Mistrovství ČR v karetní hře pexeso ve Středisku volného času Klíč ve Frýdku Místku (23. 1. 2010)

Mistrovství ČR v karetní hře pexeso ve Středisku volného času Klíč ve Frýdku Místku (23. 1. 2010) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

První mistrovství ČR v pexesu přilákalo stovku soutěžících

  • 7
Svou paměť v sobotu procvičili dětští i dospělí účastníci prvního oficiálního mistrovství České republiky v pexesu. Šampionát se konal ve Středisku volného času Klíč ve Frýdku-Místku a zúčastnilo se ho kolem stovky soutěžících.

Přijeli hlavně z Moravskoslezského ale i ostatních moravských krajů. Příštího ročníku už by se podle pořadatelů šampionátu měly zúčastnit děti nejen z Moravy, ale i z Čech.

"Uspořádat mistrovství republiky v pexesu ještě nikoho v Česku nenapadlo, a přitom je pexeso velice oblíbenou dětskou hrou. Hrajeme jej často na našich oddílových schůzkách. Taky právě proto nás napadlo turnaj zrealizovat," vysvětloval jeden z organizátorů akce Jiří Šnapka, který působí ve zdejším středisku volného času jako oddílový vedoucí.

"Pexeso je moje oblíbená hra, doma i s kamarádkami jej hraju docela často. Baví nás samozřejmě i jiné, moderní hry," popisovala v sobotu jedna ze soutěžících, dvanáctiletá Ivana Neusserová.

Dívka skončila v turnaji na druhém místě, soutěžila v kategorii dětí do 15 let. Doufala a snažila se o ten nejlepší výsledek, bohužel to nevyšlo. "No ale původně jsem si sem přijela pouze zahrát," ujišťovala s úsměvem všechny okolo.

Porazil ji Radim Volný z Raškovic, který podle organizátorů zvládl celý šampionát bez jediné prohry. "Získal maximální počet bodů," upřesnil Jiří Šnapka.

Mistrovství ČR v karetní hře pexeso ve Středisku volného času Klíč ve Frýdku Místku (23. 1. 2010)

"Nápad vytvořit republikový šampionát v pexesu se mi moc líbí, proto jsem se taky na něj přišel podívat i se svým synem," prohlásil čtyřiačtyřicetiletý Jiří Dolík z Ostravy s tím, že si večer plánují zahrát taky nějakých pár zápasů.

"Máme k tomu speciální anglické pexeso. Pocvičíme se i v angličtině," plánoval muž a zavzpomínal na své oblíbené večerníčkovské pexeso, které hrával v dětství.

A jak celé mistrovství v pexesu skončilo? Tituly ze tří kategorií si odnesli již zmiňovaný Radim Volný z Raškovic, Dominika Čechová z Českého Těšína (kategorie do desíti let) a za ty nejstarší pak Petra Zapletalová z Mohelnice.

Na organizování šampionátu v pexesu se kromě frýdecko-místeckého Střediska volného času Klíč podílel také zdejší turistický oddíl KAM.

Pořadatelé se o budoucnost hry vůbec nebojí. "Pexeso má totiž tu výhodu, že narozdíl od dnešních moderních deskových a stolních her je jednoduché a finančně nenáročné. Hráčům stačí jen otáčet karty a pamatovat si jejich místa," konstatoval Šnapka.

Hra pexeso má kořeny v Japonsku. Zde lidé hrávali starou hru, při které se používaly různě vymalované lastury a škeble. Hra se však nenazývala pexeso.

České pexeso vymyslel výtvarník Miloš Nesvadba

Toto slovo vzniklo na české půdě. Původně se psávalo jako pekseso. Takto novou hru totiž pojmenoval český výtvarník Miloš Nesvadba, který také namaloval první sadu těchto karet.

Název vytvořil podle prvních písmen soutěže Pekelně se soustřeď. Teprve později se písmena zaměnila a z peksesa vzniklo foneticky přijatelnější pexeso. Děti jej dnes znají v různých obměnách: pohádkové, cizojazyčné, vlastivědné či technické


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video