Putin se na Krymu potopil k vraku lodi plné amfor. Kyjev zuří

  • 798
Ruský prezident Vladimir Putin využil návštěvy anektovaného Krymu i k tomu, aby se ponořil až na dno Černého moře. Ukrajina, která neuznává odtržení Krymu a obviňuje Rusko z okupace poloostrova, proti Putinově cestě protestovala.

Sestup do hlubin se podle ruských médií odehrál v rámci podmořské expedice ruské zeměpisné společnosti, která s pomocí ponorky zkoumá vrak potopené byzantské lodě z desátého či jedenáctého století, která zřejmě převážela amfory s vínem a olejem.

Putina při cestě na Krym doprovázel premiér Dmitrij Medveděv, ministr obrany Sergej Šojgu, šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov a šéfka horní komory parlamentu Valentina Matvijenková.

Šéf státu „zase našel spoustu amfor“, poznamenal server Newsru.com v narážce na potápění z roku 2011, kdy se Putin vynořil ze dna Černého moře s antickými amforami v rukou, i když později Putinův mluvčí přiznal, že vše bylo předem nachystáno (více čtěte zde). Šťouravým novinářům se hned zdálo divné, že amfory byly pozoruhodně vycíděné na to, že měly mnoho staletí spočívat na dně.

Na Putinovu návštěvu zareagovaly i ukrajinské úřady, které neuznávají odtržení Krymu a obviňují Rusko z okupace poloostrova. Proti prezidentově cestě na Krym protestovaly.

Ruská diplomacie vyjádřila nad protesty Kyjeva údiv. V nótě ukrajinskému ministerstvu zahraničí „jsme připomněli, že Krymská republika a federální město Sevastopol jsou neoddělitelnou součástí Ruské federace, na které se v plné míře vztahuje její svrchovanost a kde platí ruské zákony“, citovala z prohlášení ruských diplomatů agentura TASS.

Zkoumáme naše historické dědictví

„Je to velice dobrý důvod ještě jednou se přesvědčit o tom, jak hluboké jsou naše historické kořeny, jak hluboké jsou naše dějiny vztahů s celým světem,“ prohlásil Putin po úterním ponoru, který trval přibližně 45 minut.

Podrobné prozkoumání objevů na mořském dně prý přenechá odborníkům, nicméně uvedl, že je šťastný, že se mohl na odhalování historického dědictví také podílet. Vrak galeony může podle prezidenta vypovídat o stycích dávné Rusi se sousedními státy, a proto podobné výzkumy považuje za důležité i pro širokou veřejnost.

Dřívější agent KGB se rád ukazuje v rolích zdůrazňujících jeho mužné schopnosti. V minulosti se Rusům představil v roli judisty, lyžaře, karatisty, lovce, šoféra, žokeje, objevitele, pilota rogala i hasiče.

Mimo potápění v Černém moři, kde ruský prezident vylovil vysmívané amfory, se Putin ve speciální ponorce potopil i na dno Baltu, Bajkalu nebo k vraku ruské fregaty.

Vladimir Putin při letu rogalem:

6. září 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue