Psi mohou volně na ulici

  • 3
Praha - Přestože za vypuštění psa na trávník v parku většinou majiteli hrozí až tisícikorunová pokuta, za procházku psa bez vodítka po náměstí paradoxně žádné sankce nehrozí. Situace by se však mohla v blízké době změnit. Bez jakéhokoliv postihu zatím může běhat každý pes bez vodítka i náhubku po chodnících, náměstích i parkových cestičkách metropole.

"Město v současné době opravdu nemá žádnou vyhlášku, která by pohyb psů na komunikacích nějakým způsobem omezovala a zaváděla v tomto směru pravidla," řekl tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

V současnosti tedy vyjde člověk z domu na ulici se psem, kterého může mít bez postihu "na volno". Připnout na vodítko ho musí až při vstupu do parku.
Situaci podle vedoucí odboru městské zeleně Kateřiny Vaculové zavinila loňská změna zákona o pozemních komunikacích. "Dříve z tohoto zákona vyplývalo, že psi nemohou po komunikacích volně běhat," řekla Vaculová.

Zákaz volného pohybu psů však nezahrnoval pouze silnice, ale i chodníky. "Při novelizaci se na tento aspekt prostě zapomnělo," dodala Vaculová.
Ani městští policisté tedy zatím nemohou majiteli nic vytknout, pokud pes ve svém okolí nikoho neohrožuje. "Není to upraveno žádnou právní formou, takže se věnujeme pouze nedodržování zákazu pobíhání psů v městské zeleni," uvedl ředitel městské policie Prahy 3 Dušan Machoň.

Pohyb všech psů na území hlavního města je v současné době upraven jedinou vyhláškou. Ta se týká zákazu volného pohybu psů v městské zeleni a zákazu jejich vstupu na dětská hřiště a pískoviště. "Existuje ale mnoho výjimek, kdy jsou pro psy vybraná místa v parcích označená instalovanými piktogramy", řekla Vaculová. Tam pokuta nehrozí.

Radní Rudolf Blažek pracuje na podkladech pro vznik nové vyhlášky od podzimu. Materiály navrhující úpravu pohybu psů na veřejných prostranstvích chce předložit k diskusi 17. ledna na zasedání bezpečnostního výboru města. "V souvislé zástavbě by velcí psi měli být na vodítku. Otázkou zůstává, zda i s náhubkem," řekl Blažek. Často totiž podle něj dochází k neúmyslným psím útokům, kterým by se mělo tímto způsobem předcházet.

Psy v ulicích se jinak od změny zákona o pozemních komunikacích zřejmě žádný odbor magistrátu nezabývá. Úředníci ani nechtěli vysvětlit současnou situaci. "My s tím nemáme co do činění a pokud na odboru občanskosprávních agend řekli, že se tím nezabývají, tak potom už zbývá jenom radní Blažek," řekla vedoucí odboru životního prostředí Helena Dobiášová, na kterou odkázali právě z odboru agend.

Radní Blažek se při přípravě podkladů nové vyhlášky o psech chce rozhodně vyhnout pojmům bojová nebo nebezpečná plemena. V návrhu je rozlišuje do dvou kategorií podle vzrůstu a váhy. "Velcí psi, měřící v kohoutku více než půl metru a těžší třiceti kilogramů, by měli podléhat vyšším bezpečnostním opatřením oproti rasám menším," sdělil radní. "Není nutné, aby na vodítku nebo s košíky chodili například krysaříci nebo pekinézové, jejichž nebezpečnost při pokousání je daleko nižší, než u velkých plemen," uvedl Blažek.

Legislativní rámec pro volné pobíhání psů v metropoli získal posledními úpravami poněkud chaotický charakter, neboť pes nyní může bez vodítka kamkoli kromě travnatých ploch. (3. ledna 2002


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video