Nicolas Sarkozy jako prezident potvrzuje pověst workoholika

Nicolas Sarkozy jako prezident potvrzuje pověst workoholika | foto: Reuters

Prvních 100 dní: Sarkozy potvrdil pověst workoholika

  • 3
Sarkozy, kam se podíváš. Francouzský prezident, který dnes odslouží svůj stý den ve funkci, se v Elysejském paláci vůbec nerozkoukával a hned se po hlavě vrhl do práce. Ve Francii je ho všude plno.

Mluví do všeho, tiskové konference svolává, i když je na dovolené. Do médií se umí dostat tak často, až to skoro vypadá, že se bez jeho souhlasu v zemi ani vinná réva nepohne.

A Francie svého hyperaktivního prezidenta oceňuje. Sarkozymu, který dělá vše pro to, aby se svým stylem odlišil od svého předchůdce Jacquesa Chiraka, důvěřuje 64 procent občanů.

Jacques Chirac a Nicolas Sarkozy

Parlament už mu schválil omezení daňové zátěže i zpřísnění trestů pro recidivisty. Veřejnost Sarkozymu tleskala, když tento týden slíbil, že se vypořádá s pedofily, kterým bude nařízena chemická kastrace. - více zde

Prezidentovi se daří na všech frontách. Výrazně uspěl na té domácí, kde dokázal rozložit socialistickou opozici. S odvoláním na Charlese de Gaulla se prohlašuje za prezidenta všech Francouzů, což dokládá i tím, že do svého týmu bere lidi z opozičního tábora. Ze Socialistické strany vybírá ty nejlepší "rozinky“ a nominuje je na vysoké posty.

Nejznámějšími z početné skupiny jsou Bernard Kouchner, který je ministrem zahraničí, nebo Dominique Strauss-Kahn, který kandiduje proti Josefu Tošovskému na šéfa Mezinárodního měnového fondu. Někteří gaullisté už remcají, proč vlastně vyhráli volby, když pak Sarkozy do (dobře placených) pozic vybere zástupce opozice.

Obnova přátelství s Amerikou
Rázný vstup měl Sarkozy i do světa zahraniční politiky. Koncem června se zasadil o kompromis v Evropské unii, kterou cloumaly spory o zavedení náhrady za zkrachovalou euroústavu.

Merkelová a Sarkozy během summitu G8

Rovněž výrazně změnil kurz francouzské diplomacie, když ji zbavil tradičního antiamerikanismu. Francie se opět začala zajímat o Irák, který považovala do té doby za výhradně americký problém, a tento týden po téměř dvaceti letech opět navštívil Bagdád francouzský ministr zahraničí. - více zde

Bernard Kouchner

To, že mu jde o co nejlepší vztahy s USA, dokázal Sarkozy tím, že si za místo své dovolené nevybral jako jeho předchůdci Francouzskou riviéru, ale rezidenci ve státě New Hampshire, která jistě ne náhodně leží jen pár desítek kilometrů od letního sídla prezidentské rodiny Bushů. - více zde

Sarkozy na návštěvě v Kennebunkportu

Nejvíc však Sarkozy zazářil při jednáních s Muammarem Kaddáfím o propuštění bulharských sestřiček, které byly v Libyi odsouzeny k trestu smrti za údajné nakažení libyjských dětí virem HIV. Úředníci z Evropské unie, kteří se v kauze angažovali dlouhá léta, pak novopečeného prezidenta obvinili, že jim vyfoukl celou show. Jisté je, že v paměti lidí zůstane fakt, že propuštěné zdravotnice dovezla do Bulharska francouzská první dáma Cécilia. - více zde

Sarkozyho pracovní nasazení je obrovské a Francouzi se ptají, jestli prezident vydrží sprintovat po celých pět let. Zvláště až se mu při reformách zmraženého pracovního trhu postaví do cesty dosud zřejmě nejsilnější protivník: francouzské odbory.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video