Psi nadále útočí. Politici říkají: A dost!

  • 341
Už příští měsíc se odehraje v Poslanecké sněmovně velká debata, která se může dotknout stovek tisíc lidí v zemi - majitelů psů. Celkový počet psů je u nás odhadován na více než milion. Skupina poslanců navrhne, aby byl poprvé v historii evidovaný a očipovaný každý pes.

Pokud jeho majitel tuto povinnost nesplní, následovala by pokuta pět až deset tisíc korun.

Kromě toho poslanci požadují přísnější tresty pro majitele, jejichž pes kvůli jejich nedbalosti zaútočil. V případě úmrtí napadeného by byla nejnižší sazba tři roky vězení, teď je to jen podmínka.

"Věřím, že by zákon mohl projít. Navrhli jsme ho v takové podobě, aby byl co nejpřijatelnější," říká spoluautorka zákona Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. Zejména nyní, o prázdninách, není skoro dne, aby nedošlo ke zranění člověka psem.

Jeden z nejzávažnějších případů se stal v Brně. Pes vykousl kus ruky ženě, která kolem něj projížděla na kolečkových bruslích.

Štěně německého ovčáka zase pokousalo před dvěma dny desetiletého chlapce v rozkroku. Situace se zdá vážná. Jedenáct tisíc. Takový je počet případů, kdy pes napadl člověka.

A letošní léto potvrzuje, že případů neubývá, spíše naopak - byť si v řadě situací útok zavinil sám člověk. "Útoků psů přibývá, je nejvyšší čas s tím něco dělat," upozorňuje dlouholetý mluvčí Městské policie v Brně Vít Cvrček.

On i řada starostů volají po některých změnách: Za prvé, musí být povinná centrální evidence psů. Za druhé, stát musí zpřísnit sankce, tedy přijít s vyššími tresty pro majitele psů a v krajních případech jim chov psů zakázat.

Za třetí, majitelé psů by měli mít povinnost absolvovat se zvířetem alespoň základní výcvik. Politici však pro žádné větší změny nejsou, většina z nich tvrdí jedno: je nutné dávat tvrdší tresty v rámci současných zákonů.

"Majitelé psů, kteří odpovídají za výchovu psů a případně za způsobenou škodu, musí být přísněji postihováni," tvrdí ministr spravedlnosti Pavel Němec. Starosta Toužimi na Karlovarsku Antonín Vrána však tvrdí, že jsou proti nezodpovědným majitelům psů bezmocní.

"Psi u nás musí být na vodítku a mít náhubek. Když ho nemají, tak majiteli dáme pokutu a on ji nezaplatí," prohlašuje. Pokuta přitom může být maximálně tisíc korun, a to i za opakované přestupky.

Velká debata začne v září
Některých změn by se on i mnozí další mohli dočkat. Zřejmě už v září čeká sněmovnu velká debata právě na téma psi. Skupina poslanců bude chtít přesvědčit kolegy, aby při chování psů platila jasnější a přísnější pravidla.

Co navrhují, aby se snížil počet útoků? Povinnost vybavit psy čipy tak, aby bylo snadné najít majitele. Dále přísnější tresty, mimo jiné i takový, že by majitel mohl o svého psa přijít a neměl by možnost už žádného dalšího mít.

"Jsem přesvědčena, že tvrdé tresty jsou nutné," podotýká poslankyně Michaela Šojdrová. Kdyby dnes takový zákon platil, pak by v nejzávažnějším případě, kdy v Rumburku německý ovčák zabil kvůli nedbalosti majitelky šestiletého Filipa, žena neodešla od soudu jen s šestnáctiměsíční podmínkou.

"Minimální sazba by totiž byla tři roky vězení," říká Šojdrová. Dodnes však žádný zákon neupravuje pobíhání psů na veřejnosti. Každá obec tento problém řeší po svém. Poslanci zvažovali, že i tohle v zákoně upraví, ale nakonec od takové úpravy ustoupili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video