První Perseidy shoří už v červenci

  • 1
Už i červencovou oblohu mohou podle astronomů tu a tam ozzářit "slzy svatého Vavřince". Nejvíce meteorů bude ale možné spatřit kolem dvanáctého a 13. srpna. Odborný název pro tento meteorický roj je Perseidy. Jsou pozůstatkem rozpadající se Swift-Tuttleovy komety. Její úlomky při vstupu do zemské atmosféry vzplanou a jsou pak pozorovatelné pouhým okem. Bod, z něhož Perseidy zdánlivě vylétají, se nachází na severovýchodní části oblohy.

Úkaz, který byl poprvé zaznamenán roku 36 našeho letopočtu v Číně, bývá také označován jako padající hvězdy.

Jak říká astronom Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně Pavel Naiser, i on si, když padá hvězda, občas něco přeje. Dodal ale, že se mu vše spolehlivě nesplnilo.

Upřesnil, že se padajících hvězd není třeba bát. Jejich hmotnost se totiž pohybuje kolem miligramu.

Perseidy pocházejí z jádra komety, objevené v roce 1862. Jméno mají odvozeno od souhvězdí Persea, ze kterého každý rok ve stejnou dobu jakoby vylétají.

Podle řecké mytologie byl král Perseus synem vládce bohů Dia. On a další mytologické postavy, Andromeda, Kéfeus a Kassiopeia, byli proměněni ve hvězdy a pozdviženi na oblohu.

Slovníček:
Většina meteorických rojů vzniká z jader komet.
Meteor - světelný úkaz, který způsobuje nebeské těleso prolétávající zemskou atmosférou
Meteorit - zbytek nebeského tělesa, který dopadl na zemský povrch
Bolid - velmi jasný meteor

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video