V novém systému registru vozidel je již převedeno přes 10 milionů údajů, více než milion jich byl zadán chybně a čekají na opravu. Ilustrační snímek

V novém systému registru vozidel je již převedeno přes 10 milionů údajů, více než milion jich byl zadán chybně a čekají na opravu. Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

V novém registru chybí špatně zadaná data, řidičům ale problém nehrozí

  • 53
Nový systém centrálního registru aut má v sobě přes deset milionů údajů z původního systému. Současně byl podle ministerstva dopravy vyřazen více než milion chybných či špatně vložených dat. Nejčastěji se omyly vyskytovaly u identifikace majitele vozidla, a to takřka u půl milionu případů.

Ministerstvo dopravy uvedlo, že do nového registru není zařazeno přes 497 tisíc chybných údajů souvisejících s identifikací majitele vozidla. Dalších 414 tisíc špatně vložených záznamů souvisí s nemožností poznat majitele při srovnání s dalšími databázemi.

"Zaznamenali jsme i 7 050 případů duplicitního VIN," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. "To může znamenat, že na jeden VIN kód (unikátní identifikační číslo vozidla, pozn. red.) mohlo být, ať chybně či úmyslně, vydáno několik technických průkazů na několik různých jmen," vysvětlil ministr.  

U necelých jednadvaceti tisíc záznamů nesouhlasí číslo registrační značky, v dalších případech se například liší číslo motoru v centrální a okresní evidenci, stejně jako se u jiných dat v jednotlivých registrech rozcházejí čísla podvozku. 

"Veškerá data z minulého registru, kde byly chyby, byla uložena do takzvané datové konzervy, kam se úředníci dostanou a můžou s těmi daty pracovat. Stejně tak mají do této konzervy přístup pracovníci helpdesku, na který se může v případě nesrovnalostí obrátit například policie, pokud vás zastaví při silniční kontrole a něco nebude souhlasit," řekl mluvčí ministerstva Martin Novák a dodal, že helplinku provozuje dodavatel systému, tedy společnost ATS-Telcom.

Není nutné chodit znova na úřad, říká ministerstvo

Řidiči se podle ministerstva nemusí obávat problémů při zjištění případných nesrovnalostí, není tedy nutné znova chodit na úřady a ověřovat, zda jsou jejich údaje v pořádku, ačkoliv se podobná informace před pár dny objevila.  

"Nejsou to tak závažné chyby, které by ohrozily registr či majitele vozidla, proto bude náprava probíhat naprosto přirozeným způsobem: až bude muset majitel vozidla něco na úřadě řešit, úředníci zkontrolují data a v případě nesrovnalosti vše opraví hned na místě po předložení příslušných dokumentů. Jinak se budou data opravovat postupně, častokrát jde jen o překlepy," doplnil Novák.

Podle mluvčího ministerstva se nemusí problémů obávat ani řidiči, kteří vyjedou do zahraničí. "Chyby, které jsou v registru, se dají zjistit jen u nás, v zahraničí kontroluje policejní hlídka maximálně soulad informací z dokladů se skutečností," ubezpečil mluvčí Novák.

"Pro jistotu doporučujeme všem, kteří se chystají do zahraničí svým vozidlem, aby si zkontrolovali údaje v dokladech o vozidle s tím, jaké jsou údaje ve skutečnosti. Možný překlep v čísle registrační značky by samozřejmě mohl způsobit problém," dodal Novák.

Ministr Pavel Dobeš dodal, že počet chyb ministerstvo zaskočil. "Věděli jsme, že podobná data se v systému nachází, ale nečekali jsme, že jich bude přes milion," řekl Dobeš. "Proto je součástí smlouvy na správu dat s dodavatelskou firmou ATS-Telcom i povinnost vyřešit problém nestrukturovaných dat. Tyto záznamy bude třeba ručně vyčistit a utřídit," zdůraznil ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video