Bush se sešel s Putinem před zahájením summitu G8.

Bush se sešel s Putinem před zahájením summitu G8. | foto: Reuters

Putin buduje demokracii v ruském stylu, řekl Bush

  • 181
V Petrohradu večer začne summit sedmi hospodářsky nejvyspělejších států světa a Ruska, takzvané G8. Před jeho zahájením se setkali prezidenti USA a Ruska George Bush a Vladimir Putin. Dohodli se na globální iniciativě v boji proti terorismu a jaderným zbraním. Mluvili i na téma demokracie.

"Na ruské straně jsme se schůzkou spokojení," řekl na dopolední společné tiskové konferenci Vladimir Putin. "Zaujali jsme společné stanovisko především v oblasti jaderné energie. Na jedné straně chceme zajistit bezpečnosti dodávek energie, ale především zabránit šíření nukleárních zbraní."

"Byla to velmi pozitivní diskuse nad vynikající večeří," pochválil setkání americký prezident. "Prostředí je fantastické a příjemné, všichni představitelé G8 si to tady užívají."

Hovořili podle Bushe o "obtížných tématech, která se snaží učinit méně obtížnými". Obě země chtějí poslat Koreji a Íránu, že "jejich vydírání není akceptovatelné".

"Pro nás světové vůdce je důležité najít dialog, jak lépe spolupracovat v mírumilovném využívání jaderné energie," řekl George Bush. V úvodním projevu si pochvaloval přátelskou atmosféru setkání. Hovořili s Putinem prý i o filosofických otázkách.

Největším nebezpečím, které podle Bushe a Putina hrozí světu, představuje útok jadernými, chemickými či biologickými zbraněmi.

Protiteroristická dohoda vychází z již existující Iniciativy pro zajištění bezpečí před šířením zbraní hromadného ničení. Tu představuje skupina desítek zemí, které se zavázaly koordinovat boj proti obchodu se zbraněmi hromadného ničení. Klade se za cíl mimo jiné zpřísnění kontroly dopravních prostředků podezřelých právě z přepravy komponentů zbraní hromadného ničení.

Summit projedná vstup Ruska do WTO
Jednání o přijetí Ruska do Světové obchodní organizace na petrohradském summitu G8 skončilo bez dohody. Důvodem byly odlišné pohledy na ochranu autorských práv a patentů, kterou požadují Spojené státy. Neshody byly také kolem požadavku USA, aby Rusko pustilo na svůj trh více zemědělských produktů z USA. Podle agentury Interfax to řekl hlavní ruský vyjednávač pro WTO Maxim Medvedkov.

Americký prezident George W. Bush na tiskové konferenci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem uvedl, že se dohody nemohlo dosáhnout kvůli přesvědčení americké administrativy, že by Rusko mělo nabídnout více obchodních výhod, aby byl spokojen Kongres USA. Jednání přitom byla velmi intenzivní.

Rusko o členství usiluje od roku 1994. "Jsme tvrdí vyjednavači, a to i proto, že chceme, aby smlouvu, kterou uzavřeme, přijal i americký Kongres," řekl prezident Bush na tiskové konferenci.

Bush: Putin je silný člověk
Putin rovněž reagoval na obvinění, že v Rusku nastal úpadek demokracie. V odpovědi na dotaz novináře s úsměvem odpověděl: "Budu k vám upřímný, samozřejmě, že bychom nechtěli demokracii jako v Iráku".

Reagoval tak na výroky Bushe, který o chvíli dříve hovořil o svém přání podporovat demokratické instituce po celém světě, a za příklad svobody tisku a náboženské svobody označil Irák.
 
Americký prezident sdělil, že s Putinem debatovali o obavách USA ohledně dodržování práv v Rusku, řekl však, že ruský prezident přesvědčivě pohovořil o ruských tradicíchBush se vyjádřil v tom smyslu, že do "ruského pojetí" demokracie nehodlá zasahovat.

"Já naprosto chápu, že Rusko má svůj styl demokracie. Například se mi líbí, jak prosazujete pozemkovou reformu. On je velmi silný člověk," ukázal na Vladimira Putina Bush. "Nikdo by mu neměl říkat, jak má vládnout. Máme přátelské vztahy," dodal.

"Nikdo neví lépe, než my, jak posílit vlastní národ," navázal Putin. "Nemůžeme posílit demokracii a náš národ bez posílení demokratických institucí, ale musíme tak učinit my sami." Je podle něj správné vést podobné dialogy s partnery. "Problémy demokracie jsou univerzální, není to specificky ruský problém."

Letadla rozhánějí mraky

Proti summitu G8 protestuje v Petrohradu několik stovek lidí. Demonstrace jsou rozsahem výrazně menší, než je při podobných akcích obvyklé. Podílí se na nich okolo třiceti nejrůznějších skupin a hnutí.

Ochránci lidských práv kritizují přehnaná bezpečností opatření policie. Policisté ještě před konáním summitu zatkli asi 250 účastníků demonstrací, mezi nimi i několik cizinců.

Bezpečnostní opatření jsou masivní. V pohotovosti je armáda, ve vzduchu hlídkuje 21 stíhaček, další letadla "bojují" se špatným počasím a pomocí speciálních chemikálií rozhánějí případné bouřkové mraky. Ve Finském zálivu hlídkují vojenská plavidla a okolo Konstantinovského paláce, kde budou politici jednat, jsou rozmístěny protiletadlové komplety.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video