(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Pusťte mě ještě na úřad, ať si vyběhám dávky, žadonil u soudu lupič

  • 41
Teplický soud vyslechl bezostyšnou žádost. Když mu Interpol po letech konečně doručil z Anglie Dušana Husára obžalovaného z okrádání invalidních důchodců, muž měl jedinou starost, aby se mohl nahlásit na úřadu práce a mohl si zařídit, že bude v Česku dostávat peníze.

"To už si tedy nezařídíte," reagoval na mužovu žádost soudce Miroslav Čapek a poslal Husára do vazby.

Husár je jedním z deseti obžalovaných, které britská strana za poslední tři měsíce do Teplic poslala. Podle zkušeností teplického soudu je to neobvykle vysoký počet, který zřejmě souvisí s tím, že tamní úřady chtějí ušetřit na sociálních dávkách, jež tito lidé v Anglii často pobírají.

Husár se v cizině skrýval téměř čtyři roky. V lednu 2008 odcestoval do Irska, odkud později zamířil právě do Anglie. V Česku je obžalovaný z toho, že od podzimu 2002 do ledna 2003 vozil nejprve starou Škodou 120 a později autobusem invalidní důchodce do Prahy.

Cesty měly jediný cíl - vybrat důchody. Peníze jim pak Husár sebral a ještě jim vyhrožoval, že je zabije. Dvě oběti, ženu a muže, obral celkem šestkrát. Celkem jim vzal 22 600 korun.

Muž na dávky nemá nárok

Vyšetřování se vleklo, soudu ani policistům se nedařilo oběti kontaktovat. Jejich bydliště se povedlo najít až letos.

"Důvodem vazby je obava, že obžalovaný zmaří trestní řízení útěkem do ciziny. Ví, že mu hrozí vysoký trest, navíc už se řízení vyhýbal," zdůvodnil soudce Miroslav Čapek, proč Husára nepustil, aby si mohl vyběhat sociální dávky.

Muž by ostatně nejspíš ani žádné nedostal. Příspěvek na nezaopatřené děti se ho netýká, protože zde žádné nemá.

"Dávky v hmotné nouzi také dostat nemůže, bude zabezpečen vazbou. Příspěvek na bydlení by mohl dostat zpětně za tři měsíce, ale to by musel mít zaplacené náklady, o čemž pochybuji, když bydlel roky v zahraničí," shrnula ředitelka teplického úřadu práce Martina Bečvářová.


Video