Prvních 20 let života je pro rakovinu klíčových

Vědci ve Švédsku dospěli k významnému objevu. O tom, zda člověk v budoucnu onemocní rakovinou, daleko podstatněji rozhodne životní styl a místo pobytu v prvních dvaceti letech života než jeho původ. Badatelé to tvrdí na základě sledování 600 000 přistěhovalců první a druhé generace.

To, že více než geny po rodičích je pro vznik rakoviny důležitější, jak a kde člověk žije v mládí, vyplynulo z dlouhodobé studie, jež má být zveřejněna 10. května v časopise Journal of Cancer.

Výzkum se týkal přistěhovalců, kteří přišli do Švédska ve věku vyšším než dvacet let a stali se tam rodiči. Ukázal, že riziko rakoviny se u nich významněji neliší od rizika onemocnění rakovinou u jejich bývalých krajanů.

Avšak u druhé generace přistěhovalců, tedy těch, kteří se již ve Švédsku narodili, je riziko rakoviny zcela odlišné od jejich rodičů. Výskyt zhoubného onemocnění je naopak podobný tomu u rodilých Švédů.

"V mezinárodním měřítku se projevují jasné rozdíly mezi riziky onemocnění rakovinou. Projevují se však jen v jedné generaci. Z toho plyne, že prostředí musí být významným rakovinotvorným faktorem," prohlásil profesor Kari Hemminki z fakultní nemocnice institutu Karolinska.

Ze studie podle jejích autorů vyplývá jasný závěr: jestliže je prvních dvacet let života tak důležitých pro vytváření rizika vzniku rakoviny, měla by být preventivní opatření zaměřena na toto období života. U některých typů rakoviny je zřejmé, proč jsou rizika odlišná mezi generacemi, které prožily prvních dvacet let života mimo Švédsko, a jejich dětmi narozenými ve Švédsku.

Například riziko rakoviny plic klesalo u přistěhovalců druhé generace, protože Švédové měli sklon méně kouřit než lidé v mnoha jiných zemích. Vyšší riziko rakoviny žaludku mezi přistěhovalci první generace ve srovnání s jejich dětmi a rodilými Švédy může zase souviset se stravovacími návyky, nedostatkem vitaminů a užíváním soli, což jsou faktory související s tímto typem rakoviny.

Druhá generace přistěhovalců tmavší pleti byla například mnohem náchylnější k onemocnění rakovinou pokožky než světlí Švédové a než jejich vlastní rodiče, což je dáno podobným způsobem opalování mezi mládeží bez ohledu na původ. Výzkum byl proveden s využitím Švédské rodinné databáze rakoviny, kde jsou zachyceny podrobné informace o všech osobách narozených ve Švédsku po roce 1931 a jejich rodičích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video