Bývalý německý ministr zahraničních věcí Hans-Dietrich Genscher vítá Michaila...

Bývalý německý ministr zahraničních věcí Hans-Dietrich Genscher vítá Michaila Chodorkovského na berlínském letišti Schonefeld (20. prosince 2013) | foto: Reuters

Chodorkovskij odletěl po propuštění do Berlína, údajně míří do Švýcarska

  • 185
Propuštěný ruský prominentní vězeň Michail Chodorkovskij den po svém omilostnění opustil Rusko a zamířil do Německa. Privátní letoun s bývalým ropným magnátem na palubě přistál na berlínském letišti Schönefeld. Podle týdeníku Der Spiegel je konečným cílem Chodorkovského Švýcarsko. Známý vězeň potvrdil, že prezidenta Vladimira Putina požádal o milost "z rodinných důvodů".

Kdysi nejbohatší Rus, který strávil přes deset let ve vězení za údajné krádeže ropy, defraudace a praní špinavých peněz, požádal o pas ještě ve čtvrtek před svým propuštěním a ruská vězeňská správa mu ho obratem vydala. O německé vízum však podle berlínských úřadů nepožádal.

Podle ruských zdrojů vyřídilo formality s příletem Chodorkovského do Berlína německé velvyslanectví v Moskvě, cestu pomáhal zprostředkovat bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Ten také se svým automobilem Chodorkovského odvezl z berlínského letiště. Soukromý letoun k cestě z Petrohradu do Berlína poskytla na Genscherovu žádost německá energetická firma OBO Bettermann.

Ruské úřední zdroje sdělily, že Chodorkovskij odletěl do německého hlavního města za svou matkou, která je vážně nemocná. "Michail Chodorkovskij požádal o cestovní doklady, aby mohl navštívit svou nemocnou matku, která se v Německu lečí," citovala agentura RIA Novosti představitele vězeňské služby.

Vlna propouštění v Rusku

Ve čtvrtek současně odstartovala vlna propouštění lidí, na něž se vztahuje amnestie vyhlášená ve středu na návrh Putina Státní dumou. Z vazby vyšli čtyři opoziční aktivisté, kteří byli stíháni za účast v loňských masových protestech proti návratu Putina do prezidentského úřadu. Očekává se, že další lidé, včetně členek skupiny Pussy Riot či aktivistů Greenpeace, by věznice měli opustit v nejbližší době.

Později se však ukázalo, že osmdesátiletá Marina Chodorkovská se nachází ve svém domě na předměstí Moskvy. "Nevím, proč se píše o Německu, jsem teď doma v Romaškinu. Michail mě ještě nekontaktoval, asi nemá telefon," řekla agentuře ITAR-TASS.

Chodorkovského matka, která dlouhodobě bojuje s rakovinou, byla v minulosti pacientkou berlínské kliniky. Agentuře Reuters řekla, že ke shledání se synem je připravena odletět kdykoli a kamkoli. Podle agentury AP se se svým mužem Borisem Chodorkovským vydá do Berlína v sobotu.

Druhá manželka Michaila Chodorkovského žije nedaleko Moskvy spolu se třemi dětmi. Zda ji Chodorkovskij kontaktoval, není známo. Nejstarší syn z jeho prvního manželství žije se svou rodinou v New Yorku.

Propuštění plné záhad

Podle advokátů vězněného miliardáře o to však sám nežádal. Chodorkovskému zbývalo osm měsíců do odpykání téměř jedenáctiletého trestu vězení za daňové úniky, praní peněz a údajné krádeže ropy. Opozice však někdejšího mocného podnikatele vnímala jako vězně Kremlu, kterému se znelíbil politickými ambicemi.

Putin záměr propustit Chodorkovského oznámil ve čtvrtek. Současně uvedl, že tak činí na žádost bývalého ropného magnáta. "Strávil ve vězení víc než deset let. To je dlouhá doba. Myslím, že je třeba rozhodnout (o udělení milosti). V nejbližší době bude této žádosti vyhověno," slíbil ve čtvrtek šéf Kremlu.

Podle ruských médií doprovází Chodorkovského překvapivé osvobození celá série záhad. Bezprostředně po čtvrtečním oznámení prezidenta Vladimira Putina o Chodorkovského omilostnění se k věznici Segeža u finských hranic sjely týmy ruských i zahraničních novinářů, ale nikdo z nich slavného vězně při odchodu z vězení nezahlédl. Během pátku se zklamaní žurnalisté vraceli do Moskvy.

Podle anonymního zdroje opustil magnát trestaneckou kolonii přibližně ve 12:20 (09:20 SEČ).

Tajemstvím byla zahalena i Chodorkovského žádost o propuštění, kterou Putin svou milost zdůvodnil. Nic o žádosti nevěděla rodina Chodorkovského, jeho advokáti ani Chodorkovského druh Platon Lebeděv, který byl v kauze ropné společnosti Jukos rovněž obviněn. Sám Lebeděv žádost o milost nepodal.

Krátce po příletu do Berlína však Chodorkovskij na svém webu publikoval prohlášení, v němž svou žádost o milost adresovanou Putinovi potvrdil. "Dvanáctého listopadu jsem se obrátil na ruského prezidenta s prosbou o milost v souvislosti s rodinnou situací. Jsem rád, že rozhodnutí bylo kladné. O přiznání viny nebyla řeč," uvedl Chodorkovskij.

Bývalý oligarcha poděkoval všem, kdo podpořili jeho i "všechny nespravedlivě odsouzené nebo stíhané". Nadcházející svátky chce strávit v rodinném kruhu.

Pod tlakem tajných služeb?

Michail Chodorkovskij napsal prezidentovi Vladimiru Putinovi žádost o milost pod tlakem tajných služeb. Na svých internetových stránkách to tvrdí ruský deník Kommersant s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje.

Podle ruského deníku za Chodorkovským v těchto dnech přišli pracovníci zvláštních služeb a v nepřítomnosti advokátů ho upozornili, že se zhoršil zdravotní stav jeho matky, která onemocněla rakovinou. Zároveň ho informovali o další obžalobě, která se prý na něj chystá.

Chodorkovského žádost o milost podepíšu, řekl Putin

19. prosince 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue