Liberecký hejtman Martin Půta se teď bude snažit udělat vše pro to, aby se jeho kauza co nejrychleji dostala k soudu a nepoškozovala hnuti Starostové a nezávislí

Liberecký hejtman Martin Půta se teď bude snažit udělat vše pro to, aby se jeho kauza co nejrychleji dostala k soudu a nepoškozovala hnuti Starostové a nezávislí | foto:  František Vlček, MAFRA

Hejtman Půta: V ČR může být člověk obviněn snadno. Aniž by něco udělal

  • 18
Liberecký hejtman Martin Půta se teď nevzdá funkce předsedy hnutí Starostové a nezávislí, jejíž výkon pozastavil kvůli obvinění z korupce. „Pokusím se udělat vše pro to, aby se ta věc co nejrychleji dostala k nezávislému soudu. A další kroky budu zvažovat v dalším období,“ řekl iDNES.cz na sněmu hnutí STAN v Praze.

Půta zároveň velmi dobře ví, jaký má termín, do kdy musí být kauza vyřešena a že nemůže svou kauzou poškozovat hnutí STAN v krajských volbách. „Krajské volby jsou příští rok na podzim. Udělám vše pro to, aby hnutí před krajskými volbami nebylo mou pozicí poškozeno,“ uvedl pro iDNES.cz Půta.

„Ukazuje se, že v České republice může být člověk obviněn snadno, aniž by něco udělal,“ řekl pak liberecký hejtman delegátům sněmu. Dodal, že v jeho kauze se dějí podivné věci, jako že část spisu unikne někam ven, nebo že žalobce odmítl jeho stížnost proti stíhání přesně týden před sněmem.

„Jak je možné obvinit člověka bez jednoho jediného důkazu?“ zastal se Půty místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, který teď hnutí STAN řídí místo Půty. Posteskl si nad tím, že je v naší zemi možné někoho obvinit a pak kauzu udržovat při životě několik měsíců i let. Zároveň věří, že to v Půtově kauze nebude tak dlouho trvat.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že věří, že Půta se nepochybně očistí a že spolupráce s hnutím STAN vydrží podle dříve uzavřené dohody do konce roku 2017. „Nebudeme tu kauzu zneužívat,“ řekl delegátům sněmu STAN Kalousek. V krajských volbách totiž hnutí bude kandidovat spíše společně s jinými regionálními uskupeními, než s TOP 09.

Kauza kolem Půty vznikla kvůli centru v kostele

V čem Půtova kauza spočívá? Vyšetřování, v němž se jako obviněný ocitl i liberecký hejtman, se týká Centra podpory geotermálního využití energie v libereckém kostele svaté Máří Magdalény.

Zakázku na jeho opravu získal Metrostav. Vyšla by na 65 milionů korun a měla na ni přispět Evropská unie. Nakonec na centrum nedala ani korunu. Půta se do problémů dostal poté, co navrhl, aby operační program Severovýchod poskytl na rekonstrukci kostela první část evropské dotace 20 milionů korun (více zde).

„Žádný úplatek jsem nepřijal,“ odmítl Půta na sněmu STAN znovu to, že si podle podezření vzal úplatek 800 tisíc korun.

Libereckým hejtmanem ale zůstal i poté, co se rozpadla koalice se Změnou pro Liberec. Odstoupil ale z funkce předsedy Regionální rady regionálního operačního programu Severovýchod.

V hnutí Starostové a nezávislí se stáhl do pozadí, hnutí nyní reprezentuje Petr Gazdík, který již hnutí vedl a který je zároveň místopředsedou Sněmovny. Půta je členem dvanáctičlenného předsednictva.

Kolem STAN krouží i lidovci, hnutí ANO, ODS i ČSSD

Hnutí STAN, které je nyní v koalici s TOP 09, je i pro další politické strany žádanou „nevěstou“. Proto kromě politiků TOP 09 Karla Schwarzenberga na sněm do pražského hotelu Step dorazili také lidovečtí ministři Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka, první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, šéf ODS Petr Fiala i šéf Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Jak pro lidovce, tak pro ANO je hnutí Starostů a nezávislých potenciálním koaličním partnerem. Delegáty sněmu ale nejprve pobavil Schwarzenberg, který ocenil, že nejednají na tradičním místě, kde se jinak každý rok scházejí, v Průhonicích. Tam totiž bydlí šéf hnutí ANO, ministr Andrej Babiš.

„My vás rádi máme a doufáme, že vy nás také,“ nadbíhal pak hnutí STAN ve svém vystoupení lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek. „Naše hnutí i Starostové a nezávislí lidem ukazují, že politika může být lidem blíž a nemusí být jen výtahem k moci,“ přesvědčoval delegáty sněmu STAN Faltýnek.

„Píše se o vás jako o bohaté nevěstě. Rovnou říkám, že jsem sem nepřijel jako ženich, ale nějaký nemanželský poměr bychom někde mohli mít,“ vtipkoval předseda občanských demokratů Petr Fiala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video