Miloslav Ransdorf na sjezdu KSČM

Miloslav Ransdorf na sjezdu KSČM | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Půjčil si tři sta tisíc, teď zaplatí milion. Ransdorfa dostihly dluhy

  • 322
Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf musí s definitivní platností zaplatit podnikateli Vratislavu Šlajerovi 992 tisíc korun. Rozhodl o tom pražský městský soud. Politik si v roce 2002 půjčil od podnikatele deset tisíc eur, dosud je však nesplatil.

V přepočtu si tak europoslanec tehdy bezúročně vypůjčil 308 550 korun. Ani přes opakované výzvy ale dluh neuhradil. Zbytek výsledné sumy k zaplacení tvoří smluvní pokuta a náklady řízení. Rozhodnutí je pravomocné.

"Jsem samozřejmě připravený věc vyřídit. Respektuji usnesení soudu. Počkám, až budu mít rozsudek v ruce, a pak to zaplatím," řekl iDNES.cz Ransdorf. "Byli jsme dlouholetí kamarádi. Nevím, proč jsou s tím takové problémy," řekl před jednáním Šlajer.

Smlouvu o půjčce uzavřeli účastníci sporu začátkem listopadu 2002, byla splatná k 1. únoru 2003. Ransdorf převzal šek, nicméně dluh neuhradil. Pro případ prodlení dlužníka ale byla sjednána pokuta ve výši 0,5 procenta denně.

Ransdorf v listopadu 2006 dluh písemně uznal, ale opět nezaplatil. Šlajer proto podal žalobu a požaduje částku 10 tisíc eur v přepočtu ke dni uzavření půjčky a smluvní pokutu přes 650 tisíc korun.

Soud nepovažoval pokutu za nemravně vysokou

Právní zástupce Ransdorfa Marek Nespala namítal, že když europoslanec dluh uznal, nevěděl, že byl již promlčen. Podle předsedkyně senátu Ireny Noskové ale uznáním závazku začala běžet nová desetiletá promlčecí lhůta a není podstatné, zda europoslanec o promlčení věděl, či nikoli.

Nosková také odmítla argument Nespaly, že smluvní pokuta je svou výší "v rozporu s dobrými mravy". Doba, po kterou dlužník svůj závazek nezaplatil, je totiž podle ní velice dlouhá.

Ransdorf má jako europoslanec hrubý měsíční plat necelých osm tisíc eur (přibližně 195 tisíc korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video