Klaus zdůraznil, že jde o jeho první státní návštěvu v Rusku

Klaus zdůraznil, že jde o jeho první státní návštěvu v Rusku | foto: Reuters

Putin po setkání s Klausem vzpomněl na pershingy

  • 197
Prezident Václav Klaus se sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. V Moskvě hovořili o vzájemných vztazích obou zemí, ale i o protiraketové základně USA v Česku a Polsku. Tu šéf Kremlu přirovnal k americkým raketám Pershing. Zároveň však dodal, že vztahy s Českem to neovlivní.

Protiraketový radar

"Jsme velmi rádi, že vás můžeme přivítat v Moskvě. Pamatuji se na vřelé přijetí v Praze a jsem rád, že vám mohu pohostinnost oplatit," uvítal Klause ruský prezident.

"Naše vztahy se rozvíjejí a není to špatné, roste také obrat výměny zboží a tento růst pokračuje," řekl Putin. Zároveň se hned na začátku Klause zeptal, zda se rozhovory mohou konat v ruštině. "Bez tlumočníků," odvětil Klaus.

Možnost hovořit s hlavou českého státu Putinovou
rodnou řečí ruského státníka potěšila už při loňské návštěvě Prahy.

"Věřím, že projednáme celý komplex vztahů, co se týče evropských záležitostí. Brzy se uskuteční summit Rusko-EU a zajímá mne váš názor na vztahy Ruska a Evropské unie," sdělil Putin.

"Počítáme s tím, že v době českého předsednictví v Evropské unii se podaří posunout vztahy mezi Ruskem a EU," dodal ruský prezident. Velkou perspektivu má podle něj spolupráce v obchodněekonomické oblasti, ale také kulturní a humanitární vztahy.

Radar je stejný jako pershingy
Politici se během hovoru dotkli i ožehavého tématu americké protiraketové základny.

"Radar je součástí amerických ozbrojených sil. Poprvé v historii se v Evropě objevují části amerického strategického komplexu. To je jako rozmístění pershingů," řekl Putin novinářům po setkání. Vzpomněl tak na rakety, které za studené války rozmístily ve světě Spojené státy (viz rámeček).

Zároveň Putin zdůraznil, že si Rusko kvůli tomu nechává právo na obranu. Česko-ruské vztahy by ale podle něj záměr Američanů neměl ovlivnit.

Putin: Jsme za okupaci Československa odpovědní
Ruský prezident podobně jako loni v Praze opět přiznal morální odpovědnost Ruska za okupaci Československa Sovětským svazem v roce 1968.

"Rusko je formálně i právně nástupcem Sovětského svazu. Současné Rusko je zároveň zcela jiný stát, pokud jde o jeho politický systém. Nejenže odsuzujeme všechno, co bylo v minulosti negativní, mám na mysli události roku 1968, ale cítíme také morální odpovědnost za minulost," řekl Putin.

Za účasti obou prezidentů se v Kremlu podepsalo několik dokumentů. Mimo jiné dohoda o vzájemné ochraně duševního vlastnictví během dvoustranné vojensko-technické spolupráce a dohoda o organizaci oprav vrtulníků typu Mi-24 a jejich modernizaci na území Česka.

Historická návštěva pro Klause
Klaus zdůraznil, že jde o jeho první státní návštěvu v Rusku. "Považujeme to za velmi významné. Dnes jsme již navštívili Státní dumu a obchodní a průmyslovou komoru. Je důležité posoudit všechny problémy," řekl český prezident, který také položil věnec ke hrobu neznámého vojína u Kremelské zdi.

Manželka českého prezidenta Livia má samostatný program. Navštívila Moskevskou státní choreografickou akademii. Odpoledne si prohlédla muzea moskevského Kremlu.


Co byly pershingy? 

- Pershing byla americká balistická raketa středního doletu schopná nést jaderné hlavice, jejíž vývoj začal v roce 1956.

- Umístění 108 raket Pershing II a 464 střel s plochou dráhou letu v Evropě schválili ministři zahraničí a obrany NATO v prosinci 1979. Reagovali tak na jednání Sovětského svazu, který začal od poloviny 70. let nahrazovat své starší rakety SS-4 a SS-5 novými raketami středního doletu SS-20, schopnými zasáhnout jakýkoli cíl v západní Evropě.

- Moskva vedla proti raketám kampaň, do které se zapojila i řada západoevropských pacifistických organizací.

- Na stažení raket s doletem 500 až 5500 kilometrů - amerických pershingů i sovětských SS-20 - se sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan dohodli 8. prosince 1987.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video