První oběti srebrenického masakru byly pohřbeny

  • 35
Ti, kteří přežili masakr ve Srebrenici a pozůstalí po jeho obětech, se vrátili do tohoto bosenského města, aby se zúčastnili pohřbu prvních identifikovaných obětí. Muslimové zemřeli při masovém vraždění v roce 1995.

Pozůstatky šesti set civilistů byly převezeny z masových hrobů. K odpočinku byly uloženy na zatím nedokončeném hřbitově v Potočare blízko Srebrenice.

Přes sedm tisíc muslimských mužů a chlapců bylo zavražděno poté, co srbské síly vedené generálem Ratko Mladičem převzaly nad Srebrenicí kontrolu. To se stalo 11. července 1995.

V době masakru, který znamenal obrat v bosenské válce trvající od roku 1992, vyhlásila OSN Srebrenici za bezpečné město.

Ale 200 lehce ozbrojených holandských vojáků OSN, kteří neměli jasný mandát k použití síly, cítilo, že nemohou chránit místní civilisty. Stáhli se proto do Potočari. Zpráva, která hodnotila počínání nizozemských vojáků vedla v roce 2002 k pádu nizozemské vlády. - více zde

 Ještě osm let po masakru čeká víc než tisícovka těl na identifikaci.

Organizátoři pondělního pohřbu vypravili sto autobusů, které mají přivést pozůstalé a ty, kteří přežili. Očekává se, že jich přijede na pět tisíc. Mnoho bosenských muslimů také přijede vlastními vozy.

"Je to pro mě nejtěžší den v životě, ale bude to pro mne mnoho znamenat, když budu konečně vědět, kde je pohřbený můj bratr," říkala Sabaheta Garajevičová, když odjížděla na pohřeb ze Sarajeva.
 
Její bratr byl identifikován mezi tisíci těl, které byly vytaženy z masových hrobů v okolí Srebrenice. Garajevičová však stále pátrá po ostatcích svého manžela a dvou synů.
 
Sukra Osmanovičová věří, že pozůstatky jejího manžela a syna budou brzy identifikovány, aby mohly být uloženy k poslednímu odpočinku. "Snad bůh pomůže, aby je identifikovali, bylo by to alespoň trochu lehčí, kdybych věděla, kde jsou jejich kosti," říká.

Rozdílné vnímání masakru 
Centrální bosenská vláda v Sarajevu vyhlásila na pondělí státní smutek pro celou zemi, která je rozdělena na muslimsko-chorvatskou federaci a srbskou enklávu (Republika srpska).

Zatímco v hlavním městě Republiky Srbské Banja Luce vlály vlajky na federálních vládních úřadech na půl žerdi, vlajky nad úřadem bosensko-srbského prezidenta vlály normálně.

I to značí stále hořké vnímání srebrenických zvěrstev. Většina lidí v Republice Srbské, včetně nejvyšších činitelů, totiž stále popírá, že by se masakr vůbec kdy stal.
 
Pachatelé nejsou potrestáni 
V roce 2001 byl Mladičův pobočník, generál Radislav Krstič, uznán vinným z genocidy. Podle soudu pomáhal s organizováním srebrenického masakru.

Ale Maldič a jeho nadřízený, tehdejší bosensko-srbský prezident Radovan Karadžič, jsou stále na útěku. Byli přitom obviněni z genocidy u mezinárodního soudu pro válečné zločiny.

Žena oplakává jednu z obětí srebrenického masakru, které byly v bosenském Potočari pohřbeny v novém společném hrobě. (31. března 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video