Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya v OSN

Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya v OSN | foto: Reuters

Pusť telefon, nebo tě zastřelíme, křičeli vojáci na prezidenta v nočním prádle

  • 13
Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya v OSN popisoval, jak vypadal puč, který ho v neděli zbavil funkce. Vojáci prý v noci přepadli jeho rezidenci a s pistolí u hlavy mu vyhrožovali smrtí. OSN schválila jeho okamžitý návrat do funkce. Zelaya se chce do Hondurasu vypravit zítra v doprovodu hlav států. Pučisté mu hrozí zatčením.

Zelaya spal sotva hodinu, když ho vzbudil řev, výkřiky a bušení na dveře jeho rezidence. Podíval se z okna a spatřil po zuby ozbrojené vojáky, jak přemáhají jeho ochranku. Oblečen v nočním prádle seběhl po schodech dolů. V tu chvíli vojáci prorazili dveře a vtrhli dovnitř.

"Seběhl jsem dolů... a snažil se schovat před výstřely, které jsem slyšel," vzpomínal Zelaya na to, jak v neděli těsně po páté hodině ranní začal vojenský puč v honduraském hlavním městě Tegucigalpě.

Zastřelte mě, nebudu vám bránit

Překvapeným diplomatům ve Valném shromáždění OSN svržený prezident řekl, že se snažil zavolat novinářům, aby se svět dozvěděl, co se děje.

"Slyšel jsem výstřely z pušek a potom, když povolily panty dveří a oni vstoupili, měl jsem stále mobilní telefon v ruce," řekl svržený prezident.

V ulicích honduraské metropole Tegucigalpa vládne napětí

V ulicích honduraské metropole Tegucigalpa vládne napětí. Ulice střeží vojáci.

Přinejmenším osm vojáků na něj namířilo zbraň. "Bylo mi řečeno: Pusť ten mobilní telefon, nebo budeme střílet. To je vojenský rozkaz. Pusť ten telefon. Pusť ho, nebo budeme střílet. Pusť ten telefon," vzpomínal Zelaya.

REZOLUCE OSN K HONDURASU

Valné shromáždění OSN přijalo v Zelayově přítomnosti rezoluci odsuzující "státní převrat v Hondurasu, který porušil demokratický a ústavní řád v zemi". Dokument požaduje "okamžitý a bezpodmínečný návrat legitimního prezidenta Zelayi a legálně ustavené vlády do Hondurasu". Shromáždění sdružující 192 členských zemí prohlásilo, že neuzná jinou vládu v zemi než Zelayovu.

                        zdroj: ČTK

"A já řekl: Jestli vám nařídili, abyste mě zastřelili, tak mě zastřelte. Nebudu vám bránit. Jestli je to váš rozkaz... zastřelte mě. Nenechte mě déle trpět, prostě to udělejte."

Vojáci mu vytrhli telefon z ruky. Poté Zelayu vytlačili do ulice.

"Vzali mě za ruce a řekli, že mě odvádějí pryč. Dali mě do auta a o 15 minut později jsem byl na palubě letadla a 45 minut poté jsem byl v Kostarice."

Jakmile přistáli v Kostarice, otevřeli vojáci dveře letadla a nechali prezidenta na letišti, stále ještě v nočním prádle. Tam se pak setkal s kostarickým prezidentem Oscarem Ariasem.

Situace v Hondurasu je stále napjatá a hrozí další eskalace. Svržený prezident se totiž zítra chce vydat zpátky. Nepojede sám. Doprovodí ho ještě argentinská prezidentka Cristina Fernandézová a její ekvádorský protějšek Rafael Correa.

Prozatímní vláda v čele s Robertem Michelettim si ale i přes kritiku Washingtonu stojí na svém. Prohlásila, že Zelayu po návratu okamžitě zatkne a bude soudit kvůli tomu, že politicky schvaloval pašování drog do USA.

"Každou noc přistávala v Hondurasu tři až čtyři letadla s venezuelskou registrací bez povolení příslušných úřadů a přivážela tisíce kilogramů zboží nebo balíky peněz jako výnos pašování drog," řekl v televizní stanici CNN nový ministr zahraničí Enrique Ortez.

SITUACE V HONDURASU

- Zelayu, který je u moci od roku 2006, sesadila v neděli honduraská armáda v den, kdy chtěl uspořádat referendum, jímž si chtěl zajistit setrvání v úřadu i po vypršení mandátu. Lidové hlasování na takové téma označil Nejvyšší soud za nelegální.

Prozatimní honduraský prezident Robert Michelleti- Honduraský parlament obratem do čela země zvolil svého dosavadního předsedu Michelettiho, který má stát vést do řádných listopadových parlamentních a prezidentských voleb. Micheletti vyhlásil zákaz vycházení, který nebyl respektován, a přeformoval vládu.

- Vojenský převrat v Hondurasu a Zelayovo svržení vyvolaly mezinárodní odsouzení. Americký prezident Barack Obama řekl, že svržený prezident zůstává pro USA hlavou tohoto latinskoamerického státu a že USA budou pracovat s OAS na jeho návratu do úřadu. Puč odsoudila i Evropská unie.              zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video