Íránka Sakíne Aštíaníová na fotografii, kterou vydala státní televize Press TV (9. prosince 2010)

Íránka Sakíne Aštíaníová na fotografii, kterou vydala státní televize Press TV (9. prosince 2010) | foto: AP

Pustili Íránku, kterou chtěli kamenovat, tvrdí aktivisté. Írán to popírá

  • 26
Íránku Sakíne Aštíaníovou, které hrozil trest smrti za vraždu a cizoložství, Teherán údajně osvobodil. Tvrdí to berlínská nevládní organizace mezinárodní výbor proti kamenování. Íránská státní televize sice ukázala její čerstvé fotografie, ale zároveň uvedla, že vznikly při natáčení filmu a Aštíaníová je stále za mřížemi.

"Dostali jsme informaci z Íránu, že jsou na svobodě," uvedla mluvčí nevládní organizace a íránská aktivistka Mína Ahadíová. Dodala, že ještě čeká na potvrzení informace z jiného zdroje. Tím má být vysílání íránské televize.

Právě státní, v angličtině vysílající televize Press TV, zveřejnila vůbec první fotografie Aštíaníové od jejího propuštění. To dalo aktivistům naději, že je vězněná žena na svobodě.

Televize Press TV však později na svých internetových stránkách popřela, že by Íránka byla na svobodě. O ženě prý jen točila film, který odvysílá ještě dnes. Úřady kvůli natáčení pustily Aštíaníovou do jejího rodného domu a mohla se vidět i se svým synem.

Írán už dříve naznačil, že by mohl Íránku propustit. Před více než dvěma týdny šéf íránského výboru pro lidská práva Mohammad Džavád Larídžání řekl, že žena patrně trestu unikne.

Osud syna a právníka je nejasný

Aštíaníová byla v roce 2006 odsouzena za nevěru, kterou islámské právo trestá ukamenováním, a za spoluúčast na vraždě, za což se provinilci v Íránu popravují oběšením.

Íránka Sakíne Aštíaníová se svým synem (9. prosince 2010)

Íránka Sakíne Aštíaníová se svým synem (9. prosince 2010)

Zatímco druhý rozsudek soudci po odvolání změnili na desetiletý trest vězení, první potvrdil i odvolací soud. Nakonec se však její případ dostal až k Nejvyššímu soudu.

PŘÍPAD AŠTÍNAÍNOVÁ

Třiačtyřicetiletá Sakíneh Mohammadi Aštíaníová je matkou dvou dětí. Podle listu The Times se chtěla rozvést se svým násilnickým manželem, ale nepovedlo se jí to. V roce 2005 byla v Tabrízu zatčena a o rok později ji soud shledal vinnou z nezákonného vztahu. Dostala za to 99 ran bičem. Později byl její případ znovu otevřen - policie vyšetřovala, zda nezavraždila svého manžela. Místo toho si vyslechla ortel za cizoložství a byla odsouzena k smrti.

Syn a právník Aštíaníové byli zatčeni, když se s nimi pokoušeli pořídit rozhovor dva němečtí novináři, a jejich osud je nejasný. Žurnalisté jsou zadržováni ve vazbě dál a hrozí jim obvinění ze špionáže.

Oba vstoupili do Íránu s turistickými vízy, ačkoli jako novináři měli mít speciální doklady vydávané novinářům. Německé úřady Írán už několikrát požádaly o propuštění obou Němců.

Případ vzbudil ve světě velký ohlas a ochránci lidských práv poukazovali na krutost íránské justice.

V Íránu se připravuje soud se třemi Američany zadrženými loni na irácko-íránské hranici. Také oni jsou obviněni ze špionáže. V trojici byli dva muži a jedna žena, kterou íránské úřady v září kvůli zdravotním problémům nechaly odjet do USA.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video