První pacient v Česku má umělé srdce

  • 5
Praha - Je mu sedmapadesát let, jmenuje se Antonín Tuček a je prvním pacientem v Česku a vůbec ve východní Evropě, jemuž lékaři dali umělé srdce. To mu zachránilo život, který se už odpočítával na dny, ba hodiny. Neměl vhodného dárce orgánu.

"Koncem března jsme umělé srdce dovezli a tohle byl první pacient, který ho okamžitě potřeboval," řekl Jan Pirk, šéf operačního týmu z Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze.

Umělé srdce není přímo v těle. Pacient Tuček má na břiše dvě čerpadla velká jako klasický budík, napojená na jeho nefungující srdce. Z lůžka zatím odejít nemůže. Přístroj mu pouze umožňuje přečkat období, než se najde orgán k transplantaci.

Umělé srdce dostal 3. dubna, operace trvala šest hodin.

Jak tluče umělé srdce
Je poledne a Věra Kailová si odskočí na oběd do restaurace. Jen krátce, protože za chvíli musí být zpátky v nemocnici. Její partner, sedmapadesátiletý Antonín Tuček z Nového Boru, leží na jednotce intenzivní péče Institutu klinické a experimentální medicíny. Je odkázán na přístroj, jenž spočívá na jeho břiše a je napojený přímo do srdce. To už přestalo fungovat.

"Zbývaly mu hodiny života. Je fantastické, že něco takového existuje, a moc všem děkuju."

Co chvíli jí zvlhnou oči. "Nikomu bych to nepřála," vzpomíná na okamžik, kdy byl život jejího partnera bezprostředně ohrožen.

Se srdcem stonal dvanáct let, v poslední době vyšel sotva dva schody. Pak už mu selhaly téměř všechny orgány.

Šance na život za miliony
Antonín Tuček je prvním pacientem, jemuž čeští lékaři dali umělé srdce. To je řízeno z dalšího aparátu, stojícího vedle lůžka.

Pacient nemůže žít s přístrojem navěky, ostatně už teď mu pocit, že je odkázán na "pumpičky", nedělá dobře na duši a občas má největší chuť je odpojit.

Dál čeká na transplantaci, a tedy na vhodného dárce srdce. Díky tomu umělému však získal čas. Ve světě zatím fungovalo nejdéle 550 dní.

První podobná operace ve východní Evropě
Unikátní operace se uskutečnila poprvé v zemích východní Evropy a provedl ji tým vedený předním kardiochirurgem Janem Pirkem.

Umělé srdce bude zatím dostupné jen na dvou pracovištích: v Praze a v Brně. "Umělé srdce není hračka, kterou budeme moci dávat všem pacientům se srdečními potížemi," upozornil profesor Pirk.

Ostatně hračka by to byla drahá: srdce stojí dva miliony korun a je na jedno použití (zaplatila je zdravotní pojišťovna). Další tři miliony stojí řídící centrum, to lze použít opakovaně (uhradili je sponzoři).

Někdo jiný musí umřít
Umělé srdce používají lékaři ve světě už řadu let. Čeští lékaři se doteď soustředili na operace, které zachraňovaly ještě ta funkční. "Dnes jsme v léčbě infarktu na špičce," uvedl kardiolog Josef Kautzner z IKEM.

A pak také - dárců orgánů bylo dlouho dost. Teď jich dramaticky ubylo, a tak ročně zemře osm až deset lidí jen proto, že se transplantace nedočkají.

Umělé srdce jim může pomoci, ale jen v případě, že bude zrovna volné. To znamená, až se třeba zrovna Antonín Tuček dočká dárce. Neboli - až někdo jiný zemře.

Věra Kailová se snaží svého přítele psychicky povzbuzovat, krmí jej a ze rtů odečítá jeho přání (pacient ještě nemůže mluvit.) "Je to kruté, ale doufáme, že nějakého dárce najdeme," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video