První pes ve vesmíru nežil více než hodiny

  • 39
Kdo by zapomněl na prvního psa, který opustil naši planetu, legendární Lajku? Zřejmě nikdo. Méně lidí si vybaví prohlášení ruských vědců, kteří tvrdili, že Lajka zemřela na orbitě naší planety bezbolestně a přibližně týden po startu.

Nově uvolněné informace však ukazují, že Lajka zemřela již několik hodin po vystřelení do vesmíru na přehřátí organismu a paniku.

Nové důkazy zveřejnil Dimitrij Malašenkov z moskevského institutu pro biologické problémy na Světovém vesmírném kongresu, který se koná v americkém Houstonu. Mnoho vědců bylo jeho prohlášením překvapeno. Historik pro dějiny vesmírného výzkumu Sven Grahn prohlásil, že konečně končí čtyřicet let spekulací o tom, jak Lajka zemřela.

Malašenkov upřesnil některé detaily z cesty - především okolnosti smrti. Senzory umístěné na těle psa ukázaly, že během startu se pulz zrychlil třikrát proti normálu, po dosažení stavu beztíže trvalo také třikrát déle, než se vrátil do normálu.
To je přičítáno stresu.

Pak se podle údajů zvýšil podíl oxidu uhličitého a vlhkosti v kapsli. Po pěti až sedmi hodinách již Lajka nevykazovala známky života, zemřela na stres a přehřátí.

Její rakev oběhla Zemi ještě 2570 a pak byla navedena do atmosféry, kde shořela.
Lajka představovala svého času druhý důkaz, že vesmírný program SSSR je o několik kroků napřed před americkým. Prvním důkazem byl Sputnik 1, který Lajku předběhl o necelý měsíc.

Lajka se toulala ulicemi Moskvy, pak byla odchycena a připravena na vesmírnou cestu, která z ní udělala jednoho z nejslavnějších psů na světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video