Bohuslav Sobotka (vlevo) jako lídr vítězné strany začne vyjednávat o povolební koalici co nejdříve. Podle většiny lídrů, je to parlamentní záležitost, do které by prezident neměl mluvit.

Bohuslav Sobotka (vlevo) jako lídr vítězné strany začne vyjednávat o povolební koalici co nejdříve. Podle většiny lídrů, je to parlamentní záležitost, do které by prezident neměl mluvit. | foto: ČTK

Prezident nemá do jednání o koalici mluvit, shodli se lídři v debatě

  • 93
Prezident by do jednání o budoucí vládě neměl vůbec zasahovat. Shodlo se na tom šest ze sedmi lídrů politických stran, které se probojovaly do Sněmovny. Uvedli to v první povolební debatě v České televizi. Jednání chtějí zahájit co nejdříve.

"Prvně se musí domluvit zvolená politická reprezentace na parlamentní úrovni mezi sebou. Prezident do toho nemá vůbec mluvit," uvedla v povolební debatě volební lídryně ODS Miroslava Němcová. Souhlasil s ní šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg: "Vyjednávání bude těžké, ale musíme si to vyřídit mezi sebou."

Roli prezidenta v povolebním vyjednávání o koalici považují za zbytečnou také předseda hnutí ANO Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka i Tomio Okamura z Úsvitu přímé demokracie. "Prezidenta bychom měli informovat, jak jednání pobíhá a v případě, že bychom se nedohodli, mohl by mít funkci jakéhosi mediátora," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Na Hrad by šel jedině šéf komunistů Vojtěch Filip.

Prezident Zeman v pátek prohlásil, že je ochoten pomoci se sestavením vlády, pokud by se ukázalo jako obtížné sestavení povolební koalice. "Řekl jsem mnohokrát, že dám šanci představiteli vítězné strany a dám na doporučení vítězné strany," prohlásil Zeman před volební místností v pražských Stodůlkách (více čtěte zde).

Možné námluvy přímo ve studiu naznačili Pavel Bělobrádek s Bohuslavem Sobotkou. Přiznali, že jsou ochotni se o sestavení koalice bavit. Zádrhelem se může stát opačný postoj k církevním restitucím, což je pro obě strany zásadní téma.

Miroslava Němcová uvedla, že ODS zůstane v opozici. "Už jednou jsme se spálili s Věcmi veřejnými. S novými subjekty si znovu pálit prsty nebudeme," prohlásila. 

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)
Členové vedení ODS byli z volebního neúspěchu zklamaní. (26. října 2013)
Andrej Babiš a šéf cirkusu Jaromír Joo slaví s tygřím mládětem volební úspěch...
Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (26. října 2013)

Na fotogalerii se podívejte zde

Němcová získala procentuálně největší počet preferenčních hlasů. O tom, zda bude kandidovat na předsedkyni strany, se ještě musí poradit s vedením strany. "To, že je to dobré pro voliče ještě neznamená, že je to dobré pro vedení strany," uvedla Němcová.

Politická stabilita nepřijde, myslí si voliči

Podle průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi je sedm procent respondentů s výsledky voleb velmi spokojeno, 41 procent spíše spokojeno, 30 procent spíše nespokojeno, 13 procent velmi nespokojeno a devět procent odmítá odpovědět nebo neví. 

Osmdesát procent respondentů se přitom domnívá, že současná politická krize předčasnými volbami vyřešena nebyla. Souhlasí s nimi akorát představitelé bývalé vládní koalice Miroslava Němcová a Karel Schwarzenberg. Ostatní to tak černě nevidí. Předčasné volby podle nich hrozí, viděli by je však neradi.

"Vyzývám všechny strany, abychom se normálně lidsky dohodli na dobrých zákonech pro občany České republiky a přestali politikařit," apeloval na ostatní lídry Tomio Okamura.

Pavel Bělobrádek je spíše optimista. "Politickou nestabilitu tady nastolila bývalá trojkoalice. Proč mluvíme o předčasných volbách? My uděláme maximum pro to, aby nebyly předčasné volby," prohlásil Andrej Babiš.

Mluvit v den vyhlášení výsledků voleb o předčasných volbách je podle Bohuslava Sobotky neúcta k milionům voličů, kteří volit přišli. "Všichni jsme slibovali, že budeme prosazovat zákony, že zlepšíme situaci v naší zemi a tu nezlepšíme, když budeme pořád jen volit. Pokud budou předčasné volby, tak všechny strany, které byly zvoleny, selhaly," řekl Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video