První soukromý letoun dosáhl vesmíru

  • 35
Dobývání vesmíru přestalo být výsadou velkých národních agentur, jakou je NASA. Z Kalifornie totiž vzlétl soukromý letoun, který poté jako první v historii prolomil hranici vesmíru. Pilotoval ho dvaašedesátiletý Mike Melvill.

INFOGRAFIKA
CESTA SS-1

Zkušený pilot se po úspěšném pokusu stal oficiálně také astronautem.

Stroj SpaceShipOne letěl za hranici 100 kilometrů po odpoutání od nosného letadla a zažehnutí raketových motorů asi minutu a půl. Ve vesmíru strávil zhruba tři a půl minuty. 

"Celé to bylo vybudováno za zlomek částky, kterou obvykle utratí vlády," řekl BBC Rick Searfoss, bývalá astronaut NASA.

Za projektem SpaceShipOne stojí Burt Rutan, vynálezce a majitel společnosti Scaled Composites, která letoun vyrobila.

Hranicí je 100 kilometrů
Stroj už v minulosti jeden rekord držel: letos v květnu překonal výškovou hranici 64 kilometrů (více zde).

Základna, ze které odstartoval, leží v kalifornské poušti Mojave. Tryskový letoun pilotoval dvaašedesátiletý vice-prezident Scaled Composites Mike Melvill. Ze země SpaceShipOne vynesl speciální stroj White Knight, od kterého se letoun v nebi odpoutal.

Ačkoliv astronaut Searfoss prozradil, že finance byly ve srovnání s NASA minimální, Scaled Composites do projektu stejně musela investovat pro běžného člověka nepředstavitelné částky.

Významně přispěl zakladatel Microsoftu Paul Allen, který věnoval na vývoj asi 20 milionů dolarů. Podle všech zainteresovaných by SpaceShipOne mohl započít novou generaci vývoje vesmírných technologií.

Poletí se o miliony
Pro Rutana, Melvilla i Allena bylo důležité, aby SpaceShipOne skutečně hranici sta kilometrů překonal, a to nejen kvůli zápisům do knihy rekordů. Současně totiž bojují o prémii desíti milionů dolarů.

Ansari X-prize je cena, kterou získá jedna z dvaceti pěti společností, které se pokoušejí překonat hranici vesmíru. "Teď už vím, jaké to muselo být, když se v šedesátých letech soutěžilo, kdo doletí dřív na Měsíc," řekl agentuře AP Burt Rutan.

Desetimilionovou injekci dostane ta společnost, které se podaří během dvou týdnů překonat dvakrát stokilometrovou hranici s tříčlennou posádkou na palubě.

Tryskový letoun SpaceShipOne společnosti Scaled Composites překonal v květnu 2004 výškovou hranici 64 kilometrů. Další metou je 100 kilometrů a vesmír. (21. května 2004)

Letoun White Knight vynáší stíhačku SpaceShipOne, která by jako první soukromý stroj měla překonat hranice vesmíru. (21. května 2004)

Jeden ze zakladatelů Microsoftu Paul Allen (vlevo) pózuje fotografům spolu s činovníky společnosti Scaled Composites, jejíž letoun by měl překonat hranice vesmíru. (21. května 2004)

Raketové letadlo SpaceShipOne by mělo být prvním soukromým strojem, který překoná hranici vesmíru. (21. května 2004)

Speciální letadlo White Knight vynáší raketový stroj SpaceShipOne do nebe. Ten po odpoutání vzlétl za hranici, kde začíná vesmír. (21. května 2004)

Speciální letadlo White Knight vyneslo raketový stroj SpaceShipOne do nebe. Ten po odpoutání vzlétl za hranici, kde začíná vesmír. (21. května 2004)

Speciální letadlo White Knight vyneslo raketový stroj SpaceShipOne do nebe. Ten po odpoutání vzlétl za hranici, kde začíná vesmír. (21. května 2004)

Speciální letadlo White Knight vynáší do výšky raketový stroj SpaceShipOne. Ten po odpoutání překonal hranici vesmíru. (21. května 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video