První máj ve světě: stávka v Řecku, střety v Turecku, oslavy v Rusku

  • 8
Řecko ochromila další stávka. Během 24hodinového protestu se zastavily vlaky a lodě, ochromena byla městská hromadná doprava i provoz v nemocnicích. První máj se stal záminkou i k protestům v dalších zemích - od Španělska přes Turecko až po Bangladéš.

Stávka v Řecku proti úsporným opatřením začala o půlnoci a je jen dalším podobným protestem v řadě - britská BBC například napočítala už více než 20 generálních stávek, z nichž žádná ale vládní škrty neovlivnila. V centru Atén byla rozmístěna zhruba tisícovka policistů.

OBRAZEM: Svět oslavil první máj protesty a radostí. Dorazil i Lenin

Protesty byly namířeny mimo jiné proti plánovanému propuštění zhruba 15 tisíc státních zaměstnanců a proti dalšímu snižování mezd a důchodů. Podle řeckých médií se pokojných demonstrací zúčastnilo mnohem méně lidí, než očekávaly odbory. Jedním z důvodů mohou být i nadcházející pravoslavné Velikonoce, kvůli nimž řada Řeků odjela pryč.

Násilnější průběh byl hlášen z prvomájových protestů ze sousedního Turecka. Na istanbulském náměstí Taksim se navzdory úřednímu zákazu shromáždil dav demonstrantů, kteří se následně střetli s pořádkovou policií. Vzduchem létaly kameny a došlo i na vodní děla a slzný plyn.

"Při incidentech bylo zraněno 22 policistů," řekl istanbulský guvernér Avni Mutlu. Jeden z policistů, kterého zasáhla ocelová kulka vystřelená z praku, musel být operován se zlomeninou lebky. Zraněni byli také tři civilisté. Nepokoje podle guvernéra vyvolávaly "okrajové skupiny".

Nedávné zřícení budovy s textilními dílnami, které si podle nejnovějších informací vyžádalo už přes 400 obětí, se stalo mottem prvomájových demonstrací v Bangladéši. Několik tisíc protestujících tu žádalo trest smrti pro majitele objektu.

Během dne pak hlásily protesty i další evropské metropole. Například ve Španělsku zorganizovaly dvě největší odborové organizace celkem 80 protestních akcí.

Oprášený "hrdina práce"

Spíše oslavný charakter má 1. máj v Rusku. Prezident Vladimir Putin v rámci středečních oslav poprvé udělil staronové tituly "hrdina práce" a koná se i řada dalších akcí. Jen v Moskvě jich je nahlášeno 19. Nejmohutnější z nich nepochybně bude již skončený prvomájový průvod pořádaný Federací nezávislých odborů,  kterého se podle sdělení městských úřadů, citovaného agenturou ITAR-TASS, účastnilo kolem 90 000 lidí.

Nejznámější mezi prvními pěti nositeli titulu "hrdina práce" je význačný ruský dirigent Valerij Gergijev. Zlaté vyznamenání vážící 15,25 gramu dostali v Petrohradu podle sdělení Kremlu také neurochirurg, soustružník, zemědělský mechanizátor a řidič těžebních a výkopových strojů. Kritici Putinovi již delší dobu vyčítají, že chce ruský stát přetvořit podle vzoru Sovětského svazu. Titul "hrdina socialistické práce" pochází z dob diktátora Josifa Stalina a byl udělován věrným soudruhům.

Putin při předávání titulů ale podle agentury ITAR-TASS mimo jiné prohlásil, že obroda tohoto vyznamenání "je další krok k obnovení a podpoře tradic naší země..."

, , Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video