Vladimir Putin hodnotí působení své vlády před ruskými poslanci (11. dubna 2012)

Vladimir Putin hodnotí působení své vlády před ruskými poslanci (11. dubna 2012) | foto: Reuters

Putin se před dumou plácal po ramenou, když hodnotil činy končící vlády

  • 125
Jako oslava úspěchů vlastní vlády vyznívá středeční "skládání účtů" premiéra Vladimira Putina před ruskými poslanci. Masové protesty z přelomu roku nezmínil, naopak doporučil pustit se do společné práce a lepší budoucnost Ruska.

Za necelý měsíc, 7. května, se Putin jako nově zvolený prezident vrátí do Kremlu a čela země. Do sněmovny se dostavil k poslednímu vystoupení v roli premiéra s téměř čtvrthodinovým zpožděním a vzápětí podrobně vyčíslil ekonomické i demografické údaje, svědčící o překonání krize z let 2008 až 2009.

"Rusko se utkalo s bezprecedentní krizí, první v globálním světě, mnohem nebezpečnější, než byla krize roku 1998. Celý svět stál na prahu kardinálních změn. Byla to obrovská výzva pro celou zemi. Kdybychom nedokázali odpovědět, ohrozili bychom nejen ekonomiku a sociální sféru, ale i samu suverenitu země. Ale nezlomili jsme se. Projevili jsme se jako zralý národ s vnitřní silou (...) Rusko nejenže překonalo krizi, ale udělali jsme velký krok dopředu. Jsme silnější než dříve," zdůraznil.

Patnáct milionových měst

Počet ruských měst s více než milionem obyvatel letos podle Putina dosáhne patnácti. Více než sedm milionů novorozenců za léta 2008 až 2011 představuje jeden z nejvyšších ukazatelů porodnosti za několik desetiletí, stoupá i počet rodin s druhým a třetím potomkem, čili ani krize nepřekazila pozitivní demografické trendy, protože lidé věří v budoucnost.

Po celou dobu také reálné příjmy obyvatel neklesaly, ale alespoň trochu rostly. Průměrná mzda se "v reálném vyjádření" zvýšila o 18 procent. Potřeba je však ještě pracovat nad rozdíly v příjmech, a také přiblížit minimální mzdu životnímu minimu.

Další Putinovy cíle

Ke strategickým úkolům do příštích let Putin zařadil i další demografický rozvoj, včetně snižování úmrtnosti a prodlužování průměrného věku, návratu k základním morálním hodnotám či potírání alkoholismu, kouření a narkotik, připravujících každým rokem o život půl milionu Rusů. K prioritám zařadil i rozvoj Sibiře a Dálného východu. Potvrdil také předvolební slib vytvořit 25 milionů kvalitativně nových pracovních míst - i díky jim má průměrná mzda k roku 2020 vzrůst o 160-170 procent.

Vybídl také k budování "nové ekonomiky" schopné odolat jakýmkoliv vnějším šokům a k posílení Ruska ve světě, především cestou euroasijské integrace, přičemž k Rusku, Bělorusku a Kazachstánu by se měli přidat i další partneři.

Rusko má také udělat "sto kroků kupředu" ve zlepšení investičního a podnikatelského ovzduší, aby na mezinárodním žebříčku postoupilo ze 120. na 20. příčku, tedy na úroveň Japonska či Lotyšska, zatímco nyní zaostává i za Běloruskem a Kazachstánem.

Silný impulz pro ekonomiku

Premiér Putin přislíbil rovněž podporovat podnikání i vytvořením funkcí obránce práv podnikatelů či zvláštního prokurátora, nebo přímými státními investicemi do nejdůležitějších odvětví. A také tvrdší boj s korupcí.

Zároveň obhajoval vstup země do Světové obchodní organizace jako "silný impulz pro rozvoj ekonomiky"; další na řadě má být vstup do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Na Putina před sněmovnou čekal i hlouček demonstrantů, avšak připravená policie hned asi desítku aktivistů zatkla, včetně předáka Levé fronty Sergeje Udalcova. Za porušení veřejného pořádku jim nejspíš hrozí pokuta.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video