Nadjím Choury, majitel palestinského pivovaru

Nadjím Choury, majitel palestinského pivovaru | foto: David Neff, MF DNES

První palestinský sládek vozí chmel a sudy z Česka

  • 78
Oči mu zářily jako reflektory. A zřejmě nejen díky tomu, že na Svatou zemi toho odpoledne svítilo přívětivé jarní slunce. Nadjím Choury je nadšeným majitelem i sládkem prvního a zatím jediného pivovaru na území palestinské autonomie. A je na to náležitě hrdý. Sudy a chmel vozí z Česka.

"To víte, není snadné tvořit dějiny,“ žertuje, když nám do vysokých, elegantních pohárů točí světlé pivo s překvapivě bohatou pěnou.

Divné? Cožpak muslimové mohou vyrábět a pít alkoholické pivo? Nadjím Choury je palestinský křesťan stejně jako prakticky všichni obyvatelé malebné vesnice Tajbeh, ve které s rodinou žije. A po které pojmenoval své pivo "Taybeh Beer“.

Chmel a sudy vozíme z Čech
Průkopnický pivovar, založený v roce 1994, stojí na konci vesnice. Za ním se rozkládá jen olivový háj, ve kterém se prohání jarní vítr a místní kluci na oslech.

Několik kilometrů odsud je město Ramalláh, které je střediskem Západního břehu Jordánu. A slouží i jako sídlo řady úřadů palestinské autonomie.

Budovu rodinného podniku lze jen stěží přehlédnout již proto, že ji zdobí dobře viditelná malba znázorňující láhev s etiketou firmy a plnou sklenici se zlatavou tekutinou.

Bez degustace nemá návštěva pivovaru smysl, ujišťujeme se vzájemně s kolegou fotografem. Podaný nápoj nás přesvědčil, že ostražitost nebyla namístě. Pokud mohu soudit, první palestinské pivo snese srovnání s evropskými bratranci.

"Vaříme z prvotřídních surovin, chmel dovážíme z České republiky, voda je samozřejmě zdejší, palestinská,“ chlubí se arabský sládek, který se umění vyrábět pivo učil v Kalifornii. Český chmel se dostal i do znaku Chourova podniku.

Inspiraci pro inovace čerpá z celého světa: vyrábí nejen světlé pivo, ale i tmavé a lehké, se sníženým obsahem alkoholu.

Palestinský nadšenec dokonce rok co rok pořádá v rodné obci pivní slavnost Oktoberfest původem z Bavorska. Součástí ve Svaté zemi neobvyklé veselice je nejen přehlídka skautů a ochotníků, ale i zápasy místních siláků či úvodní kurz němčiny.

Nadjím Choury, majitel palestinského pivovaru

Chmel není jedinou komoditou, která reprezentuje Česko v prvním palestinském pivovaru. Snad aby nás potěšil, zdvihá Nadjím Choury nad hlavu sud s logem jednoho z velkých českých výrobců piva, který bude napříště sloužit jemu.

Nealkoholické pivo? Proč ne, řekl Hamasu Blízkovýchodní pivovarnické giganty se prozatím palestinské konkurence bát nemusí. Společnost Taybeh Brewing Co. ročně vyexpeduje asi šest tisíc hektolitrů piva, což zhruba odpovídá dvanáctidenní produkci středně velkého českého výrobce.

Nadjím Choury je nejen nadšeným milovníkem piva a jeho historie, ale i zarytým palestinským vlastencem. Politickým otázkám se nebrání.

Tedy: jak se mu jako výrobci alkoholu žilo pod vládou sestavenou radikálně islamistickým hnutím Hamas, které potíralo prodej alkoholu?

"Neměl jsem s nimi problémy. Jejich lidé mě jen vybídli, abych vyráběl i nealkoholické pivo. Řekl jsem jim: Proč ne? Uděláme šťastnými všechny Palestince,“ vypráví Nadjím Choury. "V muslimském světě je to trend, nealkoholické pivo se prosazuje v Turecku a v Egyptě,“ dodává.

Co se týče budoucnosti palestinské autonomie, má také jasno. "Je jedno, čí vláda ukončí okupaci naší země,“ odpovídá na dotaz, zda je nakloněn spíše umírněnému hnutí Fatah, či radikálům z Hamasu. Okupací označuje stav, kdy je palestinská autonomie součástí Izraele, byť v mnoha ohledech nezávislou.

Sládek a majitel v jedné osobě totiž chápe svoji aktivitu jako službu vlasti. "Nesmíme jen čekat na peníze z Evropské unie. Musíme sami investovat a pracovat pro Palestinu,“ říká s odkazem na fakt, že EU stejně jako USA přestala finančně podporovat Palestince poté, co se loni ujal vlády radikální Hamas.

Faktem je, že Chourův podnik Palestině slouží jako vývěsní štít. "Tento podnik je pro běžné Palestince dotekem normálního života,“ konstatovala po návštěvě tajbehského podniku americká stanice CNN.

A v neposlední řadě, mnozí Palestinci toto pivo pijí. Muslimy nevyjímaje. "Myslíte, že k nám chodí jen křesťané? Ale kde,“ svěřil se mi s pobaveně podzdvihnutým obočím prodavač alkoholu z křesťanské čtvrti starého Jeruzaléma. V jeho obchodě Taybeh Beer samozřejmě nechyběl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video