Česká televize slaví 60 let od začátku vysílání, málokdo ví, že ještě o něco dřévě běžel televizní přenos v Tanvaldu. (Ilustrační snímek)

Česká televize slaví 60 let od začátku vysílání, málokdo ví, že ještě o něco dřévě běžel televizní přenos v Tanvaldu. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Česká televize slaví 60 let. Jenže v Tanvaldu se vysílalo už v roce 1948

  • 8
Česká televize slaví šedesát let od zahájení vysílání. První přenos se ale uskutečnil už před pětašedesáti lety. Bylo to 23. března 1948 a v Tanvaldu vysílali přenos z místního Vojenského technického ústavu do protější restaurace U Müllerů. Pamětníci historického okamžiku dodnes žijí a rádi vzpomínají.

Vysílání přenášené koaxiálním kabelem sledovaly desítky novinářů. Veřejnosti ale pracovníci Vojenského technického ústavu předváděli televizi již na konci sedmačtyřicátého roku.

Historie vývoje televizního vysílání na Tanvaldsku je však delší. V průběhu roku 1943 přestěhovala německá firma Fernseh A.G. podstatnou část svého podniku z Berlína do textilní továrny v Dolní Smržovce.

"Podle informací, které se mi podařilo získat, byl jedním z hlavních úkolů vývoj a následná výroba zařízení Seedorf, které pracovalo s dvousetřádkovou kamerou, a které bylo určeno pro řízení bomb velkého kalibru na velké cíle. Pracovali zde také na zařízeních pro televizní přenos map, snímání filmů a přenos obrazů mezi dvěma telefonujícími osobami," vysvětluje bývalý učitel fyziky a matematiky Michal Bartoš ze Smržovky, který se historií zdejšího televizního vývoje dlouhodobě zabývá.

Nešlo jen o firmu Fernseh A.G. v Dolní Smržovce. Ve Velkých Hamrech měl továrnu Blaupunkt a další německá firma sídlila v Riedlově sklárně v Desné. Všechny úzce spolupracovaly.

"V Tanvaldě se někteří pracovníci zabývali televizním systémem 625 řádků, jenž se používá po celém světě v podstatě dodnes. Takže lze říci, že vznikl právě tady," míní Bartoš. Ve stejné továrně se podle něj vyráběly i motory do raket V-2.

Rusové všechno odvezli. Co nepobrali, vyházeli z oken

V dubnu 1945 opustilo před postupující frontou podnik patnáct nejlepších odborníků. Společně s nimi byl vypraven nákladní vlak s materiálem a přístroji. Převážná většina vagonů nepustila území republiky a hned po válce se vrátila do Tanvaldu, do nově vzniklého Vojenského technického ústavu.

V tu dobu se smržovský podnik přejmenoval na Televid. Chvíli ho řídilo ministerstvo obrany, ale pak se stal vojenskou kořistí Sovětů. Odvezli vše i s německými odbornými pracovníky. Co neodvezli, to vyházeli z oken.

Za jednoho z prvních televizních umělců se dá považovat tehdy sedmnáctiletý Karel Bouška z Tanvaldu, který v jednom z prvních pokusných přenosů vystoupil jako televarietní umělec.

"Kamarád mě požádal, abych před kamerami vystoupil a spolu s ním zahrál na nějaký hudební nástroj. U Müllerů bylo postaveno provizorní pódium, okolo kterého bylo několik televizních kamer. Šel z nich obrovský žár. Pot z nás všech lil jako z konve. Jediné, co se mi z té události vybavuje, je to hrozné horko a také jak jsem se styděl, že hraji falešně, protože se mi rozladil nástroj," vzpomínal později na tuto událost pamětník.

Po vysílání v Tanvaldě se televize představila v květnu 1948 v Praze na Mezinárodní výstavě rozhlasu.

Vysílání zachytili i na rozhledně Štěpánka

Kamera stála vedle Veletržního paláce a přenášela obraz do provizorního pavilonu. Poté tanvaldská skupina televizních techniků zajišťovala v červenci téhož roku přenos z XI. všesokolského sletu. Toto vysílání bylo zachyceno až na rozhledně Štěpánce nedaleko Tanvaldu.

Dnes první vysílání televize v Československa připomíná pamětní deska na budově tanvaldského soudu. "Restaurace U Müllerů už dneska neexistuje a málokdo by do těch míst přišel," tvrdí Michal Bartoš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video