HAD KÁ. Zhypnotizuji své odpůrce, varuje prezident Putin a myslí to vážně.

HAD KÁ. Zhypnotizuji své odpůrce, varuje prezident Putin a myslí to vážně. | foto: Profimedia.cz

Putin se přirovnal k hadovi Ká a Rusové mu to vracejí peprnými vtipy

  • 14
Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen o tom, že jeho blankytně modré oči fungují jako skutečná zbraň. „Ten pronikavý a znepokojující zrak vás zcela pohltí,“ napsal britský žurnalista Angus Roxburgh. „Jenomže i když to šéf Kremlu myslel smrtelně vážně, Rusům v poslední době přijdou podobné výroky legrační,“ míní britský magazín Prospect.

V jedné z nejpodivnějších televizních odpovědí na telefonické otázky diváků loni 15. prosince Putin přiznal, že reálně věří v sílu svého pohledu. Když tehdejší premiér odpovídal na dotaz ohledně nepokojů po zmanipulovaných parlamentních volbách, přirovnal se k hadovi Ká z Kiplingovy Knihy džunglí. „V Rusku žijí občané Ruské federace, kteří mají ruské pasy, ale za cizí peníze pracují pro jiné státy,“ řekl Putin na adresu údajných zrádců rodné země.

„A víte, jaký vzkaz pro ně mám? Jen pojďte ke mně, Bandar-lógové. Od dětství jsem totiž miloval Knihu džunglí,“ řekl na vysvětlenou užaslému posluchačstvu Putin. Lidé v televizním studiu se na chvíli zarazili a pak ho odměnili bouřlivým aplausem.

PREZIDENT? Had Ká z animované verze Knihy džunglí nenahání tolik strachu jako Putin.

Kiplingova kniha je v Rusku velmi populární, a tak lidé narážku samozřejmě pochopili. Bandar-lógové, v ruštině „bandarlogi“, jsou opičí národ, tlupa bez vůdce, která se chlubí a dělá se větší, než skutečně je. Strach má jedině z hada Ká a jeho hypnotického pohledu. 

Smějeme se s hypnotizérem

Problém je v tom, že Putin, který rád zdůrazňuje, že vůbec nepoužívá internet, zřejmě ztratil představu o tom, jak moc ze svého osobního kouzla v posledních měsících pozbyl a jak málo se jej Rusové bojí. „Kdyby dokázal držet krok s webovou subkulturou, zjistil by, že jeho staré triky přestávají fungovat,“ upozorňuje magazín.

Poprvé přestřelil, když přirovnal bílé stuhy protivládních demonstrantů ke kondomům. Ale když pozval své oponenty, aby se jím nechali zhypnotizovat a asi také pozřít, nahrál tím nechtě na smeč satirikům, kteří hrají velkou roli v probuzené ruské občanské společnosti.   

Jak to vidí Občan básník?

V Rusku odjakživa hrála v protestech proti samoděržaví i bolševické diktatuře nemalou roli poezie. Momentálně je obrovským internetovým hitem stránka Graždanin poet neboli Občan básník, v němž úspěšný 45letý spisovatel a žurnalista Dmitrij Bykov politicky aktualizuje verše slavných básníků a herec Michail Jefremov je pak recituje v různých převlecích. Server se okamžitě po svém vzniku stal kulturní senzací. První byl věnován vězněnému oligarchovi Chodorkovskému, a v druhém „Vova“ a „Dima“ (Putin a Medveděv) meditovali nad nebezpečím Arabského jara v Rusku. „Zde není Tunis ani Káhira/ jsme tlusté myši zahrabané do sýra/ arabský recept se zde ihned potírá,“ recitoval Jefremov.

Oba aktivisté jsou dnes zváni do prestižních divadel a klubů, cestují napříč Ruskem a jejich web registruje miliony návštěvníků. „Svými veršíky Bykov posiluje politický aktivismus více než kterýkoli opoziční politik,“ řekl britskému magazínu novinář Oleg Kašin.

Ze škrtiče Ká se stal had Pu(tin)

Had Ká byl pro Bykova darem z nebe. První pondělí po Putinově výroku se objevil Jefremov přestrojený za Kiplinga, s bičíkem, doutníkem a plyšovým hadem. Putina přejmenoval na Velikého Pu a humor se točil okolo hadovy nové kůže. Rusové řvali smíchy, protože Putin v roce 2010 nejspíš podstoupil plastiku tváře, ačkoli to Kreml opakovaně popírá.

SLZY VÍTĚZSTVÍ. Putin před několika dny po svém opětovném zvolení prezidentem Ruska.

Bykov si drze prohlížel plyšového hada a usoudil, že vypadá jako „jako gigantický kondom naplněný botoxem“. Rozhněvaný Pu to na něj zkusil hrubou silou: „Netřeseš se strachy, zbabělče?“ „Netřesu. Jdu radši ke kompu/ a tam tě nakopu,“ zněla básnická odpověď. Na konci skeče Pu zjistil, že nemá před sebou opici, nýbrž Mauglího, a člověk je proti jeho hypnotické moci imunní.

„Vzdor volebním neúspěchům opozice se nálada v Rusku mění,“ upozorňuje magazín Prospect. Putin vytáhl na své oponenty Kiplinga, a Občan básník mu Kiplingem odpověděl. „Ledy popraskaly a ani Putinovo znovuzvolení na tom nic nezmění,“ řekl britskému magazínu jeden ruský učitel. Demonstranti dnes nosí placky, které vracejí Putinovi neobratný vtip s kondomem. Nápis na nich zní: „Putin striktně na jedno použití.“ A na demonstraci loni 24. prosince si odpůrci Putina přinesli plyšové hady i opice a skandovali: „Chtěl jsi nás tady mít, Pu, tak jsme přišli! Vylez!“

Nejúspěšnější ruský server

Bykov přiznává, že je pro něj nečekaný úspěch velkým závazkem. „Není snadné žít s pomyšlením, že každý váš verš přečte večer několik set tisíc lidí,“ řekl britskému reportérovi. Je velkým znalcem ruské literatury, napsal úspěšné biografie Pasternaka, Gorkého a Okudžavy a cíleně oživuje tradici básnických rebelů, která vrcholila už kdysi dávno za Puškina a Lermontova. Když jej Putin pozval na výroční setkání s ruskými spisovateli, odmítl. „Třeba by mě přeci jenom zhypnotizoval a udělal ze mě člena své smečky, a po dalším vystoupení pak označil za zrádce. Být jeho nepřítelem je daleko bezpečnější,“ směje se Bykov.

Bujaré vzepětí kolektivní energie protestujících každopádně nahání Putinovi obavy. Od ukrajinské Oranžové revoluce považoval masové pouliční protesty za noční můru i za reálnou hrozbu. Ta se teď zčásti naplnila.  

Přijde pohroma?

LJUBIMYJ VOŽĎ. Putinův všudypřítomný pohled Rusko ještě dlouho neopustí.

Deset let se Putin snažil vracet Rusům hrdost a stabilitu, ale ani dnes není jasné, zda jeho modrý zrak dokáže zhypnotizovat celou zemi a udržet pohromadě systém, který stvořil. A žádný plastický  chirurg nezachrání jeho image před tím, co mu udělal Facebook a pár sarkastických komiků. „Velký Pu ztratil schopnost děsit opičí národ a možná klesne pod vahou obřího hadího těla,“ píše magazín.

Jenomže prosincová euforie pomalu mizí. Během protestů to vypadalo, že političtí vězni budou již zítra propuštěni, emigranti se vrátí a Putin zmizí někde v džungli. Nejmenovaný ruský historik však na nedávné webové diskusi zchladil naděje nadšených demonstrantů: „Kam by mizel. Nikam nepůjde. Bude bojovat do posledního dechu. Nastává čas se začít bát o své manžely a syny. Had Ká se nevzdá!“

Překlad: Rostislav Matulík, editor MF DNES


Video