Nelegální skládka v Rusku. Ilustrační foto

Nelegální skládka v Rusku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Putin sliboval ekologickou olympiádu, plán mu hatí obří tajné skládky

  • 17
Moskva ještě nedávno slibovala, že uspořádá olympijské hry, které budou šetrné k přírodě. Ekologové ovšem zjistili, že slibovaných "nula odpadu" tamním úřadům nevychází. Kolem Soči vznikají velké nelegální skládky a hrozí dlouholetá kontaminace místních vod, upozornila agentura AP.

Fanoušci zimních sportů už stříhají metr do zahájení olympijských her v Soči, jiní na jejich přípravu hledí se stále většími obavami. Ruská olympiáda, byť začne až v únoru, se totiž potýká s dalším skandálem.

Rusům se podle všeho nedaří splnit slib, že přípravy a konání her ani v nejmenším nenaruší přírodu v Krasnodarském kraji při úpatí Kavkazu, kam za čtyři měsíce zamíří tisíce sportovců a desítky tisíc návštěvníků. Ostatně po olympiádě ve Vancouveru měli Rusové laťku postavenou velmi vysoko, kanadské hry se do dějin olympiády zapsaly jako nejšetrnější k životnímu prostředí.

Zdá se však, že závazek ruského prezidenta Vladimira Putina uspořádat hry s "nulovým odpadem", vzal už dávno za své. Reportéři agentury AP minulý týden objevili obří skládku stavebního materiálu ve vesnici Achštyr nedaleko Soči.

Tedy skládku plnou stavebního materiálu, pneumatik, kanystrů a izolačních pěn našli už v srpnu ekologové, což okamžitě nahlásili. Ruské úřady se kály a skládka zmizela. Jenže jen na chvíli. Minulý týden se reportérům naskytl pohled na skládku o velikosti tří fotbalových hřišť. Není jediná, v oblasti takových míst vzniklo několik, popsal britský list The Times.

Na místě pracují Ruské železnice, státní monopol, který buduje zhruba šedesátikilometrovou cestu mezi letištěm v Soči a sportovním resortem. Podnik, který už spolykal 280 miliard rublů, vedl jeden z blízkých Putinových spolupracovníků Vladimir Jakunin. V srpnu se železnice bránily, že skládku založil někdo ze subdodavatelů. Místní obyvatelé už jsou ale zoufalí.

Podle obyvatel Achštyru kolem vsi už tři měsíce dnem i nocí jezdí náklaďáky plné odpadního materiálu. Podle expertů hrozí, že odpad kontaminuje místní řeku Mzymtu, další potoky a nakonec i Černé moře. "Voda odsud kontaminuje sočské vodní prameny na příštích deset až patnáct let," řekl britskému listu Vladimir Kimajev z ekologické neziskové organizace EWNC.

Nelegální skládky nejsou jediným problémem ruského organizačního výboru a vlády. Nejdražší olympiáda v historii, jsou podle opozice jeden velký tunel. Pro srovnání. hry v Soči budou stát 51 miliard dolarů, zatímco letní olympiáda v Pekingu 2008 vyšla na 43 miliard. Loňské hry v Londýně stály jen na 19 miliard a zmíněné vancouverské devět miliard.

Kromě korupčních skandálů, projektových zdržení a obav, jestli nakonec bude dost sněhu, se taky objevily zprávy, že při práci na výstavě sportovišť a infrastruktury se nedodržují lidská práva. Minulý měsíc si jeden z dělníků zašil ústa na protest, že nedostal dva měsíce zaplaceno (více čtěte zde). Mnozí se také obávají, jak se ruští organizátoři během her popasují s novým zákonem, který zakazuje propagaci homosexuality. Někteří návštěvníci se chystají ruské gaye na olympiádě podpořit (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video