Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Půl promile alkoholu v krvi cyklista mít může, navrhl poslanec Junek

  • 481
Do boje za to, aby pro cyklisty neplatila nulová tolerance k alkoholu jako u řidičů, vytáhl poslanec KDU-ČSL Jiří Junek. „Budujeme velké množství cyklostezek s tím, že to jsou cíle výletů, slouží k relaxaci a asi logicky předpokládáme a čekáme to, že dotyčný se tam i nějakým způsobem občerství,“ hájil svůj návrh Junek. Zmínil vinařské cyklostezky.

„Ve velké části evropských zemí, řekl bych ve většině, tato tolerance již existuje. Je to samozřejmě dáno tím, že ta tolerance platí i pro řidiče motorových vozidel, ale jsou země, kde ty hranice jsou odděleny, kdy nižší je pro řidiče motorových vozidel a ta vyšší pro řidiče nemotorových vozidel. Jako příklad mohu uvést Rakousko, Finsko, Dánsko,“ argumentoval také Junek.

Na kole ani malé pivo. Cyklisté neznají míru, i přes pokutu 50 tisíc

Možnost, aby se cyklista mohl před jízdou napít alkoholu, navrhl při projednávání novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která měla upravit podmínky pro jízdu vozítek segway a uložit chodcům povinnost nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky.

Už v hospodářském výboru se proti návrhu lidovce Junka postavili ministr dopravy Dan Ťok i ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Bývalý dopravní policista, sociální demokrat Stanislav Huml varoval, že alkohol snižuje soustředěnost při řízení. Naopak bývalý exministr dopravy Zbyněk Stanjura z ODS považuje Junkův návrh za rozumný.

Opět je ve hře rovněž návrh poslance ODS Ivana Adamce na zvýšení povolené rychlosti na části dálnic na 150 kilometrů za hodinu. Zkoušel to už dříve. Ve Sněmovně uspěl, Senát to pak odmítl a Sněmovna naprodruhé změnila názor.

Zákon, o němž poslanci teprve rozhodnou, také uloží povinnost čistit vozidla od ledu nebo námrazy. Když projde, police bude také moci zadržet malý technický průkaz, když zjistí při kontrole nebo objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video