Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putin se omlouvá, mrtvých je přes 140

  20:14aktualizováno  20:14
Ruský prezident Putin se omluvil příbuzným obětí v moskevském divadle. Poprvé od zahájení útoku teroristů tak událost veřejně komentoval. "Odpusťte, že jsme nezachránili všechny rukojmí," řekl. Úřady už napočítaly přes 140 obětí. Z rukou čečenského komanda Kamikaze islámu se podařilo zachránit přes 750 lidí. Zemřelo přes 90 rukojmích. Speciální jednotky zabily 50 teroristů.
Osvobození - vojáci odjíždějí

Osvobození - vojáci odjíždějí - Ruští vojáci odjíždějí od moskevského divadla, kde po tři dny drželi čečenští teroristé na 800 rukojmích. (26. října 2002) | foto: Gleb GaranichReuters

Prohlédněte si FOTOGRAFIE
Z OSVOBOZENÍ DIVADLA

"Drazí spoluobčané! V těchto dnech jsme prožili strašnou zkoušku," uvedl prezident. "Dokázali jsme, že Rusko nelze srazit na kolena. Chci se ale obrátit především k příbuzným a blízkým těch, kteří zahynuli. Nedokázali jsme zachránit všechny. Odpusťte nám. Památka zesnulých nás musí sjednotit." 

Putin pak poděkoval všem, kteří se podíleli na osvobozovací akci, zejména příslušníkům zvláštních oddílů, kteří riskovali vlastní životy a bojovali o záchranu lidí.

Osvobození divadla
Speciální jednotky zabily 50 teroristů. Při zásahu použily uspávací plyn, kterým se 42 lidí přiotrávilo. "Mezi mrtvými rukojmími nejsou žádné děti," ujistil náměstek ministra vnitra Vladimír Vasiljev, když oznamoval bilanci zásahu v divadle. Podle ní zemřelo 67 rukojmích. Ruské ministerstvo zdravotnictví však o několik hodin později upřesnilo, že se počet obětí mezi zadržovanými přehoupl přes devadesát.

Příbuzní rukojmích však většinou žijí dál v nejistotě. Bezmocný strach u nich vystřídalo hledání po moskevských nemocnicích. Zprávy o jejich blízkých jsou převážně jen kusé. - přečtěte si Příbuzní rukojmích pátrají v nemocnicích

Ruské speciální jednotky vtrhly do budovy, když separatisté začali zabíjet rukojmí. Podle ruské Federální bezpečnostní službou (FSB), kterou citovala agentura Interfax, vojáci zabili 50 teroristů, mezi nimi 18 žen. Mrtev je i vůdce komanda Movsar Barajev.

"Při zevrubné prohlídce divadla po skončení operace bezpečnostních sil bylo nalezeno padesát těl únosců včetně osmnácti žen," řekl Interfaxu zdroj z FSB, podle něhož byli tři teroristé zatčeni.

Šéf komanda Barajev v televizním rozhovoru pro NTV, natočeném ještě před vojenským zásahem, přiznal, že jeho komando, nazvané Kamikaze islámu, poslal do Moskvy šéf radikální frakce čečenských povstalců Šamil Basajev. - přečtěte si Mrtvý šéf teroristů: Poslal nás Basajev

Úřady napočítaly přes 750 osvobozených rukojmích. Od divadla je odvážely autobusy do nemocnic, kam se za nimi vydal ruský prezident Vladimír Putin. Podle agentury AP byli mnozí lidé v šoku nebo v bezvědomí.

Čečenské komando instalovalo v divadle podle Interfaxu třicet náloží. Největší z nich vážily 50 kilogramů. Každá z osmnácti zabitých žen měla na těle 800 gramů až dva kilogramy výbušniny. Další nálože o váze dva až tři kilogramy byly nastraženy na různých místech budovy včetně střechy.

Vojenský plyn přiotrávil 42 lidí
Desítky lidí přiotrávil při záchraně rukojmích neznámý jed. Jejich stav je vážný, tvrdí lékaři. Podle ruské státní televize ORT vojáci použili při osvobozovací akci uspávací plyn.

MOSKEVSKÉ DRAMA

Zdroje: ČTK, Reuters, svět. média
Časy: orientačně v SELČ

Objednejte si zprávy o vývoji na mobil - více na sms.idnes.cz

Sobota 26. října

19:30 - Ruský prezident Putin se omluvil příbuzným obětí v moskevském divadle. Odpusťte, že jsme nezachránili všechny, řekl. Komentoval událost poprvé.
17:25 - Ruské ministerstvo zdravotnictví: počet obětí mezi rukojmími stoupl na devadesát.
16:30 - Vojáci v divadle zabili 50 teroristů, oznámila FSB.
14:00 - Televize NTV odvysílala rozhovor se mrtvým šéfem teroristů Movsarem Barajevem, natočený již ve čtvrtek.
11:20 - Ruské úřady oficiálně napočítaly 67 mrtvých rukojmích. Z rukou teroristů uniklo na 750 lidí.
10:15 - Neznámý jed přiotrávil 42 lidí při záchraně rukojmích. Jejich stav je vážný, tvrdí lékaři. Podle televize ORT vojáci při akci užili uspávací plyn.
09:00 - Nikdo z teroristů neunikl, tvrdí Federální bezpečnostní služba. Zemřelo 34 členů komanda, několik dalších bylo zatčeno.
08:10 - Moskevská radnice opravila odhad obětí na více než 30 mrtvých.
07:50 - Při zásahu zemřelo přes 130 lidí, tvrdí ITAR-TASS s odvoláním na starostu Moskvy.
05:40 - Bezpečnostní síly plně kontrolují budovu divadla.
05:35 - Všichni rukojmí byli osvobozeni.
05:30 - Ruské speciální jednotky zabily vůdce komanda Movsara Barajeva.
05:20 - Vycházejí desítky rukojmích. Vojáci vyvádí několik teroristů.
04:45 - Čečenci začali vraždit rukojmí, tvrdí agentura ITAR-TASS.
04:30 - Ozvaly se tři silné výbuchy, je slyšet prudká střelba. Nad divadlem stoupá dým.
04:00 - Zemřeli dva rukojmí, tvrdí ruská policie
03:30 - U divadla obsazeného Čečenci se ozvaly výbuchy a střelba.

Souhrn předchozího dění ZDE

DOSAVADNÍ VÝVOJ

Čečenci vyhrožují, ale pouštějí rukojmí
(pátek 14:00 až 24:00)

Rusové: Přepadení nařídil Maschadov
(pátek 00:00 až 14:00)

Teroristům uprchla dvě rukojmí
(čtvrtek 12:00 až 24:00)

Čečenci hrozí zabíjením rukojmí
(středa 8:00 až čtvrtek 12:00)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Čečenci přepadli divadlo
souhrn všech článků na iDNES

PŘÍLOHY

Teroristé a rukojmí - přehled největších akcí na světě

Fotogalerie - desítky snímků

Čečenci proti civilistům - přehled posledních akcí

"Přijali jsme dvaačtyřicet lidí. Jejich stav je špatný. Všechny zasáhl neznámý plyn, neznámý jed," potvrdil Vladimír Rjabinin, lékař záchranné služby z moskevské Sklifosovského nemocnice.

"Ano, jednotky při zásahu použily speciální plyn, který vyřadil každého v divadle, a dovolil hladký průběh operace," řekl náměstek ministra vnitra.

"Od chvíle, kdy se plyn rozšířil sálem divadla, si moje přítelkyně nic nepamatuje. Skončila v nemocnici, kde teprve znovu nabyla vědomí," dokumentuje použití plynu svědectví mladíka, jehož dívku plyn zasáhl.

Záběry z hlediště ukázaly mrtvé ženy v čádorech a muže kavkazského vzezření v maskovacích uniformách. Jejich poloha nasvědčuje tomu, že byli zabiti ve spánku. Šoty neukázaly žádného civilistu.

Výhrůžky uspíšily zásah
Události nabraly na obrátkách, když teroristé v pátek oznámili, že v sobotu nad ránem začnou s popravami rukojmích. Podle ruských oficiálních zdrojů skutečně dva lidi zabili.

Kolem čtvrté hodiny ranní hlásili svědci v okolí divadla časté výbuchy a střelbu. Na budovu zaútočily speciální jednotky.

"Nešlo o předem podrobně naplánovanou operaci. Vynutila si ji situace, v níž byly v ohrožení životy," řekl náměstek ministra vnitra Vladimir Vasiljev.

Zajatci se pokoušeli uniknout, aby se vyhnuli smrti. Nejprve se dostala na svobodu malá skupina žen. Poté už prchali rukojmí po desítkách. Někteří vynášeli těla, podle svědků asi dvacet. Není však jisté, jestli šlo ve všech případech o mrtvé.

Žádný z teroristů neunikl
Vojákům se mezitím podařilo zajistit teroristy. Podle bezpečnostních úřadů zabili 34 členů komanda, které požadovalo stažení ruských vojsk z Čečenska. Zastřelili i vůdce teroristů Movsara Barajeva.

Zemřely také dvě ženy, které nosily výbušniny na těle. "Neměly čas je aktivovat," tvrdí náměstek ministra vnitra, podle něhož celá operace trvala zhruba hodinu.

Svědci však viděli, jak vojáci několik teroristů vyvádějí se spoutanýma rukama. Nikdo z komanda podle úřadů neunikl. "Jestli se vzdají, ručíme za jejich životy," řekl ještě během operace Vasiljev.

Úřady potvrdily, že skutečně několik Čečenců zadržely. "Nikomu se nepodařilo uniknout. Třicet čtyři teroristů bylo zabito, několik dalších zadrženo," prohlásil Patrušev. V oblasti Moskvy bylo navíc podle ministra vnitra Borise Gryzlova zatčeno přes 30 kumpánů čečenských ozbrojenců.

Ruský prezident Vladimír Putin prohlásil akci za skončenou. "Podařilo se nám zabránit hromadným obětem a zničení budovy," zhodnotil operaci před dobytým divadlem ministr vnitra.

Špidla: Byl to brilantní zákrok
Ve světě zavládl po osvobození rukojmích smutek i úleva. Zásah uvítali mimo jiné představitelé Rady Evropy, Izraele, Číny a Polska. Telegram ruskému prezidentovi Putinovi zaslal i český premiér Vladimír Špidla.

"S ulehčením jsem přijal zprávu, že se ruským bezpečnostním složkám podařilo zneškodnit teroristické komando. Všem, kteří se na tomto zásahu podíleli, blahopřeji k brilantnímu výkonu," uvedl Špidla, který zároveň vyslovil hlubokou soustrast rodinám rukojmích.

Izraelský premiér Ariel Šaron Putinovi blahopřál k vítězství dosaženému nad obludou terorismu. "To, co se stalo v Moskvě, vylučuje nezávislost Čečenska, pokud někdo měl takovou iluzi," uvedl zase předseda polské vlády Leszek Miller.

Akci čečenského komanda odsoudil Achmed Zakajev, vyslanec čečenského prezidenta Aslana Maschadova. "Od začátku jsme říkali, že to nejsou naše metody. Nemůžeme se snižovat na úroveň našich odpůrců a útočit na nevinné lidi," uvedl Zakajev v narážce na to, že ruské jednotky v Čečensku porušují lidská práva.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ruský opoziční předák Alexej Navalný otevřel v Petrohradu kancelář svého...
Evropský soud nakázal Rusku odškodnit Navalného za procesní vady

Evropský soud pro lidská práva nařídil v úterý Rusku, aby vyplatilo opozičníkovi Alexeji Navalnému a jeho bratru Olegovi přibližně 76 tisíc eur (asi dva...  celý článek

U Madridu se zřítila stíhačka F18. Pilot zahynul
U Madridu se krátce po startu zřítila armádní stíhačka, pilot zahynul

U Madridu se v úterý před polednem zřítil stíhací letoun F-18 španělské armády. Při neštěstí, které se stalo krátce po startu z letecké základny, zahynul...  celý článek

Začal sjezd Komunistické strany Číny. Čeká se, že na něm upevní své postavení a...
Komunisté v Číně zahájili sjezd. Očekává se, že na něm Si upevní moc

V Pekingu ve středu začal sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, od něhož se čeká upevnění moci prezidenta Si Ťin-pchinga a výměna většiny představitelů...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.