První z čistek sociální demokracie postihne Telecom

- První z čistek, kterou chystá sociálnědemokratická vláda ve strategických podnicících, postihne SPT Telecom, píše čtvrteční MF DNES. Podle informací z několika na sobě nezávislých zdrojů ministr dopravy Antonín Peltrám žádá nejen hlavu generálního ředitele, předsedy představenstva, ale také například šéfa pražské divize Telecomu Radomíra Sabely, který pracoval jako náměstek někdejšího ministra obchodu Vladimíra Dlouhého.
To vyplývá mimo jiné ze snahy ministra Peltráma svolat mimořádnou valnou hromadu. Dobře informovaní lidé, kteří však vzhledem k citlivosti celé situace nechtějí uvést své jměno, se shodují, že Peltrám očekává od valné hromady především dosazení svých lidí do představenstva. To by pak mělo odvolat generálního ředitele Svatopluka Nováka, po jehož hlavě volá Peltrám nejsilněji.
"Vím, že čím dál častěji padá moje jméno v souvislosti s odchodem. To je ale úděl generálního ředitele, který prostě funguje jako hromosvod pro cokoliv," řekl reportérovi MF DNES Novák.
Ačkoli se o změnách v Telcomu mluví v průmyslových kruzích i mezi politiky, Peltrám je popírá: "Telecom opustí pouze bývalí ministerští úředníci. Žádné další změny nechystám."
Odborníci nechápou, jaké racionální důvody mohou vést Peltráma k personálním čistkám ve výkonném vedení Telecomu. "Podnik prosperuje, věcně je to nesmysl. Ti pánové si neuvědomují, jaký hazard podnikají. Telecom je největší přímá zahraniční investice, barometr pohledu na celé hospodářství. Tahle akce je ohromným rizikem," řekl k tomu dobře informovaný zdroj z bankovních kruhů.
Ministr Peltrám nemá podle dostupných informací racionální důvody k personálním zásahům v Telecomu - firma prosperuje a například ceny jejích akcií jako jedny z mála na burze rostou. Peltrám tedy zřejmě hledá pouze cestu k odvolání některých manažerů, k nimž má on nebo jeho blízcí lidé jiné než profesní výhlady.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video