Pühringer opět pohrozil blokádami kvůli Temelínu

Mluvčí nadstranické Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer pohrozil, že pokud nebudou na plánované schůzce mezi premiéry Wolfgangem Schüsselem a Milošem Zemanem dohodnuty konkrétní kroky proti Temelínu, hornorakouští demonstranti znovu zablokují hraniční přechody. A to přesto, že se po pondělní návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause ve Vídni zdálo, že se vztahy mezi oběma zeměmi zlepšily.

Pühringer tak pokračuje v protitemelínské kampani, přestože na úrovni parlamentů už se ledy pohly. Po pondělní návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause ve Vídni rakouští představitelé naznačovali, že dialog o temelínské elektrárně, který tak vehementně požadovali, byl zahájen. Oceňovali Klausovu vstřícnost a očekávali další kroky od Zemanova kabinetu.

Pühringer a další hornorakouští odpůrci jaderné energie však znovu přitvrdili. Rakouská agentura APA píše, že byli Klausovými výroky znepokojeni. Klaus při své pondělní návštěvě v Rakousku řekl v rozhovoru pro televizi ORF, že byl z nejvyšší politické úrovně ujištěn, že vstup České republiky do Evropské unie nebude vázán na jadernou elektrárnu Temelín.

"To samozřejmě silně zpochybňuje dosavadní prohlášení z Vídně o energetické kapitole," řekl agentuře APA Pühringer.

Spoléhal zřejmě totiž na dřívější Schüsselovo prohlášení, že při vstupních jednáních mezi EU a ČR nebude moci být energetická kapitola uzavřena do té doby, dokud bude mít Rakousko výhrady k bezpečnostní situaci v temelínské elektrárně. Vídeňská vláda požadovala test vlivu elektrárny na životní prostředí podle mezinárodních norem. Pondělní Klausovy výroky naproti tomu zapůsobily na odpůrce atomu "jako úder sekyry", řekl Pühringer.

Jenže kancléř Schüssel podle agentury APA při pondělním rozhovoru s Klausem zdůraznil, že je třeba brát obavy rakouského obyvatelstva z temelínské jaderné elektrárny vážně; v žádném případě však Vídeň nechce bránit vstupu České republiky do Evropské unie.

Pühringerova platforma požaduje okamžité zastavení reaktoru a přerušení štěpné řetězové reakce, aby mohly být během "roční přestávky na rozmyšlenou" vyjasněny otevřené bezpečnostně technické a ekonomické otázky a aby mohla být provedena zkouška vlivu elektrárny na životní prostředí.

Jestliže však schůzka mezi Schüsselem a Zemanem povede jen k "taktice průtahů" ze strany České republiky, blokáda hranic bude pokračovat, řekl mluvčí. "Po Klausových výrocích by bylo vlastně namístě obnovit blokádu už dnes ráno," dodal Pühringer.

Problém: s kým v Rakousku mluvit
Pro české politiky a státní úředníky zůstává problémem, s kým se na rakouské straně o bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny vlastně bavit.

Jednání o otázkách  Temelína vázla během posledních osmi měsíců hlavně kvůli  evropským politickým sankcím vůči Rakousku, ke kterým se připojila i česká vláda. Evropská unie už sankce zrušila, komunikace mezi Čechy a Rakušany v otázce bezpečnosti ovšem vázne.

"Pravdou je, že Rakousko nemá odborníky, kteří by mohli jednat se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Přitom v každé západoevropské zemi podobný úřad existuje. A my zase nemáme hejtmany, kteří by byli partnery pro pana Pühringera," řekl ve Vídni Václav Klaus.

Partnerem Českého Státního  úřadu  pro Jadernou bezpečnost  v Rakousku je ministerstvo zahraničí a tam mnoho jaderných odborníků není.

"My trochu narážíme na problém, že nemáme partnera, který by koncentroval všechny informace, které do Rakouska posíláme a šířil je byť i s komentářem mezi politiky a obyvatelstvo," uvedla pro TVD šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Nutnost vytvořit novou fundovanější komisi složenou výhradně z odborníků připouští sama  rakouská strana. "Pokud by byla vytvořena skupina rakouských odborníků, ke kterým by měly důvěru náš parlament i vláda a na druhou stranu by jí byla česká strana ochotna poskytovat potřebné informace, zcela jistě by to byl krok kupředu," prohlásil předseda rakouského parlamentu Heinz Fischer.

Pondělní iniciativu Václava Klause Zemanova vláda chválí. Nepovažuuje ji však za zásadní průlom. "Já si nemyslím, že dialog začal pouze návštěvou pana předsedy Klause ve Vídni," řekl TVD vládní mluvčí Libor Rouček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video