OSN a OBSE prodloužily svůj mandát v Abcházii do června, čekají na dohodu Ruska a Gruzie.

OSN a OBSE prodloužily svůj mandát v Abcházii do června, čekají na dohodu Ruska a Gruzie. | foto: Profimedia.cz

První úspěch po pěti měsících, Rusko a Gruzie chtějí předcházet konfliktům

  • 1
Zástupci Gruzie a Ruska se po pěti měsících dohodli na prvních krocích, jak předcházet dalším konfliktům na Kavkaze. S vyslanci EU a OSN budou každý týden diskutovat o nebezpečných incidentech v oblasti. Obě strany také souhlasily s vyjednáváním o delší přítomnosti mezinárodních sil.

Vyjednávání zástupců Ruska a Gruzie se koná v Ženevě už od října. Evropská unie, OSN a OBSE se snaží znepřátelené strany dovést k dohodě o předcházení konfliktů na Kavkaze. Dosud však jednání kolabovala na tom, že podle Moskvy jsou Jižní Osetie a Abcházie samostatné státy, ale podle Gruzie jsou stále její součástí.

Takřka po pěti měsících oznámil vyjednavač EU Pierre Morel první pokrok. Podle něj se Rusko a Gruzie dohodly na vytvoření mechanismu k zabránění dalším ozbrojeným konfliktům.

Prvním konkrétním krokem bude zřízení panelu, kde se budou týdně setkávat zástupci Ruska, Gruzie a jejich armád spolu s mezinárodními vyjednavači. Budou pravidelně diskutovat o incidentech v oblasti, které by mohly narušit mír. Zřízena bude i tzv. horká linka mezi Tbilisi a Moskvou.

Podle Morela obě strany také souhlasily, že budou vyjednávat o dalších bezpečnostních nařízeních, včetně dlouhodobé přítomnosti mezinárodních sil nejen v Abcházii, ale také v Jižní Osetii.

"Považujeme konsenzus obou stran za důležitý krok, který přispěje ke stabilitě a bezpečnosti," komentoval dnešní malý pokrok Morel.

OSN minulý týden o čtyři měsíce prodloužila mandát svým mírovým silám v Abcházii. Ty jsou zde od roku 1993, kdy se region poprvé pod vedením Moskvy separoval od Gruzie. OSN doufá, že za tyto čtyři měsíce oba státy dosáhnou dohody nad budoucností Abcházie. Nejméně do června zůstanou v oblasti i pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). - čtěte více o přítomnosti mezinárodních sil na Kavkaze

Krizová situace panuje v severních částech Gruzie od srpna 2008. Gruzínská vláda tehdy podle vlastních slov reagovala na ostřelování z jihoosetského území jeho obsazením. Rusko v protiakci nejenže dobylo separatistické regiony, ale i bombardovalo vnitřní Gruzii. Podle Amnesty International páchaly válečné zločiny všechny zúčastněné strany a v Gruzii jsou stále tisíce uprchlíků. - čtěte Ve válce páchalo zločiny Rusko i Gruzie

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video