Pučisté na Fidži hrozí vražděním

- Pučisté, kteří na Fidži zadržují premiéra Mahendru Chaudhryho sedm ministrů a dalších asi 25 osob, pohrozili, že začnou zabíjet rukojmí, jestliže nebudou splněny jejich požadavky. Oznámil to fidžijský prezident Ratu sir Kamisese Mara, který je spolu s armádou odhodlán pokus o státní převrat zlomit.
Vůdce ozbrojenců, George Speight, varoval, že když se prezident nepodřídí jeho příkazům a neumožní mu řídit zemi, "začne popravovat rukojmí jednoho po druhém".

Georg Speight je především neúspěšný podnikatel

Vůdce pučistů na Fidži, George Speight, není mezi obyvateli  oblíben.

V pozadí současných nepokojů jsou spíše jeho podnikatelské neúspěchy, které následovaly po loňských volbách, než národnostní třenice.

Vůdce rebelů byl šéfem firmy Hardwood, která se věnuje těžbě mahagonu, a přišel o lukrativní zakázku vypsanou současnou vládou. Fidži má celosvětově nejbohatší zásoby tohoto cenného hnědočerveného dřeva, které se používá k výrobě nábytku.

Loni v dubnu byl Speight po třech letech odvolán z jedné z vrcholových funkcí fidžijské pobočky britského nezávislého pojišťovacího makléře Heath Group, když vedení centrály začalo pochybovat o jeho odborných kvalitách.

Třebaže se obklopil několika ozbrojenci, nemá Speight vojenské zázemí. Má napůl fidžijský a evropský původ a vystudoval obchod na univerzitě v Austrálii. Na postgraduální studia ve Spojených státech mu přispívala Fidžijská politická strana jeho otce a pučisty Rabuky, která vládla až do loňska, kdy byla vystřídána vládou současného premiéra.

Ozbrojenci, kteří se od pátku pokoušejí o státní převrat v jihotichomořské ostrovní zemi Fidži, zbili a zranili fidžijského premiéra Mahendru Chaudhryho.

Jejich vůdce, místní podnikatel George Speight, který se prohlásil za nového předsedu vlády, přiložil také Chaudhrymu k hlavě pistoli a vyhrožoval, že ho zabije, když se od parlamentu nestáhnou vojáci.

Těsně poté propustili 20 rukojmích. Původně v budově parlamentu drželi 53 lidí.

Pučisté mimo jiné v pátek zrušili ústavu. "Zrušili jsme také pravomoci prezidenta Fidžijské republiky. Výkonná moc v naší zemi nyní spočívá v mých rukou," uvedl Speight ve svém prohlášení.

Armáda je proti převratu
Fidžijská policie a armáda však den poté - v sobotu 20. května - potvrdily, že podporují zvolenou vládu a ústavu a že rozkazy budou přijímat pouze od prezidenta Ratua sira Kamiseseho Maru. Ten pučisty varoval, aby nepodcenili jeho "neotřesitelné odhodlání zachovat celistvost a stabilitu státu a bránit práva a zájmy obyvatel".

Místopředseda vlády Tupeni Baba, který je mezi rukojmími zadržovanými v parlamentu, požádal armádu, aby nepoužila sílu.

"Je třeba dát absolutní přednost klidným a kompetentním rozhovorům, jinak přijdeme o všechno, včetně budoucnosti Fidži," podotkl v krátkém prohlášení, které mu pučisté dovolili přečíst před novináři u budovy parlamentu. Po jeho boku stál zbitý Chaudhry.

Prezident reagoval na pokus o státní převrat vyhlášením výjimečného stavu a zákazu vycházení v metropili Sava.

Národnostní problémy jsou aktuální
Na Fidži v posledních měsících stoupalo napětí mezi etnickými Fidžijci a potomky indických přistěhovalců, kteří nyní ovládají obchod. Chaudhry byl zvolen před rokem prvním fidžijským premiérem indického původu a v jeho vládě mají poprvé převahu Indové.

Z 813.000 obyvatel tvoří Indové 44 procent a Fidžijci 51 procent.

Agentury připomínají, že první výročí nastolení Chaudhryho, převážně "indické" vlády připadá právě na den puče, pátek 19. května.

Mapa Fidžijské republiky, která leží v jihozápadní části Tichého oceánu.

Televizní záběry policistů, kteří se stahují k budově parlamentu v metropoli Fidžijské republiky, kde povstalci drží premiéra a sedm ministrů, 19. 5. 2000

Televitní záběr muže hlídkujícího před budovou parlamentu na Fidži, kde skupina ozbrojenců přebrala moc ve státě, 19. 5. 2000

Pučisté pouštějí novináře do budovy parlamentu, 21. května 2000.

Šéf povstalců George Speight má napůl fidžijský a evropský původ a vystudoval obchod na univerzitě v Austrálii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video