Některé banky poskytují speciální půjčky na vysokoškolské studium. (Ilustrační snímek)

Některé banky poskytují speciální půjčky na vysokoškolské studium. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na školné půjčují jen některé banky, splácet můžete až po studiích

  • 1
Platby za studium na soukromých vysokých školách se mohou během let vyšplhat až ke statisícům korun. Ne všechny banky ale počítají s úvěry pro studenty. Většina peněžních ústavů nabízí univerzální půjčky, u kterých nelze odložit splácení až na dobu, kdy bude mít absolvent svůj vlastní příjem. Najdou se ale i výjimky.

Je to nejméně 20 tisíc korun za semestr, ale bývá to i padesát. Soukromé vysoké školy si účtují školné, které vyjde studenty nebo jejich rodiče za celou dobu studia na stovky tisíc korun.

Některé banky už na tuto situaci zareagovaly a nabízejí studentům půjčky s podmínkami speciálně upravenými. Tři z ústavů, které MF DNES oslovila, dokonce nabízejí i možnost odložit splácení až na dobu, kdy absolvent nastoupí do zaměstnání.

Na škole úroky, zbytek později

"V takovém případě se během studia splácejí pouze úroky," uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Ty činí u studentských půjček v této bance 8,47 až 9,24 procenta, a to podle výše úvěru a doby splatnosti.

Studentské půjčky

  • Speciální půjčku na školné nabízí podle průzkumu MF DNES Komerční banka, Česká spořitelna a UniCredit Bank. V ostatních bankách je možné využít univerzálních úvěrů.
  • Po dobu řádného studia se splácí jen úroky, samotná půjčka pak po nástupu do zaměstnání.
  • Na školné banky půjčí zhruba od 20 do 600 tisíc korun.
  • Doba splatnosti je obvykle jeden rok až deset let.
  • Banky mohou vyžadovat, aby měl student pravidelnou výplatu nebo aby za něho ručila třetí osoba.

Obdobné je to v Komerční bance a České spořitelně. "Klient si může vybrat, jak bude úvěr splácet. Buď standardním způsobem pravidelnou měsíční splátkou, nebo po dobu studia splácet nižší splátku a po dokončení školy zvýšenými splátkami úvěr doplatit," zmínil Petr Podzimek z České spořitelny.

Komerční banka podle mluvčího Michala Teubnera požaduje, buď aby měl student vlastní příjem ze zaměstnání, nebo aby za něho ručila třetí osoba, například rodič.

ČSOB zatím speciální úvěr přizpůsobený studentským potřebám nemá.

"Studenti ale mohou využít půjčku na cokoliv. Naši nabídku plánujeme přizpůsobit po zavedení školného na veřejných vysokých školách," podotkla mluvčí Pavla Hávová.

Vláda uvažuje o zavedení zápisného v řádu tisícikorun

Většina bank zatím studentům nabízí hlavně speciální účty. Mívají nižší poplatky než u běžných účtů. Často také nabízí otevření kontokorentu tak, aby si studenti mohli koupit třeba notebook.

Vláda původně počítala s tím, že se placení školného nevyhnou v dohledné době ani studenti veřejných vysokých škol a univerzit. Školné v maximální výši 10 tisíc korun za semestr chtěli zavést už od příštího školního roku. Nakonec od toho ministr školství Petr Fiala v červnu ustoupil.

Nyní přemýšlí o zavedení takzvaného zápisného. Tedy jednorázového poplatku za nejrůznější administrativní úkony. O výši zápisného ani o jeho zavedení zatím definitivně rozhodnuto není. V minulosti se hovořilo o několika tisících korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video