Putin dosud nikdy veřejně nepřiznal, že za hranicemi Ruska operují jeho komanda. Ilustrační foto.

Putin dosud nikdy veřejně nepřiznal, že za hranicemi Ruska operují jeho komanda. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Putin: Komando zabije vrahy diplomatů

  • 69
Ruské tajné služby dostaly nebývalý úkol. Prezident Vladimir Putin jim nařídil, aby v Iráku našly a zlikvidovaly teroristy odpovědné za brutální popravy čtyř ruských diplomatů. Za dopadení vrahů Kreml nabízí i odměnu deset milionů dolarů.

Diplomaté byli uneseni před několika dny z velvyslanectví v Bagdádu a navzdory horečné snaze vyjednavačů se je nakonec nepodařilo zachránit.

"Prezident vydal rozkaz ruským speciálním službám, aby nasadily veškeré síly k vypátrání a likvidaci kriminálníků, kteří zavraždili ruské diplomaty v Iráku," stojí v kremelském prohlášení.

Putinova slova vyvolala značný zájem – je to totiž poprvé, co ruský prezident otevřeně nařídil likvidaci ozbrojené skupiny v cizině. I když samozřejmě málokdo pochybuje, že by podobné mise nedostali za úkol ruští agenti již mnohokrát v minulosti – vždy však byly tajné.

Před dvěma lety odsoudil Katar dva ruské agenty, kteří na jeho území zabili čečenského vůdce Zelimchana Jandarbijeva. Moskva tehdy opakovala: Nemáme s tím nic společného.

Nyní se tedy karta obrací a Rusko dává najevo – jsme připraveni likvidovat naše nepřátele po celém světě, bude-li to nutné.

Zákon má posvětit akce komand za hranicemi
V těchto týdnech schvaluje parlament zákon, který právě v tomto smyslu rozšiřuje pravomoci tajných služeb – již brzo údery v zahraničí budou součástí jejich oficiálního mandátu.

Méně jasné je, zda výzva znamená něco více než jen dramatické prohlášení k domácímu publiku, které je zvyklé, že "tvrdý chlapík Putin" bojuje za ruské zájmy na všech frontách. A trvá na tom, že "Rusko není možné ponižovat".

Navíc únosci údajně požadovali stažení ruských vojsk z Čečenska a vyskytly se i dohady, že diplomaté byli uneseni jako msta radikálních skupin za nedávné zabití jednoho z klíčových čečenských velitelů.

I proto tvrdá reakce – Čečensko je slovo, na něž jsou Putin a lidé kolem něj nesmírně hákliví, neboť se po léta snaží tuto provincii zkrotit. "Nevidím žádný problém v tom, jít po takovýchto teroristech i na cizím území," řekl listu Izvestija Sergej Gončarov, bývalý velitel elitních ruských jednotek. "Celý civilizovaný svět pochopí, že se jedná o spravedlivou pomstu," dodal.

V tisku se však rozhořela debata, zda je vůbec v silách tajných služeb v nepřehledné situaci v Iráku tak nesnadnou misi splnit. Pochybnosti mírně převládaly – Pavel Felgenhauer, uznávaný expert na bezpečnostní otázky, řekl agentuře AP, že Rusko v Iráku nedisponuje "opravdovými speciálními jednotkami". Z rozsáhlé sítě agentů a spolupracovníků z éry SSSR toho navíc zřejmě již mnoho nezbylo.

Jiné názory v tisku se ovšem nesly v tom smyslu, že Putin je zkušený politik a že by nevydal nesplnitelný rozkaz. A že tedy tajné služby musí mít nějakou stopu k únoscům, s nimiž podle nepotvrzených zpráv vyjednávaly.

O tom, že Putin chce jít vrahům diplomatů "po krku" svědčí i jeho páteční krok. Na jejich dopadení totiž vypsal odměnu deset milionů dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video