Ptačí chřipka se šíří Asií

  • 1
Ptačí chřipka pokořila další hranici. Organizace OSN pro výživu a zemědělství hlásí nově výskyt nemocné drůbeže z Kambodže. Thajsko potvrdilo první dva případy nemoci u lidí. Jeden muž podezřelý z nákazy zemřel na zápal plic. Ve Vietnamu nemoc připravila o život pět lidí.

"Máme naléhavou zprávu z lékařského vědeckého ústavu, že byly potvrzeny dva případy ptačí chřipky - jeden z města Supchanburí a jeden z Kánťanaburí," oznámila thajská média. Doplnila, že nemocní jsou šesti- a sedmiletí chlapci.

"Výsledky z lékařského vědeckého ústavu uvádějí, že dva případy jsou pozitivní a jeden negativní," potvrdila následně thajská ministryně zdravotnictví Sudarat Kejurapchanová o třech ze šesti testovaných případů.

Sedmiletý infikovaný hoch leží v nemocnici v Bangkoku. Projevily se u něj příznaky podobné těžkému zápalu plic a dýchá s pomocí respirátoru.

Obě nemocné děti údajně přišly do kontaktu s mrtvými kuřaty. Jeden chlapec žije na drůbeží farmě a pomáhal matce uhynulá kuřata pohřbívat. Druhý si s mrtvolkami hrál poblíž domova, napsala agentura AP.

Mezi testovanými byl i 56letý muž. Podle agentury Reuters zemřel na zápal plic.

Nebyla to cholera, ale chřipka
Na podezření z nákazy ptačí chřipkou u sedmiletého chlapce upozornil ve čtvrtek jeden z thajských opozičních politiků a obvinil vládu, že se snaží zatajovat skutečnosti týkající se šíření epidemie.

Thajsko totiž dosud tvrdilo, že choroba, která připravila stát od listopadu až o několik milionů kuřat, je ptačí cholera, která nemůže být přenesena na člověka.

V pátek však náměstek thajského ministra zemědělství přiznal, že ve střední části země byly u kuřat případy ptačí chřipky zaznamenány, a v provincii Sukótchaj nařídil všechna kuřata vybít.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vzhledem k nejnověšímu vývoji událostí rozhodla, že do Thajska odjedou dva odborníci, aby pomohli zabránit šíření epidemie v této zemi.

Nákaza zasáhla i ekonomiku
Už ve čtvrtek Japonsko zastavilo kvůli nákaze dovoz kuřat z Thajska. Do Japonska přitom směřovalo 60 procent exportu thajských kuřat v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a Thajsko doufalo, že tento export letos ještě o dvě třetiny zvýší.

Stejně se zachovala i Evropské unie. S okamžitou platností zastavila import drůbežích výrobků z Thajska. EU je jejich druhým největším odběratelem.

V roce 2002 dovezly státy EU z Thajska 120 tisíc tun drůbežích produktů, více importovaly již jen z Brazílie.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben dodal, že Česko žádné drůbeží maso z Thajska nedováží.

Chřipka drtí i Vietnam
Ptačí chřipka se šíří i ve Vietnamu. Už je postiženo 25 z 64 provincií, oznámil v Hanoji Anton Rychener z Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO).

Šíření nákazy se prý ale už pomalejší, protože se začínají projevovat opatření vlády.

Ve Vietnamu dosud na ptačí chřipku zemřelo pět lidí. Vysoce nakažlivý virus H5N1 skosil přes milion kuřat. Úřady ve snaze zamezit šíření choroby nechaly ve dvou nejpostiženějších provinciích na jihu země porazit zhruba deset milionů kusů drůbeže.

Experti se bojí nové choroby
Odborníci se obávají zkřížení agresivního viru H5N1 s lidskými chřipkovými viry. Mohla by se tak vyvinout nová choroba zhoubná pro lidi.

Dosud však údajně nic nenaznačuje, že by se choroba přenášela z člověka na člověka. Předpokladem nákazy je dosud pouze přímý kontakt s infikovaným zvířetem.

Úřady bojují s nákazou podobným způsobem jako loni s epidemií SARS - pacienty a ty, kteří s nimi přišli do styku, izolují do karantény a zdravotníci musí nosit ochranné pomůcky.

DÁLE ČTĚTE:
Články iDNES o ptačí chřipce

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video