Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

První se zvýší poplatek za den v nemocnici, další změny přijdou později

  • 809
V poplatcích u lékaře se chystají změny, které ministerstvo zdravotnictví rozfázovalo na tři etapy. MF DNES získala jejich termíny. Na chystaných změnách se už po volbách dohodla koalice, která má ve Sněmovně převahu 118 křesel. To znamená, že by neměl být problém s jejich prosazením.

Od dubna podraží poplatek za den v nemocnici z 60 na 100 korun. V červenci specialista v ambulanci napočítá pacientovi až dvě stě korun, pokud k němu přijde bez doporučení praktika. Od ledna 2012 pak zmizí kritizovaný lékárenský poplatek za položku a nahradí ho platba za celý recept. Zároveň budou levné léky do 60 korun vyřazeny z pojištění.

Změna přinese peníze do systému, který se bude příští rok potýkat s deficitem 15 miliard. Například v případě zvýšeného poplatku za hospitalizaci je to přísun dalších 600 milionů za rok.

Pacienti se tak musí připravit na to, že zaplatí víc. "Zdravotnictví je na pokraji krize a je nutné přenést určitou zátěž na pacienty," vysvětloval už dříve ministr zdravotnictví Leoš Heger. Zároveň však lidé nemohou počítat s tím, že za vyšší poplatky dostanou něco navíc.

Ve čtvrteční MF DNES si přečtěte, jak se jednotlivé strany vládní koalice staví ke změnám ve zdravotnictví a proč někteří jejich zástupci ministra Hegera kritizují.

"Hotelové" služby v nemocnicích stojí víc než stovku, na kterou se vyšplhá poplatek. "Pohybuje se to kolem dvou set, záleží na pokoji i druhu diety, jídlo se pohybuje v rozmezí od 58 do 78 korun," říká mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Štanclová. Nemocnice teď vybírá 25 milionů, zvýšený poplatek jí přinese peníze navíc, které jsou třeba na léčbu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video