historik Nikita Sokolov. Nejvíc mu vadí, že manuál pokřivuje dějiny Ruska. O Stalinovi se spíš jako o pachateli těžkých zločinů píše jako o "nejúspěšnějším vůdci Sovětského svazu".

Výhrady má i Galina Klokovová z Ruské akademie vzdělávání. "Co mě skutečně trápí je, že tyto nové manuály a nové učebnice nebudou nahlíženy jako doporučení, ale jako příkaz," říká.

Jeden z autorů směrnic na výuku historie, třicetiletý Pavel Danilin, možná přiznal víc než chtěl. "Budete učit děti podle knih, které vám dáme a tak, jak Rusko potřebuje. Aby učil ruské dějiny rusofob nebo někdo amorální, je prostě nepřípustné. Tu špínu je potřeba vyčistit a pokud to nepůjde jinak, tak i silou," napsal na svém blogu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video