Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa. | foto: Profimedia.cz

Kauza NSA vynesla Pulitzera listům The Guardian a The Washington Post

  • 26
Letošní hlavní novinářskou Pulitzerovu cenu za službu veřejnosti dostaly listy The Guardian a The Washington Post. Získaly ji za svou roli při odhalení odposlouchávacího programu americké NSA pomocí bývalého zaměstnance této rozvědky Edwarda Snowdena. Oznámila to Kolumbijská univerzita, která ocenění uděluje.

"Díky agresivnímu informování (tyto listy) vyvolaly debatu mezi vládou a veřejností na téma bezpečnosti a soukromí," stojí v prohlášení komise, která uděluje Pulitzerovy ceny. List The Washington post pak podle komise "přinášel podnětné zprávy, které pomohly veřejnosti pochopit, jak zveřejnění materiálů zapadá do širšího rámce národní bezpečnosti", cituje vyjádření komise server BBC.

Kauza Snowden

Washington bývalého konzultanta CIA Edwarda Snowdena obviňuje ze špionáže kvůli vyzrazení informací o protiteroristickém programu Národní agentury pro bezpečnost a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zvaného PRISM, jenž sledoval internetovou komunikaci lidí celého světa. Tajné služby tak činily údajně skrze internetové mezinárodní giganty (vše o kauze čtěte zde).

V dalších kategoriích pak slavili úspěch například reportéři deníku Boston Globe za informování o loňském teroristickém útoku v dějišti bostonského maratonu (více o útoku zde) a novináři z agentury Reuters, které komise ocenila v rámci zahraničního zpravodajství (na kompletní seznam oceněných se můžete podívat zde). Všichni ocenění si odnesli odměnu deset tisíc dolarů (skoro 200 tisíc korun).

Deník The New York Times získal Pulitzerovu cenu ve dvou fotografických kategoriích za reportáže z bostonského atentátu a pak také z teroristického útoku na nákupní středisko v Keni (více zde).

Novináři Glenn Greenwald, Ewen MacAskill a Laura Poitrasová z britského deníku The Guardian a Barton Gellman z amerického listu The Washington Post již za materiály v kauze odposlechů NSA dostali žurnalistickou cenu George Polka za rok 2013.

Série o bezdomovcích a politika

Mezi dalšími uchazeči o letošní Pulitzerovu cenu byla například Andrea Elliottová z deníku The New York Times s pětidílnou sérií o dívce Dasani, která je jedním z 22 tisíců dětských bezdomovců v New Yorku. Elliottová je již díky tomuto zpravodajství držitelkou Polkovy ceny.

K finalistům Pulitzerovy ceny dále patřil také John Chichowski z listu The Record ze státu New Jersey, který 13. září loňského roku napsal článek o tehdejším rozhodnutí úřadů uzavřít dopravní pruhy vedoucí na newyorský most George Washingtona, který patří k nejrušnějším na světě. Článek byl prvním, který přitáhl pozornost poslanců ke skandálu týkajícímu se newjerseyského guvernéra a zřejmě budoucího republikánského prezidentského kandidáta Chrise Christieho. Jeho spolupracovníci údajně záměrně nechali uzavřít dopravní pruhy na mostě a vyvolali tak dopravní chaos, aby dostali do potíží demokratického starostu čtvrti Fort Lee na newjerseyské straně mostu.

Pulitzerovy ceny uděluje Kolumbijská univerzita v 21 kategoriích. Ceny se rozdávají mimo jiné za investigativní reportáž, domácí zprávy, mezinárodní zpravodajství, komentář, aktualitu, úvodník, komiks či zpravodajskou fotografii. Oceňovány jsou též knihy - nejlepší próza, poezie, biografie či autobiografie, nejlepší kniha o historii USA a od roku 1943 i hudební skladba.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video