Soukromý život severokorejského diktátora Kim Čong-ila je v KLDR hned po jeho chatrném zdraví druhým nejstřeženějším tajemstvím. Stát se vyvolenou diktátora tak neznamená jen život v přepychu, ale také smrtelné nebezpečí pro všechny blízké.
Dvousečnou zbraň Kimovy lásky jako první okusila šaramantní herečka Sung He-rimová. Úvodní dějství Kimova milostného života začalo na konci šedesátých let, kdy ho Sung očarovala při natáčení vlasteneckých filmů.
Sung: Tajná láska otci navzdory
Kim Čong-il to při dobývání hereččina srdce neměl jednoduché. Manžela i dceru Sung opustila, v cestě ale stál sám všemocný otec Kim Ir-Sen. Sung totiž byla dcerou statkáře, který patřil k nenáviděné třídě. Románek se tak musel rozhořet v utajení.
V roce 1969 přišla Sung za svojí kamarádkou z univerzity Kim Jung-sunovou a sdělila jí, že se stěhuje do Kimových paláců. "Co bude s tvým manželem?" zeptala se Kim. Odpovědi se nedočkala. Sung jí místo toho řekla: "Možná, že už tě nikdy neuvidím."
MANŽELSTVÍ JAKO SMRTELNÉ NEBEZPEČÍ
|
O dva roky později porodila Kim Čong-ilovi syna Kim Čong-nama a v tu chvíli se k ní osud začal obracet zády. Kim Ir-sen jejich vztah nikdy neuznal a také nikdy nepovolil sňatek. Sung se z paláce musela poroučet a u dveří už stála pečlivě vybraná náhradnice s ukázkovým rodokmenem.
LÍHEŇ KIMOVÝCH MilenekKim Čong-il si vydržoval takzvané "jednotky rozkoše", které čítaly až dva tisíce děvčat. Každá jednotka se skládala z dalších tří oddílů. "Uspokojovací skupina" poskytovala sexuální služby, "obšťastňovací skupina" masáže a speciální skupina tanec a zpěv. Výběr dívek je popsaný v oficiálním nařízení. Na začátku roku navštíví lokální komunističtí bossové střední školy a vyberou kandidátky. Po tvrdém výběru putují nejšťastnější dívky do Kimových vil. Zůstávají až do svých pětadvaceti. |
Oficiální manželka bez tváře
Sung v Moskvě žila až do roku 2002 a jen zpovzdálí sledovala, koho stihne klatba dál. Kim Ir-sen ukázal prstem na Kim Jung-suk, dceru vysoce postaveného generála. Budoucí vůdce KLDR tak dostal "oficiální" choť s ukázkovým kádrovým profilem.
Ze všech "prvních dam" ale zůstala ta oficiální nejvíce opředená tajemstvím. Nikdy se neobjevila na veřejnosti a kromě malby neexistuje žádná její podobizna ani fotografie. Její místo v oficiálním rodokmenu diktátorské dynastie zeje prázdnotou. Vůbec se také nemluví o dceři, kterou Kimovi porodila.
Vyvolená číslo tři, okouzlující tanečnice Ko Jung-hi, je opačným případem. Dcera japonských rodičů, kteří přišli do komunistického ráje hledat štěstí v 60. letech, padla Kimovi do oka při tanečním vystoupení v roce 1972.
Ko: Z tanečnice "milovanou matkou" národa
Podle některých zdrojů byla budoucí "milovaná matka" členkou "jednotky rozkoše" a měla za úkol rozptylovat vedení totalitního státu. Kim k ní okamžitě vzplanul a pohádkový románek syna tyrana a obyčejné dívky z lidu byl na světě.
Podle lidí z blízkosti Kim Čong-ila vůdce Ko zbožňoval a měla na něj obrovský vliv. "Nebyla jen jeho milenkou. Myslím, že se vzali a byla jeho oficiální ženou," vzpomíná na Ko Kenji Fujimoto, který byl třináct let Kimovým osobním kuchařem.
Ko zemřela před šesti lety na rakovinu a těsně po její smrti panovaly obavy, že to "milovaného vůdce" psychicky zdrtí. Propaganda ji pak vynesla na severokorejský diktátorský Olymp i díky tomu, že porodila dva syny, z nichž ten mladší zřejmě převezme otěže stalinistické říše.
Kim Ok: Věrná sekretářka se stala manželkou
Hlavní roli v zatím poslední kapitole Kimova milostného života získala jeho dlouholetá sekretářka Kim Ok. Šestačtyřicetiletá pianistka prý pracuje pro vůdce národa už od konce osmdesátých let. Její čas přišel po smrti Ko Jung-hi.
Nejdříve spolu jen tak žili a v létě 2006 obletěl svět titulek: Kim se oženil se svojí sekretářkou. Její tvář přitom není úplně neznámá. V roce 2000 se například ukázala s vojenskou delegací ve Washingtonu a Kima doprovázela i na misi do Číny. Podle všeho je velmi chytrá.