První zajatci z Afghánistánu dorazili na Kubu

  • 71
První skupina dvaceti zajatců z teroristické organizace Al-Kajda dnes dorazila na americkou vojenskou základnu Guantánamo na Kubě. Oznámili to americký ministr obrany Donmald Rumsfeld a předseda sboru náčelníků štábů americké armády Richard Myers.

Nákladní vojenské letadlo typu C-17 přistálo na Guantánamu přibližně ve 13:50 místního času (19:50 SEČ) po zhruba sedmadvaceti hodinách letu. Přepravu provázela mimořádná bezpečnostní opatření.

Na zajatce čekali na letišti příslušníci americké vojenské policie a vojenského námořnictva, kteří je měli přepravit na druhou stranu guantánamské zátoky. Bojovníci Al-Kajdy mají být po vyfotografování a sejmutí otisků prstů umístěni v celách. Pohromadě se ocitnou pouze při stravování, osobní hygieně a krátké procházce na dvoře. Na tu budou mít 15 minut denně.

Po této první várce by měli být další z nejméně 371 zajatců z Afghánistánu na základnu dopravováni v denní frekvenci, upozornila televize CNN s odvoláním na neoficiální zdroje.  

Přílet sledovali kubánští vojáci
Přílet prvních zajatců sledovaly desítky kubánských vojáků dalekohledy. Spolu s nimi bylo na pahorku Tres Piedras, z něhož je základna vidět, asi 30 zahraničních novinářů, kterým Kuba výjimečně povolila vstup do této oblasti. 

V hodinách, které předcházely přistání letadla z Afghánistánu, byl na základě vidět čilý provoz, píše agentura ANSA. Během dopoledne místního času zde přistála nebo odsud odstartovala četná nákladní i malá letadla.

Přílet zajatců nevyvolal mezi kubánskými vojáky zvláštní reakce, píše ANSA. "Hlídání a ochrana vězňů z řad Talibanu je plně v kompetenci Spojených států. Je to jejich problém," řekl novinářům zástupce velitele kubánského východního vojenského okruhu brigádní generál José Solar.

Souvisela střelba s odletem?
Střelbu, která doprovázela čtvrteční odlet tvrdého jádra bojovníků Al-Kajdy na kubánskou základnu, začala vyšetřovat americká armáda. Zhruba deset útočníků se samopaly v noci napadlo příslušníky námořní pěchoty na letišti v jihoafghánském Kandaháru. Jde o první útok na letiště, kde mají od prosince tábor američtí vojáci.

Podle mluvčího Jamese Jarvise ozbrojenci použili k osvětlení amerických pozic světlice. Podle armády ale zřejmě útok s odletem zajatců nesouvisí. "Nemyslíme si, že mezi těmito dvěma událostmi je nějaká spojitost," řekl Jarvis s tím, že pohyb zadržených byl do poslední chvíle přísně utajen.

První skupina dvaceti vězňů se vydala ve stroji typu C-17 na více než dvacetihodinový let ve čtvrtek večer. Mluvčí americké armády Steve Lucas o přepravě řekl, že jde o unikátní operaci - největší od druhé světové války.

Vězni byli připoutáni k sedadlům
Zajatci měli na sobě oranžové vězeňské úbory. Z hygienických důvodů jim byly oholeny vousy. Byli spoutáni a na hlavách měli kapuce, aby se nemohli orientovat.
Během letu byli připoutáni k sedadlům. Potřebu vykonávali na místě do "bažantů", jídlo dostávali od svých strážců, píše agentura AP. Podle mluvčí amerického ministerstva obrany Victorie Clarkové vojáci při zacházení se zajatci respektují Ženevskou konvenci.

Do nově zbudovaných cel na Kubě, kde většinou pouze tankují letouny a lodě USA, má dorazit celkem 371 zajatců. Američané je přitom považují za krajně nebezpečné. Příslušníci Talibanu a Al-Kajdy totiž proti USA bojovali s fanatickým zápalem a byli ochotni zemřít. V afghánském a pákistánském zajetí se navíc už dvakrát vzbouřili.

Teroristy musíme držet pod zámkem
"Naším úkolem je vyřadit tyto teroristy z boje tím, že je dáme pod zámek," řekl velitel kubánského tábora Michael Lehnert. "Jsem připraven držet je tu dlouho," nastiňuje osud zajatců muž, který zatím nedostal instrukce ke zřízení vojenských tribunálů. 

Při výslechu nemají zajatci, kteří nebyli obviněni z kriminálních činů, právo na právního zástupce. USA totiž bojovníky neberou jako válečné zajatce. Jsou pro ně jen "lidmi zadrženými na bojišti". Proto mají omezená práva včetně možnosti praktikování náboženských rituálů.

Velitel: Nechtěl bych být v kůži zajatců 

"Nechceme pro ně pohodlí, ale budou mít lidské podmínky, ovšem přesto bych tu nechtěl být," říká brigádní generál Michael Lehnert, který v Guantánamu dohlíží na
vybudování zajateckého tábora pro až 2000 vězňů. Na okrajích zařízení označovaného jako Camp X-Ray (Rentgenový tábor) se tyčí strážní věže, kolem je plno dozorců se psy.

Základnu ze tří stran od světa izoluje moře se skalnatým pobřežím, ze čtvrté strany jsou bažiny. Všude kolem je nejen ostnatý drát, ale také minová pole, která zřídil kubánský režim.

Pro zajatce jsou připraveny jakési klece o hraně přibližně dvou metrů s betonovou podlahou, matrací, dřevěnou stříškou, drátěnými stěnami a přenosnou toaletou.

"Nazval bych to celou... celou pro zadrženého pod otevřeným nebem," řekl plukovník Terry Carrico, který bude dohlížet na bezpečnost tábora. Do dvou měsíců však mají stát na místě provizorních klecí vězeňské cely z vlnitého plechu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video