Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Máme léčit, ne trestat, odmítají psychiatři návrh vnitra k registru zbraní

  • 257
Psychiatři upozorňují, že nápad ministerstva vnitra, aby nahlíželi do centrálního registru zbraní, má svá úskalí. Z možnosti by se mohla stát povinnost. Tu by podle nich pacienti mohli vnímat jako represi, a léčbě by se proto vyhýbali. Vnitro zatím vizi nijak blíže nerozvedlo a nekontaktovalo ani organizaci psychiatrů.

„Je to téma k diskusi, ale ze začátku bych se k němu stavěl spíše odmítavě,“ řekl iDNES.cz Martin Hollý, který vede odbornou Psychiatrickou společnost a Psychiatrickou nemocnici v Bohnicích (více o návrhu vnitra čtěte zde).

Podle Hollého by se pacienti po nahlížení psychiatrů do registru mohli obávat ztráty zbrojního průkazu, což by je odradilo od léčení. „Byl bych rád, kdyby mě někdo přesvědčil o tom, že by nahlížení do centrálního registru zbraní bylo efektivní, ale primárně u tohoto nápadu vnímám spíš rizika stigmatizace,“ domnívá se Hollý.

Nemoc a její rizika

Ne každá psychiatrická diagnóza znamená, že pacient se zbraní je nebezpečný. „Riziková je kombinace s poruchami, u kterých dochází k významnému narušení kontaktu s realitou. Tedy například u psychóz a organických poruch,“ uvedl lékař Martin Hollý.

Podle něj se psychiatři setkávají s tím, že sama diagnóza ještě neznamená, že dojde k nějaké krizové situaci v chování pacienta. Ze samotné diagnózy nelze ani automaticky předpovídat, jak se nemoc projeví na chování.

I u lehčích duševních poruch můžeme mít některé stavy tak těžké, že by bylo dobré, aby ten člověk neměl zbrojní průkaz,“ podotkl Hollý. Podle něj jde například o některé poruchy osobnosti nebo těžší formy obsedantně kompulzivní poruchy.

„Potřebujeme, aby nemocní lidé za námi přišli. Když ale budou vědět, že máme náhled do registru a represivní moc, tak by to nebylo asi úplně v souladu s tím, kam se snažíme posunout naši roli. Naše pravomoci jsou stále na hraně mezi terapií a represí a já bych tu represi nerad posiloval,“ dodal s tím, že se navíc obává toho, aby se z práva nestala povinnost prolustrovat každého pacienta, který za lékařem  přijde.

„Tomu bych se nejen z administrativních důvodů u našich profesionálů rád vyhnul,“ domnívá psychiatr.

Ministr vnitra Milan Chovanec na čtvrtečním brífinku řekl, že s lékaři ještě bude jednat. „Nechci, aby trestali, ale je to o eliminaci rizika,“ uvedl.

„Pro nás je primární, aby vhled měly obce a města. Ty by měly nahlížet do registru přestupků. I obec dává policii zpětnou vazbu, zda je žadatel o zbrojní průkaz způsobilý. Diskuse o tom, zda vhled mají mít i psychiatři či praktičtí lékaři, bude probíhat, my jim to nevnucujeme,“ dodal Chovanec.

Obezřetnost pramení ze zkušeností s odebíráním řidičáků

Psychiatři před novinkou varují i kvůli zkušenostmi s řidičskými průkazy. „Lidi, kteří se chtějí léčit třeba ze závislosti na alkoholu, máme povinnost ohlásit a úřady jim seberou řidičský průkaz. A to třeba i těm, kteří do té doby neměli s řízením pod vlivem vůbec žádný problém,“ řekl iDNES.cz Jiří Raboch, přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

„Pakliže se bude rozšiřovat represivní složka, lidé se nás budou oprávněně bát,“ varuje Raboch. „Jde v podstatě o širší problém a o to, co společnost očekává od psychiatrů. Zda mají být represivním orgánem, nebo tím, kdo pomáhá diagnostikovat a léčit duševní choroby. Myslím, že většina psychiatrů se ale cítí jako lékaři, kteří mají především léčit,“ dodal Raboch.

Psychiatr-úředník

I psychiatři se zabývají otázkou, co s pacienty, kteří se nechtějí léčit nebo nespolupracují, přitom mohou být sobě i okolí nebezpeční. Podle Jiřího Rabocha může být řešením psychiatr-úředník. „To by byl úředník, který by se staral o případy pacientů, kteří se odmítají léčit. Byl by to odborník na pomezí psychiatrie, psychologie a státní správy,“ popsal Raboch.

On i Hollý upozorňují, že psychiatři se na držení zbraně a zbrojní průkaz pacientů ptají už nyní. „Je to jedna z otázek, které zjišťujeme a jde o informaci, která se nám dostává. Pokud se člověk v průběhu terapie jeví rizikově, je naším úkolem - a děláme to běžně - informovat jeho praktického lékaře, že by tento člověk neměl mít zbrojní pas,“ popsal Hollý.

Podle Rabocha pacient nemusí lékaři sdělit, zda zbrojní průkaz má, či nikoliv. „Pokud to sdělí, nějak s údajem pracujeme. Ale abychom to byli my, kdo bude rozhodovat o odebírání zbrojního pasu, to tedy nevím, zda bychom něco takového chtěli,“ dodal přednosta kliniky.

Raboch zároveň podotýká, že už nyní funguje komunikace mezi psychiatry a praktickými lékaři. Standardně probíhá ale jen v určitých situacích. Například pokud je pacient propuštěný z hospitalizace, kopii propouštěcí zprávy psychiatři automaticky odesílají jeho praktickému lékaři. Musí ale vědět, u kterého lékaře je pacient registrovaný. Tento údaj pacient uvádět nemusí.

Oba lékaři shodně uvádějí, že ministerstvo vnitra zatím nekontaktovalo odbornou společnost s tím, že by začalo připravovat novelu, jež by psychiatrům umožnila nahlížet do centrálního registru zbraní. Vnitro sice takovou povinnost nemá, pokud ale ke vzniku novely nepřizve odborníky, riskuje, že novela se nedočká dobrého přijetí v praxi.

Souhlasíte, aby psychiatři měli přístup do centrálního registru zbraní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 1. března 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1052
ANO
ANO 489

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video