Lídři USA a Ruska se zatím dohodě nepřiblížili.

Lídři USA a Ruska se zatím dohodě nepřiblížili. | foto: AP, ČTK

Putin opět nabídl radar v Ázerbájdžánu, USA odmítly

  • 131
Condoleezza Riceová a Robert Gates přijeli do Moskvy. Ministři zahraničí a obrany USA chtěli Kreml zlomit k podpoře protiraketových základen v ČR a Polsku. Prezident Putin je ale obvinil, že tím kazí možnost společné obrany. Znovu nabídl ruský radar v Ázerbájdžánu. Lídři USA ale odmítli.

Protiraketový radar

Robert Gates a Condoleezza Riceová se odpoledne setkali s ruskými protějšky Anatolijem Serďukovem a Sergejem Lavrovem. Už předtím ale návštěvu uvítal prezident Vladimir Putin.

Šéf Kremlu řekl, že doufá, že Spojené státy nebudou na Česko a Polsko při jednáních tlačit a spěchat se stavbou základen. Podle ministra zahraničí Lavrova by měl být projekt "zmražen".

"Jednou se možná rozhodneme, že protiraketová obrana může být postavena na Měsíci," řekl ruský prezident.

"Než se tam dostaneme, možnost dosáhnout dohody bude ztracena, protože vy realizujete své vlastní plány," dodal.

USA prý chtěly do deštníku začlenit Moskvu
Putin Američanům znovu navrhl, aby využívali ruskou radarovou základnu v Ázerbájdžánu. To ale USA odmítly.

"Nebyl by účelný při konečném navádění protiraketových střel," řekl po jednání americký ministr obrany Gates.

Američané se na setkání naopak snažili Kreml zlomit k podpoře radaru v Česku. Podle experta Bílého domu na euroasijský region Daniela Frieda nabídli, že Moskvu zahrnou pod deštník protiraketové ochrany.

Kreml ale trvá na tom, že základny jsou budovány jako hrozba Rusku. Ruský armádní expert dnes navíc zveřejnil zprávu, podle níž mohou rakety z polské základny plnit i útočné úkoly.

Condoleezza Riceová i ruský ministr obrany Serďukov po jednání oznámili, že k žádné shodě nedošlo. Ministr zahraničí Lavrov ale řekl, že Američané přišli se zajímavým návrhem, kterým se budou zabývat ruští experti. Další schůzka lídrů USA a Ruska má proběhnout za půl roku.

Putin: Vypovíme starou smlouvu o raketách
Putin už před setkáním ministrů pohrozil, že Americe vypoví smlouvu z roku 1987 o raketách krátkého a středního doletu. Dohoda by prý měla být rozšířena i na ostatní státy. Jinak z ní Rusko podle Putina asi vystoupí.

Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) podepsali ještě Michail Gorbačov a Ronald Reagan. Do roku 2001 bylo zlikvidováno asi 1850 sovětských a 850 amerických raket. Demontovány byly také transportéry, skladovací sila a odpalovací zařízení.

Putin nechce tlak na Česko, sám tlačí
Rusku se nelíbí, že asijské a blízkovýchodní země mohou budovat arzenál raket středního doletu, zatímco jim to smlouva zakazuje. Ruská generalita označuje dohodu za relikt studené války.

Vypovězení smlouvy o INF ale souvisí s americkým plánem vybudovat protiraketovou obranu v ČR a Polsku. Putin už v této souvislosti vypovězením jednou hrozil.

Kritici ruského prezidenta to vysvětlují dvěma způsoby. Rusko chce využít stavby základen, aby mohlo vypovědět dohodu a znovu začít se zbrojením. Zároveň se jedná o hrozbu Polsku a Česku, že na jejich území pak mohou mířit nové střely.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video