Premiér Kosova Hashim Thaci ještě před zveřejněním oficiálních výsledků oznámil...

Premiér Kosova Hashim Thaci ještě před zveřejněním oficiálních výsledků oznámil vítězství své Demokratické strany (16. listopadu 2009) | foto: AP

První volby od vyhlášení kosovské nezávislosti vyhrála vládnoucí strana

  • 3
V Kosovu se volilo poprvé od vyhlášení nezávislosti před necelými dvěma lety. K urnám dorazilo více než 45 procent obyvatel, převažovali mezi nimi kosovští Albánci. Volit ale vyrazila i značná část menšinových Srbů, a to i přes výzvy Bělehradu, aby hlasování bojkotovali. Zřejmě vyhrál současný premiér, čeká se na oficiální výsledky.

Místní volby, jichž se zúčastnilo 45,36 procenta z celkového počtu přibližně 1,5 milionů registrovaných voličů, se konaly pod dohledem mezinárodních pozorovatelů. Korektnost voleb je pro Kosovo důležitým mezníkem na cestě k mezinárodnímu uznání nezávislosti země.

Kosovský premiér Hashim Thaçi už oznámil "přesvědčivé" vítězství současné vládní Demokratické strany Kosova (PDK). Volební zisk své strany odhadl "mezi 38 až 43 procenty".

Na druhou stranu poměrně nízká volební účast odráží rozčarování mnoha Kosovanů ze současné politiky. Stále se kupříkladu nedaří snížit až čtyřicetiprocentní nezaměstnanost a mezi obyvateli panuje obava, že Kosovo zůstane i nadále jedním z nejchudších regionů Evropy.

Ve většině obvodů se bude konat druhé kolo voleb

Ke zvolení v prvním kole bylo zapotřebí získat padesát procent plus aspoň jeden odevzdaný hlas.

"S ohledem na výsledky, které máme zatím k dispozici, bude ve většině okrsků nutné druhé kolo, aby se určil vítěz," uvedl Valmir Ismaili z koalice nevládních organizací, které na průběh voleb dohlížely. Do dalšího kola postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.

V zemi se neodehrály žádné vážnější incidenty, bezpečnostní opatření byla přísná především v oblastech obývaných kosovskými Srby.

K volebním urnám se v Kosovu dostavili především kosovští Albánci (16. 11. 2009)

Kvůli výzvám k bojkotu voleb panovaly obavy, že by někteří srbští separatisté mohli napadnout ostatní Srby, kteří se rozhodnou k volbám přijít. V Kosovu žije přibližně sto tisíc Srbů.

Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić prohlásil, že "Srbsko volby organizované v takzvané republice Kosovo neuznává". Zároveň ale dodal, že proti Srbům, kteří se jich zúčastní, nebude nic podnikat.

Na severu Kosova Srbové skoro nevolili

Situace byla vyhrocená především na severu Kosova, kde se většina Srbů rozhodla volby bojkotovat. Ve třech příhraničních oblastech na severu země obývaných většinou Srby se volební účast pohybovala od 0,2 do 2,42 procenta.

Jinde ale byla srbská účast vyšší. Podle ústřední volební komise přišlo v Gračanici, správním středisku důležité srbské enklávy poblíž Prištiny, k urnám necelých čtyřiadvacet procent voličů, zatímco v srbské enklávě Štrpce na jihu země volilo více než třicet procent obyvatel.

Z celkového počtu 74 politických stran, koalicí a jednotlivých kandidátů jich dvaadvacet zastupuje Srby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video